| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat strzeliński
OBIEKTY - Pałac
Obiekty w okolicy
Ptaszarnia
44
m
Gębczyce
Folwark
63
m
Gębczyce
Gębczyce 2
79
m
Gębczyce
Gębczyce 3
83
m
Gębczyce
Gębczyce 1
99
m
Gębczyce

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pałac

Zbudowano: 1850
Zabytek: A/1381/1629 z 12.04.1966
Obiekt wpisany do rejestru zabytków jako: pałac z przełomu XVII-XVIII, obecna forma z 1850 r., nr rej.: A/1381/1629 z 12.04.1966
Pałac znajduje się na Czerwonej Liście Zagrożonych Zabytków Dolnego Śląska.

Na obszernym dziedzińcu folwarcznym znajduje się barokowy pałac z XVIII w. Była to letnia rezydencja cystersów z Henrykowa. Wzniesiony prawdopodobnie jako budowla renesansowa w I poł. XVII wieku. Z pierwotnej, pochodzącej z początku XVII w., budowy zachowały się dwie kamienne figury hermowe wmurowane wtórnie w obramienia drzwi wejściowych, a wewnątrz sklepienia kolebkowe. Do pałacu przylega niewielki park, a w nim piękne okazy starych dębów, kasztanów i lip.

Info za 3
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
ZPKSoft
 
Pawulonie, to północno-zachodnia część pałacu.
2015-02-06 16:08:32 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
Wg ewidencji gminnej budynek pochodzi z pocz. XX w. Na górze był gołębnik a na dole kurnik czyli "ptaszarnia";)
2014-07-10 15:34:16 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do ZPKSoft: Paweł, ja to nazwałam żartobliwie, w gminnym wykazie zabytków takiego sformułowania nie ma. Mietok nawet pisał, że na dole oprócz kurnika był chlewik, ale tego co tam trzymano nigdy nie sprawdzałam :)
2014-07-10 19:52:35 (11 lat temu)
pawulon
 
do ZPKSoft: Ale ładnie brzmi, i poniekąd to prawda ;)
2014-07-10 19:54:34 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do pawulon: Jak w ZOO ;)
2014-07-10 20:12:45 (11 lat temu)
pawulon
 
do ZPKSoft: Ano ;)
2014-07-10 20:26:20 (11 lat temu)
Dokładniejszy czas wykonania zdjęcia do ustalenia.
2015-01-31 21:04:44 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do Arkadiusz K. (Arro): Za pięknie tu na czasy powojenne. Może lata 20-30. XX w.
2015-01-31 21:26:41 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Biorę to pod uwagę. Poprawiam a w razie precyzyjniejszych danych skorygujemy :)
2015-01-31 21:41:22 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do Arkadiusz K. (Arro): Przewertowałam domowe zbiory i trochę internet, ale wszystkie zdjęcia są po 1980 r. Te drzewa to chyba kasztanowce, są do tej pory, ale o ile wiem to mogą rosnąć do 200 lat. Bardzo trudno znaleźć jakiś punkt odniesienia.
2015-01-31 21:46:04 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Domyślam się :) Pytałem osobę pokazującą zdjęcie ale nie potrafiła podać konkretnych danych. Pozostaje cieszyć się, że pokazała :)
2015-01-31 21:49:24 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
Arku, to jest wozownia z k. XIX w.
2015-02-06 15:48:24 (11 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Ups... Już poprawiam. Dziękuję Zosiu :)
2015-02-06 17:40:10 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do Arkadiusz K. (Arro): Nie ma za co. Dodawałam nasze zdjęcia i doczytałam w opisie obiektu :)
2015-02-06 18:25:14 (11 lat temu)
Miejsce na kamieniu się sprawdziło ;) Super wyszło zważywszy warunki :)
2015-02-06 18:48:08 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do Arkadiusz K. (Arro): Dzięki. Niestety jak słońce będzie wyżej i dojdzie tu trochę światła to pojawią się liście :(
2015-02-06 18:52:52 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Jak mawiają, nie można mieć wszystkiego ;))
2015-02-06 18:55:27 (11 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
Dokładnie czworo starszych już ludzi. Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku mieszkało tu nawet dwadzieścia pięć osób.
2015-02-06 18:41:54 (11 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Fotopiesek ☺
2020-04-22 16:56:45 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vetinari: FotoPako ;-)
2020-04-22 19:56:24 (6 lat temu)
do ZPKSoft: Tak myślalem ☺☺☺
2020-04-23 06:56:10 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1

☺☺☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2020-04-21 07:29:02 (6 lat temu)
4elza
 
do vetinari: Rozumiem, że obiekt jest zamieszkały, tak?
2020-04-27 08:08:21 (6 lat temu)
do 4elza: Tak, mieszka tam dwojga starszych ludzi. Pani jest bardzo komunikacijna, jak czlowiek który jest ciągle zamknięty sam z sobą i chce sie wyrwacz z tej klatky samotności.....Wnętrze palacu jest bardzo sputoszale, zamieszkują chyba jeden wielky pokój.
2020-04-27 10:16:44 (6 lat temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki, ciekawe miejsce, muszę dopisać do listy;-), tylko nie wiem kiedy...
2020-04-28 07:37:38 (6 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do 4elza: Jak by niebylo ześlorocznego spotkania fotopolanów...teź bym tam w źyciu niedotarl...Dla mnie fotopolska jest idealnym "trawel serwisem" i biórem podruźy. Zapoznalem się wiecej z Polską jak rodowity Polak. Pamiętam jak pare lat temu "prowadzilem" nasza rodzinke po Piłe i nasz kuzyn który tam mieszka wiedzial mniej jak ja...☺☺☺ Dzięky fotodokumentacjii kolegy Tadeusza (Trz tedesse) czymś mu tą drogą dziękuje ☺☺☺
2020-04-28 07:43:41 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Pani pokazała to archiwalne zdjęcie również Arkowi .
2020-04-21 09:34:51 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Wiem, widzialem i czytalem, ale ja uchwicilem "Niewidzalną ręke" w akciji, kto się takym zdjięciem moźe pochwalić ☺☺☺
2020-04-21 09:55:28 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
Veti, na obu zdjęciach hermy są w całości nie tylko głowy, nawet mają nogi ;-)
2020-04-22 11:54:28 (6 lat temu)
do ZPKSoft: Tz, mam je opisać tylko jako hermy ?
2020-04-22 16:31:56 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Tak, po prostu "hermy", teraz jest dobrze.
2020-04-22 19:57:45 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
Czyżby w rogu był piec ?
2020-04-22 11:50:02 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Coś mi się wydaje źe to jest sklepienie zejścza do piwnicy. Czulem się tam troche niezręcznie. Pani nas odebrala za kogoś z gminy i źe tam jesteśmy dla uratowania tego palacu. Jej zaufanie do nas, wiara w jakyś ratunek palacu, warunky w jakych mieśkala mnie troche pogrąźyly w rozpać i chcialem się jak naszybciej tam stąd uciec. Moźe Piotrek wie więcej....
2020-04-22 16:35:42 (6 lat temu)
Pokaż na mapie
16 Dyskusji (ostatnia 6 lat temu)
Wejście do pałacu. Jak widać obecni gospodarze posadzili drzewko, skutecznie zasłaniające jedną hermę.
Frontowa elewacjia zabytkowego płacu w Gębczycach.
1920
-
2006
1920
-
2011
2006
-
2011
2011
-
2015
2011
-
2015
2015
-
2019
2015
-
2019
2019
-
2019
2019
-
2019
Pałac - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet