| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (7)
Obiekty w okolicy
Elektrownia Kopalni Węgla Kamienne...
25
m
Katowice
Łaźnia
59
m
Katowice
Restauracja " Moodro"
74
m
Katowice
Nowe Muzeum Śląskie
86
m
Katowice
Warsztat elektryczny
101
m
Katowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Szyb "Bartosz"

Zbudowano: 1995
Zabytek: A/16/99 z 25.05.1999
Szyb Bartosz należy do zespołu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Ferdinandgrube” założonej w 1823 roku. Prace nad wydrążeniem szybu Bartosz ruszyły w 1834 roku. Początkowo nosił on nazwę Beniamin i zajmował teren, na którym znajdował się dawnej szyb drewniany. Prace nad jego pogłębianiem trwały przez kilka kolejnych lat, dopiero w 1883 roku uzyskał on budynek nadszybia.

Wkrótce powstał cały zespół zabudowań szybu składający się z maszynowni wyposażonej w parową maszynę wyciągową oraz siłowni. W połowie lat 70. XIX wieku kopalnia została zalana, ponowne prace wydobywcze ruszyły w 1876 roku, a cały teren objęły prace modernizacyjne.

Pod koniec lat 90. kopalnię przejęła Spółka Akcyjna Górnictwa i Hutnictwa z głównym akcjonariuszem Thiele
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
mroczan
 
Co znaczy "szyb drewniany" tak jest podane w opisie obiektu. Czy ktoś może doprecyzować to określenie.
2014-11-08 08:54:10 (11 lat temu)
Adam56
 
Szyb drewniany to taki szyb, w którym jako obudowę zastosowano drewno. Obecnie stosuje się stal, beton, cegłę.
2014-11-08 10:47:04 (11 lat temu)
do mroczan: Prawdopodobnie służył do opuszczania drewna potrzebnego do wydobycia węgla.
2014-11-08 10:35:04 (11 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do mroczan: Niefortunne określenie - zapewne szyb drzewny, służący do opuszczania drewna służacego do obudowy wyrobisk.
Mogło też iśc o szybz obudową drewnianą.
2014-11-09 14:05:57 (11 lat temu)
Marek Stańczyk
 
+4 głosów:4
do Adam56: Skąd taka mądrość ? :) Jak długo żyję - bieda szyby miały "obudowę" drewnianą - a i tak nie dawały gwarancji trwałości. Szyb o głębokości kilkuset metrów musiał mieć trwałą obudowę - nie mówiąc o zamocowaniu prowadnic na szole.
2014-11-30 19:00:12 (11 lat temu)
Zmień opis to są wieże wyciągowe szybów . Szyby są od poziomu zero, zrąb szybu do rząpia.
2012-08-16 20:59:25 (13 lat temu)
do Eugeniusz S.: Trzeba by zmienić prawie wszystkie opisy zdjęć kop. Katowice idąc śladem dokładności opisów.
2012-08-16 21:14:22 (13 lat temu)
A jaka to wieża za Warszawą?
2020-08-13 11:25:15 (5 lat temu)
do Milena Sontowska: Wygląda że szyb Warszawa miał dwa wyciągi z linami wyprowadzonymi pod kątem 90 stopni.
2020-08-13 23:16:38 (5 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Milena Sontowska: Za forum eksploratorzy.com.pl - w jednym szybie o średnicy 5,8m /3,7m była Warszawa I (transport materiałów, jazda ludzi głębokość 500m, 2x klatka 2 piętra, maszyna K-200-125Kw z silnikiem asynchronicznym, prędkość 4m/s) oraz Warszawa II (wydobycie, transport mat, jazda ludzi 2x klatka 4 piętra, maszyna K-5000-1100KW z napędem Leonarda, prędkość dla jazdy ludzi 6m/s, dla wydobycia 12m/s)
2020-08-13 23:29:26 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 5 lat temu)
Szyb "Bartosz" na innych zdjęciach
2006
-
2016
2006
-
2020
2016
-
2020
2020
-
2021
2020
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2022
2021
-
2022
2022
-
2022
2022
-
2022
2023
-
2024
2023
-
2024
2025
-
2025
2024
-
2025
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet