|
|  | powiat kamiennogórski |
|
|
|
|
|
|
|
1 9 |
|
|
11 19 |
|
|
21 29 |
|
|
31 39 |
|
|
41 |
|
|
43 |
|
|
45a |
|
|
46 |
|
|
49 |
|
Więcej (2)
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2219%22%3Bi%3A1%3Bs%3A14%3A%22dolno%C5%9Bl%C4%85skie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22360%22%3Bi%3A1%3Bs%3A15%3A%22kamiennog%C3%B3rski%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2253129%22%3Bi%3A1%3Bs%3A14%3A%22Kamienna+G%C3%B3ra%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
W 2006 r. minęły 64 lata od rozpoczęcia produkcji mleczarskiej w obiekcie przy ul. Towarowej 41 w Kamiennej Górze, który wzniesiono dla browaru w 1899 r. Po I wojnie światowej (1914-1918) ulokował się tutaj Powiatowy Dom Rolnika. Działalność rozwinęło Towarzystwo Skupu i Sprzedaży, stawiające sobie za cel pomaganie mieszkańcom nie tylko wsi. Przez kilka lat (1923-1929) w budynku głównym siedzibę miała również Szkoła Rolnicza. W 1942 r., po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowo-adaptacyjnych, niemiecka Spółdzielnia Mleczarska (Molkerei-Genossenschaft) uruchomiła w byłym browarze Mleczarnię. Do końca II wojny pracowali w niej robotnicy przymusowi.
9 maja 1945 r. do Kamiennej Góry wkroczyli żołnierze z 21 Armii Radzieckiej i zajęli miasto praktycznie bez żadnych walk. Prawie 3 miesiące Mleczarnia znajdowała się pod kontrolą ich Komendy Wojennej. 7 sierpnia 1945 r. Rosjanie przekazali ją protokolarnie władzom polskim. Funkcję polskiego kierownika technicznego Mleczarni objął w dniu następnym Edmund Rudziński. Zatrudnienie wynosiło wtedy 28 osób, w tym 20 Niemców, 6 Polaków i 2 Francuzów.
Od 30 sierpnia 1945 r. do końca 1950 r. Zakład działał pod nazwą Okręgowa Mleczarnia Spółdzielcza.
W czerwcu 1947 r. Spółdzielnia zatrudniała tylko 11 osób, a w 1949 już 22 pracowników oraz prowadziła 4 własne sklepy nabiałowe i bar mleczny. W związku z likwidacją spółdzielczej formy organizacyjnej przemysłu mleczarskiego, z dniem 1 stycznia 1951 r. Mleczarnia przeszła pod zarząd państwowy jako Powiatowy Zakład Mleczarski.
W 1954 r. uruchomiono w Kamiennej Górze pionierską w skali kraju produkcję sera pleśniowego Roquefort, którego nazwę francuską zmieniono w 1965 r. na polską - Rokpol.
Po przełomie październikowym 1956 r. reaktywowano w roku następnym spółdzielczość mleczarską. Na bazie PZM powołano 14 marca 1958 r. Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kamiennej Górze. Na skutek kolejnej reformy kamiennogórska OSM utraciła odrębność i w latach 1976-1980 wchodziła w skład Wojewódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w Jeleniej Górze. Przemiany polskiego sierpnia 1980 r. objęły też mleczarstwo, co w konsekwencji zaowocowało, że od 1 stycznia 1981 r. przywrócono samodzielność OSM.
Ciężkie chwile, podobnie jak cała gospodarka, przeżywała Spółdzielnia w pierwszych latach po 1989 r., gdy zaczęto w Polsce wdrażać reformy wolnorynkowe. Wiele zakładów mleczarskich nie potrafiło dostosować się do nowej rzeczywistości i w konsekwencji zostały zamknięte. Kamiennogórską Mleczarnię ominął ten los. Od połowy lat dziewięćdziesiątych XX w. zaczęły poprawiać się wszystkie wskaźniki ekonomiczne. Rozpoczął się okres rozwoju i ekspansji Firmy. Sukces okupiono wieloma działaniami oszczędnościowymi i dostosowawczymi oraz niezwykle kosztownymi, ale niezbędnymi inwestycjami. Od 1997 r. Zakład zaczęła opuszczać popularna na rynku galanteria mleczna. W 1998 r. przyjęto dla Spółdzielni nazwę KaMos oraz opracowano nowe logo. Po uchwaleniu w 1994 r. nowego Prawa Spółdzielczego, kamiennogórska Spółdzielnia Mleczarska KaMos stała się autentyczną własnością swych członków.
źródło -
więcej 
|
proszę czekać...
|