| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Silesia City Center
Obiekty w okolicy
Kaplica św. Barbary
137
m
Katowice
Kopalnia Węgla Kamiennego "Gottwald"
140
m
Katowice
Chorzowska 112
205
m
Katowice
Wieża ciśnień huty "Baildon"
264
m
Katowice
Biurowiec Craft
281
m
Katowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Data zrobienia tego zdjęcia to koniec lata w roku 2005. Otwarcie tego wielkiego kompleksu handlowego odbyło się dopiero w listopadzie 2005.
2011-09-17 20:23:19 (14 lat temu)
Obecnie Silesia City Center jeszcze się rozbudowuje...
2011-09-18 06:36:09 (14 lat temu)
Byłem na otwarciu.. bo kiedyś pracowałem w Saturnie. Na zdjęciu widać hale huty Baildon, których obecnie już nie ma - a w nich znajdowały się najstarsze urządzenia, w tym maszyny parowe i młoty..
2014-01-11 00:39:33 (12 lat temu)
To nie pozostałości Huty.
Na zdjęciu kompletna zabudowa tego rejonu z nową walcownią i starą walcownią bruzdową.
2017-06-26 17:01:55 (9 lat temu)
Nie w Załężu a w Dębie - Kopalnia Eminencja, późniejszy Gottwald. Widoczny za portiernią budynek wchodzi obecnie w skład kompleksu Silesia City Center.
2010-06-04 14:52:43 (16 lat temu)
marek71
 
A ja tam na piechotę z oś. Witosa chodziłem na basen. Wejscie było od lewej strony budynku ( za słupem po lewej stronie kadru ).
No i jeszcze niezły drinkbar tam był i palmy przy basenie ;)
2015-06-14 20:40:44 (11 lat temu)
Na zdjęciu wieże szybu takie,jakie były wtedy,kiedy w roku 1907 uruchomiono kopalnię. A w Wikipedii jest zdjęcie datowane 1915 r. z przebudowaną wschodnią częścią wieży.
2020-05-17 19:39:32 (6 lat temu)
JureK
 
+3 głosów:3
Pozwoliłem sobie poprawić datowanie, ponieważ formalnie kopalnia zaczęła funkcjonować od lipca 1904 roku.
2025-03-20 12:29:41 (rok temu)
JarCho
 
Zero samochodu! :) o tej porze to naprawdę wyczyn a Neo dał minus... :(
2011-11-05 19:51:52 (14 lat temu)
do JarCho: Nie ma minusa - jest pełna cenzurka :)
2011-11-05 21:20:15 (14 lat temu)
Kiedyś był to szyb Jerzy.
2012-08-15 20:25:26 (13 lat temu)
BAL†
 
do JarCho: No to u mnie masz też minusa - z nieco wyższej półki (za fragment latarni z lewej strony
2012-08-15 21:40:42 (13 lat temu)
JarCho
 
do BAL†: Eee, no, taki minus może być! :)
2012-08-16 08:34:26 (13 lat temu)
Piotr1941
 
+1 głosów:1
To jest budynek w którym pracowała parowa maszyna wyciągowa przed przebudową wieży szybu. Stara wieża widoczna na starszych zdjęciach..
2020-04-23 19:01:21 (6 lat temu)
Podpis po polsku,więc pocztówka wydana już po roku 1922.
2020-05-17 19:15:19 (6 lat temu)
deriush
 
+2 głosów:2
No pospiesz się kobieto!!! Czekaj nie wiem gdzie mam telefon.
2017-10-23 18:35:21 (8 lat temu)
To jest dłuciarka, działała jak prasa i nie jest maszyną kopalnianą, ale mogła pracować na warsztatach mechanicznych kopalni.
2019-02-12 19:05:08 (7 lat temu)
fantom
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Miałem na myśli jej pochodzenie z terenu KWK Gottwald. Od teraz będzie już podpisana precyzyjnie ;)
2019-02-12 19:12:53 (7 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do fantom: Prawidłowa nazwa to dłutownica do metalu.
2019-02-12 21:54:45 (7 lat temu)
fantom
 
do Eugeniusz S.: A do czego konkretnie służyła?
2019-02-12 21:57:23 (7 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do fantom: To jest strugarka tylko pracująca w pionie,np do wykonywania rowków na kliny.
2019-02-12 23:29:25 (7 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
Przypisałem do kaplicy.
2019-10-21 20:57:16 (6 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Ladowarka pneumaticzna. Zapomocą widocznej łyźky nabierala skałe płoną przy po odstrzalu przodku chodnika. Napędzana stłoczonym powietrzem. Ale poczekajmy na Eugeniusza, ten doda napewno fachowy opis ☺☺☺
2020-12-28 09:59:20 (5 lat temu)
do vetinari: A jaki miała silnik?... Elektryczny?
2020-12-28 10:29:12 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Turbina na stłoczone powietrze. Niestety to byl troche problem, bo ladowarka za sobą ciągala węźa z tam "napendem" Więc bylo trzeba ciągle pilnować tego węźa. Węź byl podlączony do widocznego wentila po prawej stronie tej bocznej blachy.
2020-12-28 10:33:33 (5 lat temu)
do vetinari: Dziśaj się juź takych urządzeń nieuźywa. Obecnie jest standartem ladowarka elekriczna Hauser.

2020-12-28 10:40:41 (5 lat temu)
Ładowarka zasięrzutna
2020-12-28 12:40:04 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: 2 gwiazdowe silniki na sprężone powietrze,średnica doprowadzająca węża 25 mm ciśnienie minimum 5 Bar.
2020-12-28 13:03:48 (5 lat temu)
do Eugeniusz S.: Lepiej bym tego niepowiedzial ☺☺☺
2020-12-28 13:08:57 (5 lat temu)
do Eugeniusz S.: Czyli z tyłu jechał zbiornik ze sprężonym powietrzem?
2020-12-28 13:20:22 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Nie, to jest wózek na zaladowanie. tak jak napisalem, do ladowarky byl połączany wąź o takym przekroju jak pisal Eugeniusz i w nim bylo wprowadzane cisnienie 5 barów do dwch gwiadkowych silników. Jeden sluźyl do pojazdu, dróchy do podnosienia tej łyźky, która nabierając skalą, sie wywracala i wsypywala kamień do widocznego wózka. Wiele urządzeń w kopalniach bylo i jest napędzane stłoczonym powietrzem..
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2020-12-28 13:27:47 (5 lat temu)
do vetinari: No tak ale skąd to powietrze szło? Długim wężem - takim nawet kilkuset metrowym (kilkukilometrowym) z samej góry?
2020-12-28 13:29:27 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Rozumiem, wąź mógl mieć na dlógoścz 15-25 m i byl podlączony do rur z ztęźonym powietrzem. Takka rura, przynajmniej u nas ma przekrój 150 mm. Rury są wprowadzane do kaźdego chodnika od centralnej rury o przekroju 1500 mm która jest zamontowana w szybie od samej góry. Na powierzni kaźdej kopalni się znajduje wielka spręźarka. Z powodu wielkych ubytków ztęźonego powietrza przy jego rozprowadzaniu po kopalni (chodzi nawed o dzięsiątky km) są stosowane i spręźarky male, elektriczne w odleglych odcinkach kopalni. Napędzanie stłoczonym powietrzem jest bardzo kośtowne, ale niezastąpione. Kiedyś bylo więcej uźywan z powodu bezpieczeństwa i z powodu wentilacjii. Bo wiem kiedy ztęźone powietrze utracilo swoją moc dodawając energie do urządzenia, odchodzilo z urządzenia mad mniejszym cisnieniem, i tym wzbogacalo okoliczną atmosfere o tlen. Obecnie, kiedy jest wentilacjia kopalni na bardzo wysokym poziomie, juź tego niejest aź tak potrzebne, ale.....kiedy się moźeś oświeźyć chlodnym powietrzem z węźa przy okolicznej temperaturze 40´C i 100% wilgotności...nie ma nic lepszego....opróć dobrze schlodzonego piwa ☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2020-12-28 13:40:45 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Rurociąg z powierzchni z kompresorów stacjonarnych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: litera
2020-12-28 14:20:30 (5 lat temu)
Soravia
 
do ireneusz1966: Przedsiębierna - zasięrzutna.
2020-12-28 14:25:49 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Ja się tu męcze z tlumaczeniem i na you tube jest piękne nagranie
2020-12-28 15:08:54 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do vetinari: tu mosz po polsku
2020-12-28 15:12:45 (5 lat temu)
do Eugeniusz S.: Piękne, nawed widać tą stalową deske za wózkiem sluźącą do odwaracania i narzucania wózka na tory.
2020-12-28 15:15:37 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Tu masz jeście jedno nagranie. Mnie więcej od 4 minuty widać po tym jak wysządą z windy jak wyglodą w podszybiu na piętrze rozprowadzenie rur z szybu. Woda, stęźone powietrze.....do tego woda z pompowni którą się wypompowuje na powierzchnie. Do tego jeścze doliczyć rury z azotem (który sie uźywa do wypychania tlenu z zawalu po wydobitym węglu i tym zapobiega poźaru) i rury z popiólkiem (ktury słuźy do zalewania wydobytych przestrzeni i zalewania tam na zamkniętych chodnikach) Jadąc dzybem na dól albo do góry to marzyś źe by coś niepęklo....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2020-12-28 15:21:29 (5 lat temu)
Milena Sontowska
 
+1 głosów:1
Jeżu, bez Dębowych Tarasów ja patrzyłam na to zdjęcie i zastanawiałam się, gdzie jest to miejsce, takie to puste tło
2022-05-23 01:21:45 (4 lata temu)
Miałeś słoneczko dzisiaj, ale mnie się lepiej fotografuje jak są chmury pierzaste :)
2023-01-17 20:59:14 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
15 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Wieża wyciągowa i budynek maszynowni w którym mieści się obecnie Kaplica p.w. Św. Barbary.
ul Chorzowska
2004
-
2006
2004
-
2011
2006
-
2013
2012
-
2013
2013
-
2013
2013
-
2014
2013
-
2014
2014
-
2014
2014
-
2014
2014
-
2014
Silesia City Center - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet