| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Granica północna (Ostpreussen)

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1918-1920
Zlikwidowano: 1939

Północny fragment granicy polsko-niemieckiej długi na 607 km oddzielał terytorium Polski od prowincji Prusy Wschodnie powiększonej w 1920 r. o wschodnią część dawnej prowincji Prusy Zachodnie po przekazaniu Polsce Pomorza Gdańskiego na mocy Traktatu Wersalskiego. Na zachodzie fragment ten kończył się trójstykiem polsko-niemiecko-gdańskim koło Białej Góry (po stronie miemieckiej), a na wschodzie trójstykiem polsko-niemiecko-litewskim w pobliżu Wiżajn. Podzielony został na pięć sekcji granicznych oznaczonych cyframi rzymskimi. W około 2/3 pokrywał się z dawną granicą niemiecko-rosyjską (część wschodnia jako sekcja V). W miejscu przecięcia starej granicy przez drogę z Mławy do Nidzicy w okolicy Napierek zaczynała się nowa granica (sekcje I-IV).

Zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. do czasu ustalenia na konferencji pokojowej w Wersalu nowych granic Niemiec na wschodzie obowiązywała granica polsko-niemiecka zgodna z dawną granicą niemiecko-rosyjską. Jednak z powodu przedłużającej się ewakuacji wojsk niemieckich z Ukrainy i Białorusi możliwej tylko przez Prusy Wschodnie dostęp do granicy w okolicy Grajewa Polacy uzyskali dopiero z końcem lutego 1919 r. W rejonie Augustowa i Suwałk nastąpiło to z końcem sierpnia po wyparciu z niego wojsk litewskich, którym odchodzący Niemcy wcześniej przekazali całą Suwalszczyznę. Linia demarkacyjna polsko-litewska oparta została o tzw. Linię Focha zaproponowaną przez Radę Najwyższą państw Ententy jeszcze w lipcu 1919 r. W przyszłości linia ta stała się podstawą do wytyczenia granicy polsko-litewskiej.

Podpisany 28 czerwca 1919 r. Traktat Wersalski w artykule 28 określał przebieg granic Prus Wschodnich. Na odcinku polskim granica miała prowadzić od styku z granicą Wolnego Miasta Gdańska głównym korytem żeglownym Wisły, następnie wzdłuż południowej granicy powiatów kwidzyńskiego i suskiego w Prusach Zachodnich, dalej wzdłuż granicy pomiędzy powiatem ostródzkim Prus Wschodnich i lubawskim Prus Zachodnich i odcinać południowo-zachodnią część wschodniopruskiego powiatu nidzickiego z Działdowem dochodząc do dotychczasowej granicy na północ od Mławy. Dalszy ciąg granicy odpowiadał dawnej granicy niemiecko-rosyjskiej. Granica na wschód od Wisły w przybliżeniu odpowiadała przedrozbiorowej granicy województwa chełmińskiego z Prusami. Decyzję o włączeniu wschodniopruskiego Działdowa z okolicą podjęto ze względów ekonomicznych dla umożliwienia połączenia kolejowego Warszawy z Pomorzem Gdańskim przez Brodnicę i Grudziądz.

Postanowienia Traktatu Wersalskiego weszły w życie z dniem 10 stycznia 1920 r. Do czasu zakończenia prac delimitacyjnych nowa granica traktowana była jako tymczasowa linia demarkacyjna. Wycofywanie się niemieckich wojsk z powiatów sąsiadujących z nową granicą i przekazywanych polskiej administracji trwało od 17 do 28 stycznia 1919 r. 

11 lipca 1920 r. przeprowadzono plebiscyt na Mazurach,Warmii i Powiślu, w wyniku którego zdecydowano o przyłączeniu do Polski tylko pięciu miejscowości położonych na wschodnim brzegu Wisły i trzech położonych przy granicy w powiecie ostródzkim. W tym samym czasie ruszyła ofensywa bolszewicka na wschodzie i w sierpniu wojskom bolszewickim działającym wzdłuż granicy z Prusami Wschodnimi udało sie dotrzeć aż pod Toruń i zająć Brodnicę. 18 sierpnia w decydującej bitwie pod Brodnicą zmuszono wroga do odwrotu. Sukces wojsk polskich w bitwie warszawskiej umożliwił stopniowe odzyskanie dostępu do granicy. Do końca września zdołano też wyprzeć Litwinów z Suwalszczyzny, którzy ponownie zajęli ją w końcu lipca.

Międzynarodowa komisja delimitacyjna rozpoczęła pracę w październiku 1920 r. Przy ustalaniu szczegółowego przebiegu granicy komisja miała prawo dokonywania niewielkich korekt, co najczęściej próbowali wykorzystywać Niemcy. Sporny okazał sie też odcinek wzdłuż Wisły, ponieważ artykuł 97 traktatu przewidywał pozostawienie Polsce pełnego nadzoru nad rzeką. Wobec oporu ze strony Niemców ustalono przebieg granicy po wewnetrznej stronie wałów przeciwpowodziowych na wschodnim brzegu, bez samych wałów, o co walczyła strona polska. Ostateczne przekazanie wytyczonej granicy do obsadzenia wojsku polskiemu i niemieckiej straży granicznej nastapiło 31 marca 1922 r.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234567następna
To zdjęcie prawie od 5 lat tkwi w nieprawdzie...
2013-05-12 22:27:00 (13 lat temu)
Zdaje się, że akurat ten wóz pochodził z podmiejskiej, "plażowej" linii tramwajowej z Koszalina do Mielna, którą zamknięto jako ostatnią, pod koniec 1938 roku, a więc rok później niż nastąpiła likwidacja sieci miejskiej. Zatem wóz najwcześniej mógł trafić na Śląsk dopiero "za Niemca", po 1 września 1939.
2013-05-12 23:30:05 (13 lat temu)
Czy wszystkie? Nie wiem. Na pewno 4 takie jak ten tutaj (czyli czteroosiowe Wismary), bo one obsługiwały linię do Mielna. Musiałbym poszukać lepszych źródeł.
2013-05-12 23:36:22 (13 lat temu)
Na szybko mogę powiedzieć, że po likwidacji tramwajów w Koszalinie wozy po prostu sprzedano - na Slask trafiły 4 takie czteroosiowe, motorowe Wismary, czyli wszystkie, jakie mieli w Koszalinie i do kompletu 4 czteroosiowe doczepy tez typu Wismar. Resztę wozów koszalińskich rozparcelowano między inne miasta niemieckie, a te które nie znalazły nabywcy, poszły na złom.
2013-05-13 00:18:59 (13 lat temu)
Poszperałem jeszcze i jeżeli dobrze rozumiem - w 1941 roku linia 6 na trasie Bytom - Katowice była obsługiwana przez dwóch przewoźników i była przez nich podzielona na dwie relacje Bytom-Chorzów i Chorzów-Katowice. Punktem stycznym był przystanek w Chorzowie przy hali targowej. jednak nie jestem w stanie powiedzieć, czy jest to foto z tego właśnie roku i czy jest to okolica hali targowej.
2013-05-13 00:36:30 (13 lat temu)
W zasadzie to nie do końca dobrze to zrozumiałem :) W roku 1940 podjęto prace przy przekuwaniu linii od granicy, (która nota bene granica być przestała) w kierunku Katowic, zatem w miarę postępu prac punkty przesiadkowe przesuwały się i w 1941 roku takim punktem była okolica Hali Targowej w Chorzowie, do której doprowadzono już tor normalny. Dalej w stronę Katowic kursowały wagony wąskotorowe. Foto pochodzi najprawdopodobniej z zimy 1939/40 (na to wskazuje dobry stan malowania wagonu) lub z okresu późniejszego, ale do czasu, gdy koniec toru normalnego pozostawał w granicach Chorzowa.
2013-05-15 10:25:37 (13 lat temu)
Podmiana
2025-01-28 18:37:10 (rok temu)
Tramwaj międzypaństwowy? :)
2008-12-09 15:17:16 (17 lat temu)
piotram
 
Zdjęcie musi pochodzić z czasów wojny, gdyż: a) jest to wagon z Koszalina - sprowadzony ok. 1940, b) nazwa na wagonie "Schlesische Kleinbahn" sugeruje, ze przewoźnik jest pod zarzadem niemieckim, c)kierunki Katowice i Bytom są po niemiecku.
2008-12-28 17:16:39 (17 lat temu)
do Neo[EZN]: Nie do końca miedzypaństwowy - z tego co wiem to była przesiadka na granicy, ale było tez inne cudo - tramwaj z Chorzowa do Piekar tranzytem przez Bytom - na terenie Niemiec nie było dozwolone wsiadanie i wysiadanie.
Dla równowagi tramwaj z Bytomia do Zabrza przejeżdżał tranzytem przez Rudzka Kuźnicę lezaca w granicach Polski - oba te tranzytowe przypadki nie dotrwały do 1939 - Niemcy wybudowali po swej stronie granicy obejscie Rudzkiej Kuźnicy a tramwaj do Piekar przestał kursować.
2008-12-09 15:47:42 (17 lat temu)
pawulon
 
do piotram: Kierunek Bytom się zgadza ale drugi to Konigshutte czyli Chorzów.
2008-12-28 17:50:47 (17 lat temu)
piotram
 
do pawulon: Dokładnie, tak to jest jak się myśli o kilku rzeczach naraz :)
2008-12-28 18:02:44 (17 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do mirekjot: To gdzie to jest?
2013-05-12 22:39:43 (13 lat temu)
do Eugeniusz S.: Bardziej myślałem kiedy, niż gdzie :) Datowanie totalnie mija się z prawda. To wagon ze zlikwidowanej w 1937 normalnotorowej sieci koszalińskiej. W 1935, jak stoi napisane pod zdjęciem to on jeszcze brykał po Koszalinie.
2013-05-12 23:08:22 (13 lat temu)
do mirekjot: Wszystkie koszalińskie wagony trafiły na Śląsk?
2013-05-12 23:27:25 (13 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-06-28 11:34:43 (3 lata temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
Straż Graniczna w mundurze z lat 1930-1933
2024-07-25 09:02:30 (rok temu)
augiasz
 
Mamy podpisaną umowę z NAC na udostępnienie tego zdjęcia?
2012-07-17 20:00:48 (13 lat temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+4 głosów:4
Mam podpisaną umowę na udostępnienie kilkudziesięciu wybranych zdjęć na stronie na moje nazwisko .
2012-07-17 20:09:41 (13 lat temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+2 głosów:2
M.in. Tarnowskie Góry , Piekary, Radzionków i Łagiewniki.
2012-07-17 20:11:56 (13 lat temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
publikacja w Światowidzie z 10 stycznia 1925, czyli raczej rok 1924, Policja Województwa Śląskiego (xxx) i celnicy -
2025-01-10 10:51:26 (rok temu)
augiasz
 
do Rafał Eckiert (Beuther) : Tylko się upewniałem
2012-07-17 21:05:21 (13 lat temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do marekantoniusz: Prezentacja widocznego na zdjęciu Daimlera Mercedesa typ 24/100/140 (lub 15/70/100) - po połączeniu Daimlera z Benzem w 1926 bardziej znanego jako Mercedes-Benz 630 lub 400 - miała miejsce na salonie berlińskim 10 grudnia 1924. Jak widać niektórzy są bardzo zainteresowani, co też nowiutkie auto ma pod maską (silnik miał 6 cylindrów doładowanych kompresorem, pojemność 4 lub 6,3 litra). Praktycznie jedyny możliwy zakres datowania to druga połowa grudnia 1924, może Nowy Rok 1925.
2025-01-10 15:07:20 (rok temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: dzięki za szczegółowe info :)
2025-01-10 15:11:01 (rok temu)
Pako45
 
Mam wrażenie że już takie jest
2012-08-24 12:50:27 (13 lat temu)
Proszę o podmianę na lepszą jakość i datację
2025-09-19 19:47:49 (9 miesięcy temu)
Czy na tablicy nad wejściem napisano "Stare Kolibki"?
2025-09-22 12:16:09 (9 miesięcy temu)
do Pako45: Hmm, możliwe ale póki co nie znalazłem. Jeśli tak to kubeł czeka ;). A propos, ten drewniany posterunek istniał do roku 1938, kiedy to został rozebrany i na jego miejscu wybudowano wiekszy, murowany, natomiast część drewnianych elementów wykorzystano do przebudowy posterunku granicznego przy plaży.
2012-08-24 12:55:04 (13 lat temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Michał. K: Datowanie 1921 było właściwe - na zdjęciu żołnierze strzegących m.in. granicy polsko-gdańskiej
Batalionów Celnych (1921-22).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-09-19 20:06:36 (9 miesięcy temu)
2025-09-19 20:19:51 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Ale , jak tak jest faktycznie to proszę zmień datację.
2025-09-19 20:21:09 (9 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Michał. K:
A może tam data to jest średnia, wynikająca z podanego tam wyżej okresu: 1918-1939?
2025-09-19 20:23:54 (9 miesięcy temu)
do Michał. K: A ja widzę co jest na zdjęciu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2025-09-19 20:38:55 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Ok.
2025-09-19 20:44:59 (9 miesięcy temu)
do Pomuchelskopp: Cofam pytanie, napis jest prawdopodobnie taki sam jak na zdjęciu z 1927 "Strażnica Kolibki"
2025-09-22 12:23:57 (9 miesięcy temu)
Dana
 
+3 głosów:3
Przypisałam dodatkowo do 1 Maja 1
2024-10-01 07:48:10 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Czy to zdjęcie jest właściwie przypisane wobec identycznego przypisanego inaczej?
2025-07-01 21:07:20 (11 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Widok na zdjęciu zdecydowanie odpowiada obiektowi przejścia w Gardei, więc zabrałem je z przejścia w Kozłowie > . Wyboru, które zostawić, niech dokonają inni.
2025-12-14 16:49:44 (6 miesięcy temu)
yani
 
do blaggio.:
Ja bym zapytał - które jest prawidłowo przypisane?
Prawidłowy link do drugiego:
2025-07-01 23:32:16 (11 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do yani: Dzięki. "Utło" mi "el" w linku i nie zauważyłem tego.
Wpisałem się tu, bo liczę na szybszy odzew, ale pod kątem sprawdzenia obu lokalizacji.
2025-07-02 16:56:34 (11 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
To lepsze, ale drugie trochę szersze z lewej.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-12-14 22:26:11 (6 miesięcy temu)
Payton77
 
+2 głosów:2
Prawdopodobnie Gradeja .Polski posterunek graniczny . Ten murowany budynek jednopiętrowy z parterową przybudówką stoi do dziś przy szosie Grudziądz - Kwidzyn
2025-12-01 15:48:27 (6 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
2025-12-01 18:43:50 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Zdjęcie przypisane. Dziekuję.
2025-12-01 19:58:11 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Wygląda że to przejście takie dosyć ruchome było.
2025-12-01 20:27:04 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Czy chodzi o to trzecie zdjęcie?
2025-12-01 20:45:24 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Przesunąłem znacznik na mapie zgodnie z tym, co widać na zdjęciu i tam gdzie granica przecinała drogę.
Ktoś ustawił znacznik w połowie drogi pomiędzy tym posterunkiem a zollamtem, czyli miejscem widocznym na trzecim zdjęciu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-12-01 21:03:38 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Tak, wygląda że wtedy "pas ziemi niczyjej" był szerszy, pewnie są to czasy przed wybudowaniem tej drewnianej budki, Niemcy być może urządzili się tymczasowo z punktem kontroli granicznej nieco bardziej na północ, bliżej miasta.
2025-12-01 21:16:00 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Czyli sądzisz, że zdjęcie według datowania najmłodsze jest najstarsze? Trudno jednoznacznie to zaakceptować, bo to trzecie jest zrobiono w odległości ponad pół kilometra na północ od tego powyżej i co prawda jeszcze przez pierwsze 300 m granica szła wzdłuż drogi, ale żeby przejście jeszcze dalej? Tym bardziej, że tu granica była już sporo wcinała się w terytorium niemieckie. Ale do końca nie mogę być pewny.

A może jednak było tak, że polska kontrola była przy budce, potem zbudowano polski urząd celny za nią, a niemiecka była przy zollamcie te 550 m dalej, ale nie tymczasowo. Wtedy wcześniej znacznik na mapie jednak symbolicznie odzwierciedlał tę dwoistość miejsca.
Dodatkowe pytanie: czy w ogóle datowanie trzeciego jest dobre, jeśli przyjąć że w 1940 r. nie było tam żadnej granicy, nawet pomiędzy krajami Rzeszy. Zmieniłem datowanie i dałem znacznik miejsca wykonania zdjęcia na mapie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: drugi dopisek
2025-12-01 21:38:59 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Nie sądzę definitywnie, to tylko domysły (w kwestii datowania).
Co do budki - wyraźnie widać że są dwa szlabany i budka jest przy szlabanie od strony niemieckiej.
2025-12-02 13:16:38 (6 miesięcy temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-05-23 11:43:56 (rok temu)
Zgodnie z tym, co wyjaśnił @polskup tutaj mamy tu Grabówko/Opalenie, a nie Chorzele/Opaleniec.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-05-23 13:24:12 (rok temu)
do nyskadolniak: zmieniłem na "Opalenie - Klein Grabau (obecnie Grabówko)" :)
2025-05-30 08:07:34 (rok temu)
OpalenieC - rozebrane tory na płn. od st.kol. Chorzele.
2025-05-23 11:45:58 (rok temu)
Columba livia
 
+3 głosów:3
Fajnie że ktoś zaznaczył miejsce zrobienia tego zdjęcia i sąsiedniego bo bez tego ciężko mi było się połapać w tym terenie :)
2025-05-30 09:40:42 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Przecież na granicy Mazowsza I Prus nie ma takich wałów, a to jest wyraźnie wał p.powodziowy w dolnym biegu Wisły. I tam jest Opaleniec, choć po drugiej stronie rzeki. Tutaj było Klei Grabau czyli Grabówko, a najbliższa stacja w prawo to Neuhöfen (Nowy Dwór Kwidzyński).
2025-05-23 11:56:54 (rok temu)
do nyskadolniak: masz rację, zmylił mnie zapis z przedwojennej prasy, gdzie konsekwentnie piszą Opalenie -
2025-05-23 12:43:37 (rok temu)
do polskup: Oczywiście masz rację, to nie ten Opalenie(c)!
2025-05-23 12:01:12 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: A i tutaj trzeba się przeprowadzić z lokalizacją na prawy brzeg rzeki :)
2025-05-23 12:02:39 (rok temu)
polskup
 
+3 głosów:3
do marekantoniusz: Bo to jest Opalenie. A konkretnie Grabówko właśnie. Natomiast szyny zostały ucięte nie nie na stacji tylko na szlaku, na odcinku przez most. Najbliższa stacja - Neuhöfen - znajduje się 1700 m w prawo. Właściwa i zrozumiała nazwa tej stacji to Nowy Dwór Kwidzyński. Istotnie, przez jeden sezon po wojnie ochrzczono ją Grabówkiem, ale był to jedynie epizod związany z powojennymi kalamacjami nazewniczymi. Obok było inne Grabówko, ale wąskotorowe, przystanek osobowy. Linia wąska biegła wzdłuż Wisły i tu jej nie widać. Była tam, gdzie linia drzew w tle.
Reasumując: granica, most pod Opaleniem, miejscowość Grabówko, stacja Nowy Dwór (Kwidzyński).
* Tak, wiem, sam się pomyliłem (+c) w 2 komentarzu :)))
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: samokrytyka
2025-05-23 13:06:31 (rok temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do polskup: OK teraz mniej więcej rozumiem, a ta trafostacja jeszcze istnieje?
2025-05-30 08:21:25 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do marekantoniusz: Z tego, co widzę na GSV to nie, choć na mapie z lat 80 (GUGiK 1:25 000) jest w tym miejscu oznaczona trafostacja. Nie wiem, czy ta sama. Na mapach późniejszych już tu transformatora nie ma.
2025-05-30 09:10:54 (rok temu)
Pokaż na mapie
62 Dyskusji (ostatnia 6 miesięcy temu)
Granica północna (Ostpreussen) - obiekty i wydarzenia
Granica północna (Ostpreussen) w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet