| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (10)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kronika parafialna wskazuje,że kościół wzniesiono w 1547r. rękami lokalnych fundatorów i budowniczych. Wykonano go w całości z drewna, a połączona z kościołem wieża posiadała dwa dzwony, a trzeci mniejszy umieszczono w sygnaturce.Dookoła budynku zbudowano drewniany ganek z daszkiem zlewającym się z dachem kościoła. W 1550 roku w ołtarzu zamontowano namalowany na drewnie obraz ołtarzowy składający się z trzech części. W nawie po stronie zakrystii znajdował się posiadający formę ołtarza grobowiec rodziny Ruckich z Ruczy – dzierżawców Kamienicy. Jego ozdobą były obraz zmartwychwstałego Chrystusa, na którym z polecenia Kacpera Ruckiego wymalowano herby rodu Ruckich. W 1553 roku w kościele wzniesiono wąską drewnianą ambonę. W 1560r. przejęty przez ewangelików, ponieważ katolicy z Kamienicy za przykładem księcia cieszyńskiego przyjęli naukę Lutra. W tym okresie wnetrze uległo dość znacznemu zniszczeniu.W 1630r.kościól wrócił w ręce katolików stał się filią parafii św. Mikołaja w Bielsku.

 

Kościół w Kamienicy był najstarszym i największym drewnianym kościołem na Śląsku do 1905 roku, kiedy został rozebrany. Wyposażenie kościoła, w tym ołtarze, cenne obrazy malowane na drewnie, pochodzący 1550 roku tryptyk przewieziono na wozach do Muzeum Diecezjalnego w Generalnym Wikariacie w Cieszynie. Pozostałe z rozbiórki drewno zakupił stolarz z Bielska Franciszek Schimanek, który wybudował z niego tzw. „Willę pod Dębowcem” w Kamienicy. Ponieważ w willi jak twierdził Schimanek straszyło, sprzedał ją adwentystom z przeznaczeniem na dom starców i dom modlitwy. Od 1899 roku w Kamienicy funkcjonował nowy murowany budynek kościelny./źr.Projekt BB

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
JureK
 
+1 głosów:1
Wszystko wskazuje na to,że jest to poprzednik obecnego kościoła św. Małgorzaty w Bielsku Kamienicy,ul.Karpacka 146.Jak wynika z historii tej parafii do 1905r.w miejscu obecnego istniał wybudowany w 1547r. kościół drewniany.Dla mnie opis jest jednoznaczny:
Zdjęcie musi pochodzić z 1904r lub wcześniej....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poszerzenie ttekstu
2019-12-02 19:06:58 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Na starej pocztówce widać gdzie stał.
2023-12-19 09:45:01 (2 lata temu)
JureK
 
Tak Zosiu, ale muszę mięć czas na przypomnienie jak dodać znacznik w tym miejscu.
2023-12-19 14:18:33 (2 lata temu)
JureK
 
Serdeczne dzięki.
2023-12-19 18:55:11 (2 lata temu)
JureK
 
do ZPKSoft: Dzięki za szybką reakcję. Pozdrawiam.
2023-12-19 14:19:33 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do JureK: Wchodzisz w edycję obiektu, klikasz w pasku u góry "edytuj mapę". Na otwartej mapie łapiesz "kropelkę lub jak kto woli "łezkę" (z menu po lewej) i stawiasz ją w wybranym miejscu i tyle.
2023-12-19 15:34:58 (2 lata temu)
2 Dyskusje (ostatnia 2 lata temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet