| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica zachodnia
A 001
A 147
B 204
C 001
C 076
C 289
D 001
D 096
E 078
E 142
F 001
G 001
G 201

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica zachodnia

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1920
Zlikwidowano: 1939

Umownie przyjęto, że zdecydowanie zachodni fragment granicy polsko-niemieckiej obejmował siedem sekcji granicznych od A do G, czyli jego początkiem był główny kamień graniczny A 001 w Dębkach nad Bałtykiem, a końcem główny kamień graniczny H 001 usytuowany w pobliżu wsi Langenau (obecnie Łęgoń) położonej po stronie niemieckiej na wschód od Wschowy. Na tym odcinku Polska graniczyła głównie z pruską prowincją Grenzmark Posen Westpreussen utworzoną z pozostałych w Niemczech części prowincji poznańskiej i prowincji zachodniopruskiej, a na północy także z prowincją Pommern i w centrum z Brandenburgią. Fragment ten stanowił ponad 50 % długiej na 1305 km granicy (bez granicy wschodniopruskiej) z Niemcami. 

Zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. zanim zostały ustalone na konferencji międzynarodowej w Wersalu nowe granice wschodnie Niemiec obowiązywała granica polsko-niemiecka zgodna z dawną granicą niemiecko-rosyjską. Nieustabilizowana wewnętrzna sytuacja polityczna w Niemczech ułatwiła w dniu 27 grudnia 1918 r. wybuch powstania w pruskiej prowincji poznańskiej, które w ciągu tygodnia ogarnęło większość jej terenu. 8 stycznia 1919 r. powstańcza Naczelna Rada Ludowa przejęła władzę cywilną i wojskową na obszarze zajętym przez powstańców. Na północy opanowano tereny siegające Inowrocławia, Szubina, Nakła, Chodzieży, Czarnkowa i Wronek. A na zachodzie Międzychodu, Zbąszynia, Babimostu, Kargowy i Leszna. Nie powiodły się próby wzniecenia powstania na Pomorzu Gdańskim. 16 lutego Najwyższa Rada państw Ententy zawarła w Trewirze układ z Niemcami o przedłużeniu rozejmu, który objął też walki w Wielkopolsce. Zapobiegło to grożącej w niedługim czasie wybuchem wojnie Niemiec z Polską. Określono wtedy też przebieg linii demarkacyjnej. 

28 czerwca 1919 r. podpisany został Traktat Wersalski, który określił zasięg terenów należacych do prowincji zachodniopruskiej i poznańskiej przyznanych Polsce, w tym terenów opanowanych wcześniej w wyniku powstania wielkopolskiego. 22 lipca zniesiona została granica celna pomiędzy zaborem pruskim i resztą państwa polskiego, a w listopadzie Komisariat Naczelnej Rady Ludowej przekazał administrację rządowi polskiemu.

Artykuł 27 III rozdziału Traktatu Wersalskiego przewidywał następujący przebieg granicy polsko-niemieckiej na odcinku zachodnim. Od ujścia Piaśnicy do Bałtyku przebieg granicą między prowincjami Prusy Zachodnie i Pomorze (z małymi wyjątkami zgodny z przedrozbiorową granicą Polski) do punktu położonego ok. 15 km na wschód od Miastka. Następnie na południe pozostawiając północną część powiatu człuchowskiego po stronie polskiej do przecięcia przez Brdę granicy tego powiatu z powiatem chojnickim, a dalej granicą pomiędzy tymi powiatami aż do granicy z powiatem złotowskiem. Dalszy odcinek granicy wymagający już wytyczenia całkiem od nowa prowadził na południe dzieląc powiat złotowski na pół aż do granicy pomiędzy prowincjami zachodniopruską i poznańską w punkcie położonym ok. 15 km na wschód od Złotowa, a następnie wzdłuż tej granicy na zachód do miejsca w pobliżu styku z granicą pomiędzy powiatami wyrzyskim i chodzieskim prowincji poznańskiej. Stamtąd do rzeki Gwdy ok. 6 km na pd-wsch od Piły w powiecie chodzieskim pozostawiając to miasto po stronie niemieckiej i dalej wzdłuż Gwdy i Noteci płynącej przez powiaty czarnkowski i wieleński do przecięcia tej rzeki przez granicę prowincji poznańskiej z Brandenburgią (granicę przedrozbiorową Polski). Potem wymienioną granicą do styku z granicą pomiędzy powiatami międzychodzkim i skwierzyńskim, i na południe tą granicą do granicy z powiatem międzyrzeckim. Od tego punktu całkiem nowa granica biegła przez Jezioro Chłop i dalej na południe wzdłuż Obry do punktu na drodze pomiędzy Kopanicą i Kargową, a potem na południowy wschód do styku wschodniej granicy powiatu wschowskiego z granicą  pomiędzy prowincjami poznańską i śląską (przedrozbiorową granicą Polski). Odcinek ten pozostawiał po stronie niemieckiej tereny prowincji poznańskiej przed rozbiorami należące do Polski i obejmujące cały powiat skwierzyński, większość powiatu międzyrzeckiego, niewielki fragment babimojskiego i połowę wschowskiego. Z powiatów prowincji zachodniopruskiej pozostał też w Niemczech niepodzielony granicą powiat wałecki. Pomimo starań strony polskiej o przywrócenie całości ziem polskich sprzed rozbiorów granicę tę wyznaczono z uwzględnieniem w znacznej mierze kryterium narodowościowego. Na terenach nieprzyznanych odsetek ludności polskiej nie przekraczał kilku procent, może poza rejonem Złotowa, który nie wrócił do Polski ze względu na dążenie do zachowania jak najdłuższego odcinka tranzytowej linii kolejowej z Berlina do Królewca przez Piłę, Chojnice i Tczew w rękach niemieckich.

Traktat Wersalski zaczął obowiazywać od 10 stycznia 1920 r. po ratyfikowaniu go przez Niemcy. Wycofywanie wojsk niemieckich z terenów przyznanych Polsce i przekazywanie ich administracji polskiej na Pomorzu i w poznańskiem (tereny za linią demarkacyjną) trwało etapami od 17 stycznia do 11 lutego. Tymczasowa granica polsko-niemiecka stała się nową linią demarkacyjną do czasu szczegółowej delimitacji przez komisję międzynarodową, która rozpoczęła prace w sierpniu 1920 r. Komisja ta miała prawo do ustalania odstępstw od przebiegu linii granicznej określonej w traktacie na głebokośc do 6 km na rzecz każdej ze stron i w wielu miejscach wprowadzała takie korekty. Ostateczne zakończenie prac nastąpiło w październiku 1923 r. 

 

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234567891011następna
WW
 
+1 głosów:1
Bardzo dobre porównanie. Uzmysławia jak tracą na urodzie drogi po wycince drzew.
2012-07-21 13:05:28 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
Zastanawiałam się nad utworzeniem globalnego obiektu, granice kraju - dawne i współczesne. Zdjęć od tego nie przybywa, a mamy wszystko na jednej półce. Składam propozycję, chętnie dopiszę kilka, póki je pamiętam.
2012-07-21 21:30:02 (13 lat temu)
Coś tu nie gra, droga w lewo prowadzi do Wąchabna, a te było w okresie międzywojennym w Polsce, granica była dalej a na tej pocztówce archiwalnej jest Kargowa nie Kopanica.Zdjęcie prawidłowe do tego porównania powinno być wykonane w stronę Kargowej, nie Kopanicy jak jest teraz, ale to już zadanie na przyszłość , ode mnie to 200 km.Może w przyszłym roku będę to zrobie w prawidłowym kierunku.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kierunki
2015-10-03 11:33:10 (10 lat temu)
Wszystko się zgadza na tym zdjęciu Petroniuszu, ta ówczesna granica była zakręcona jak baranie rogi, wg. moich studiów map w necie, i pobytu na miejscu (konfrontacja wizualna) to mieszkańcy polskiego Wąchabna i Małej Wsi, musieli zupełnie inna drogą jezdzić do miasteczka wtedy Kopanicy, ta droga w lewo to były już Niemcy, a tą drogą jedzie się i do Wąchabna i do Małej Wsi, bo Wielka Wieś była już w Niemczech jako Grossdorf, dziś obie wsie łączą się, co jeszcze utrudnia rozpoznanie , nawet będąc na miejscu i rozmawiając z mieszkańcami.
2015-10-03 13:20:09 (10 lat temu)
elot360
 
Czy ktoś poza mną ma problem z wyświetleniem "porównania"? Po wejściu w ten obrazek widzę tylko ten stary z 1937 roku i dwa takie malutkie paski u góry i dołu tego nowego zdjęcia z 2012 roku (Bo różnica formatów zdjęć). Nie jestem w stanie zrobić niczego aby wyświetlać na zmianę to starsze i nowsze zdjęcie.

Ten sam problem mam zresztą przy swoim zdjęciu ze Szczecina (Stacja Szczecin Gocław i przejście pod torami)
2025-05-03 21:12:40 (rok temu)
do Danuta B.: Po "znalezieniu" tej granicy też o tym pomyślałem. Jestem "za".
2012-07-21 22:11:40 (13 lat temu)
WW
 
do Dariusz Łukasik: Niestety wszystko gra, granica przebiegała jakieś 100 m za widocznym szlabanem.
2015-10-03 12:41:57 (10 lat temu)
do WW: Byłem na miejscu Wąchabno należało do Polski, przy tak skadrowanym zdjęciu współczesnym byłoby w Niemczech, mam zdjęcia współczesne gdzie przebiegała granica, w tym przypadku dokładnie na granicy woj. Lubuskiego i Wielkopolskiego, jakieś dwa trzy kilometry od tego zdjęcia za plecami Petroniusza, , wkrótce wrzuce zdjęcia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2015-10-03 12:56:16 (10 lat temu)
do WW: Wielka Wieś była już w Niemczech, na samej granicy, Mała Wieś i Wąchabno były w Polsce: i tu ; wygląda że granice między województwami po 1945 r. a wcześniej między Polską a Niemcami przesunięto 2 kilometry od tego miejsca.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2015-10-03 13:05:44 (10 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do elot360: U mnie tu porównanie działa nad wyraz dobrze, bo nie zawsze tak działa w innych przypadkach.
2025-05-03 21:31:20 (rok temu)
Pako45
 
Mam wrażenie że już takie jest
2012-08-24 12:50:27 (13 lat temu)
Proszę o podmianę na lepszą jakość i datację
2025-09-19 19:47:49 (9 miesięcy temu)
Czy na tablicy nad wejściem napisano "Stare Kolibki"?
2025-09-22 12:16:09 (9 miesięcy temu)
do Pako45: Hmm, możliwe ale póki co nie znalazłem. Jeśli tak to kubeł czeka ;). A propos, ten drewniany posterunek istniał do roku 1938, kiedy to został rozebrany i na jego miejscu wybudowano wiekszy, murowany, natomiast część drewnianych elementów wykorzystano do przebudowy posterunku granicznego przy plaży.
2012-08-24 12:55:04 (13 lat temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Michał. K: Datowanie 1921 było właściwe - na zdjęciu żołnierze strzegących m.in. granicy polsko-gdańskiej
Batalionów Celnych (1921-22).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-09-19 20:06:36 (9 miesięcy temu)
2025-09-19 20:19:51 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Ale , jak tak jest faktycznie to proszę zmień datację.
2025-09-19 20:21:09 (9 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Michał. K:
A może tam data to jest średnia, wynikająca z podanego tam wyżej okresu: 1918-1939?
2025-09-19 20:23:54 (9 miesięcy temu)
do Michał. K: A ja widzę co jest na zdjęciu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2025-09-19 20:38:55 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Ok.
2025-09-19 20:44:59 (9 miesięcy temu)
do Pomuchelskopp: Cofam pytanie, napis jest prawdopodobnie taki sam jak na zdjęciu z 1927 "Strażnica Kolibki"
2025-09-22 12:23:57 (9 miesięcy temu)
Wiesław Smyk
 
+5 głosów:5
Niby polska strona, a owczarek niemiecki.
2016-02-07 22:40:39 (10 lat temu)
yani
 
Wymiana + zmiana źródła.
2025-05-21 19:00:26 (rok temu)
do yani: Zapomniałeś poprawić znaczniki, bo rozpłynęły się.
2025-05-21 21:13:40 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
Po prostu nie zauważyłem, że były - widocznie nie najechałem w ogóle kursorem na foto.
Sorry.
2025-05-21 21:38:09 (rok temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
Zapytam - Jaki cel miało zamieszczenie tego zdjęcia i przypisanie go do Kartuz, bo tak Ktoś na ebayu napisał???
Kartuzy leżały najbliżej granicy z WMG i było to ok. 9 km!!!

JA na słupach granicznych się nie wyznaję (na wielu innych rzeczach także) ale sobie coś tam w wyszukiwarce popisałem i wyskoczyło mi np coś takiego: , z której to strony (a także po przejrzeniu kilku zdjęć samych słupków granicznych wcześniej) jasnym już było że to słupek granicy z Niemcami. Wyraźnie też widać literę "C" co jak z wcześniejszego linka na której znajdziemy mapę wynika że tak jest oznaczony odcinek granicy "C" i że nawet w tym tekście stoi wyraźnie - "Granica zachodnia rozpoczynała się od Bałtyku, na zachód od ujścia rzeki Piaśnicy i podążała generalnie w kierunku południowo-zachodnim, dokonując wielu nagłych zwrotów. Między jeziorem Somińskim a Chojnicami tworzyła łuk wrzynający się w terytorium Niemiec. Następnie biegła znów w kierunku południowo-zachodnim ..." czyli w części "między jeziorem Somińskim a Chojnicami, chodzi właśnie o odcinek "C". Nie wiem co jaki metraż stawiany był słupek ale jeśli np co 100 m to ów z zdjęcia, wypadłby gdzieś w okolicach wsi Lipnica ale to zgadywanka.
Także zwróć uwagę na rzecz jedną, kilkanaście minut poszukiwań i coś się dało jednak znaleźć a nie wrzucać na przysłowiową "pałę".
2020-05-11 19:37:13 (6 lat temu)
kakaa
 
+1 głosów:1
Kamień graniczny C 076 znajdował się na odcinku granicy polsko-niemieckiej chronionym przez VII Inspektorat SG w Chojnicach , Komisariat Borzyszkowy (od 1937 Komisariat Lipnica), bezpośrednio odcinek przynależał do Placówki Straży Granicznej Wojsk. w Inspektoracie granicznym Chojnice podział na odcinki komisariatów był następujący: - Komisariat Borzyszkowy, kam. C 002 - C 117 /26,465 m/; Komisariat Brzeźno, kam. C 117 - C 277 /32,440 m/; Komisariat Konarzyny, kam. C 277 - D 117 /32,018m/; Komisariat Chojnice, kam. D 047 - D 143 /27,522m/; Komisariat Kamień, kam. D 143 - D 248 /28,300m/. Kamień ten stał 200m od przejścia granicznego Wojsk (Polska) - Rekow (dzisiejsze Rekowo wtedy Niemcy) na dzisiejszej DW 212.
2026-02-18 11:16:55 (4 miesiące temu)
ylooC
 
do † Yanek: Masz rację, że kilkanaście minut może i starczy - a ja mostów czasem miesiącami szukam. Wiem o co Ci chodzi, jeśli coś mi świta, coś wiem albo uda mi się sprawdzić, to staram się to robić. Jeśli nie , to nie mam zamiaru się doktoryzować ze słupków i innych tajemnych znaków - po czym stwierdzić ,że to może Lipnica, a ogólnie to zgadywanka. Nie zmienia to nic - nadal jest NN.
Wiem, że są tu ludzie którzy w 3 sekundy powiedzą więcej o zdjęciu niż ja przez kilkanaście minut wyczytam - będę snuł wywody i inne takie.
2020-05-11 19:52:35 (6 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
do ylooC: No tak ale to na pewno nie są Kartuzy czy kartuski powiat a jeśli już, to powiat kościerski lub bytowski.
2020-05-11 20:10:45 (6 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do † Yanek: Czasem wolę dać w opisie to co napisał "wojak", bo to zdecydowanie pomaga - chodź czasem myli - masz rację. Dodałem do opisu info od Ciebie
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2020-05-11 20:44:40 (6 lat temu)
kakaa
 
2026-02-12 19:57:52 (4 miesiące temu)
kakaa
 
2026-02-12 19:56:43 (4 miesiące temu)
Nie jest to przypadkiem Trzciel? Tam był taki "numer", tj. granica przecinająca posesję :)
2024-07-23 16:01:44 (rok temu)
Ha, mam! Rzeczywiście Nowa Wieś Zbąska. Znalazłam mapę z punktami granicznymi. To będzie w pobliżu dzisiejszego adresu Nowa Wieś Zbąska 7,
2026-02-18 00:38:16 (4 miesiące temu)
do Maciej Knychała: Gdyby przyjąć, że numer na tym kamieniu granicznym po retuszu pozostał prawidłowy, to to miejsce powinno wypadać w Nowej Wsi Zbąskiej. Problem w tym, że tam granica nie przecinała miejscowości, tylko dochodziła do granicy wsi i zabudowań od północy (wieś po stronie polskiej). Nie wchodząc w szczegóły, nie da się tam znaleźć punktu tej granicy odpowiadającego zdjęciu w sposób oczywisty.
Trzciel chyba odpada, bo tam był inny zakres numeracji odcinka G.
Gdyby założyć, że retusz przykrył inne oznaczenie, to na odcinku G nic nie znalazłem. Na C też, choć już nie sprawdzałem wszystkich możliwych kombinacji.
Poddaję się. :-(
2024-07-23 20:30:24 (rok temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
do blaggio.: W Nowej Wsi proponowaną linię graniczną, przez komisje d/s granic, ustalono na tym odcinku od wschodu na granicy jeziora i lasu do pkt zakończenia wzgórka dalej wzdłuż rowu do drogi . Ostateczne granica biegła od jeziora na szagę do miejsca zmiany kierunku rowu i dalej za budynkiem nr 13 do drogi do zamku i po granicy tej drogi. Tak więc cięła gospodarstwo ,które usytuowane było na terenie dzisiejszego nr 6 i 7.
2024-07-29 15:04:22 (rok temu)
do blaggio.: Blisko. Z opracowania Stanisława Fołty: "szosa Nądnia - Nowa Wieś Zbąska (Pałac)25 przy kamieniu granicznym G. 301;
• szosa Nowa Wieś Zbąska - Nowa Wieś Zbąska (Pałac) przykamieniu granicznym G. 329/30;
2026-02-17 22:58:48 (4 miesiące temu)
do grgrz: Z mapy wynikało, że szła po północnej stronie nr 6 i 7, i skręcała na północ przed 14, 15, 16 i 17 rowem do szosy. Z resztą tak własnie dziś przebiega granica wsi. Ale nie to może jest na tyle ważne, co to, że z ustawienia kamienia względem stron świata wynikałoby, że po lewej powinna być Polska, a są Niemcy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2024-07-29 23:36:00 (rok temu)
do Joanna Syrenka: Z tego samego źródła: "Komisariat w Zbąszyniu zaszeregowany był do I kategorii i
ochraniał odcinek, na który składała się rubież o długości 34 071 km (z
czego na terenie powiatu nowotomyskiego 28 284 km). Mówiąc fachowym językiem, rejon odpowiedzialności służbowej ciągnął się od znaku
granicznego G. 215 do znaku G. 389' Szukałabym Nowej Wsi Zbąskiej
2026-02-17 23:09:32 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
Przypisałem do właściwej Wygody.
2025-05-05 21:00:42 (rok temu)
Dzien dobry , mozna zródlo zdjecia
Bardzo bym potrzebowal bo interesuje sie straza graniczna tych rejonów
2025-06-30 10:55:37 (11 miesięcy temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Dzięki.
2025-05-05 23:44:29 (rok temu)
labeo7
 
do Michał33: Źródło jest podane obok zdjęcia. Konkretnie to najprawdopodobniej eBay, ale wrzutka sprzed ponad roku, więc głowy nie dam. Poza tym marna szansa, że aukcje jeszcze istnieje.
2025-06-30 14:32:42 (11 miesięcy temu)
blaggio.
 
+7 głosów:7
Zlokalizowałem miejsce, gdzie był ten kamień.
2025-04-29 21:54:51 (rok temu)
blaggio, napisałem prywatna wiadomość
2025-05-28 14:29:53 (rok temu)
do blaggio.: Ekstra, bardzo jestem ciekaw :)
2025-04-30 13:05:42 (rok temu)
do borderguard1981: Dotąd nic nie otrzymałem.
2025-05-28 16:53:09 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
1940 to już raczej nie...
2025-11-02 20:54:59 (7 miesięcy temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Racja, rozpędziłem się ;)
2025-11-02 21:46:33 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
105 Dyskusji (ostatnia 4 miesiące temu)
Jezioro Żarnowieckie. Granica polsko-niemiecka.
Strefa neutralna, Polska po lewej, Niemcy po prawej stronie.
1933
-
1934
1930
-
1939
1930
-
1939
1935
-
2014
1939
-
2014
2014
-
2014
2014
-
2014
2014
-
2014
Granica zachodnia - obiekty i wydarzenia
STR.1 A 001
G 201
następna
Granica zachodnia w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet