| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Stalmacha 17
Obiekty w okolicy
Stalmacha 17a
23
m
Katowice
Stalmacha 16
38
m
Katowice
Stalmacha 18
45
m
Katowice
Róg Kilińskiego/ PCK
54
m
Katowice
Trafostacja
65
m
Katowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Stalmacha 17

Zbudowano: 1924
Zabytek: A/1407/90 z 5.08.1990

Zabytkowy budynek mieszkalny - tzw. willa Adama Kocura, został wzniesiony w 1924 roku według projektu budowniczego Zimmermanna. Ten czterokondygnacyjny budynek stworzony został w stylu eklektyzmu z elementami historyzmu i modernizmu.

Pierwszy właściciel budynku odsprzedał go katowickiemu magistratowi. Wówczas zamieszkał w niej prezydent miasta Pan Adam Kocur. Człowiek ten był znany ze swego zamiłowania do piękna i dzięki tej pasji willę okala ciekawy ogród, w którym rosną do dziś, posadzone wtedy cisy i platany.

W czasie II wojny światowej przy Stalmach 17, a właściwie przy Liitzowstrase 17 zakwaterowani zostali niemieccy funkcjonariusze wraz z rodzinami. Dzięki temu willa przetrwała czas okupacji w nienaruszonym stanie.

Po wojnie do willi wprowadził się Urząd Bezpieczeństwa, który urządził tu swoją katownię dla podejrzanych z terenu Katowic i okolicy.

Po wprowadzeniu się ubecji [raczej "wyprowadzeniu się" - przypis własny GM], komuniści urządzili tu rządową rezydencję. (...) Często bywał tutaj prezydent Bolesław Bierut. Nocowali tu także: I sekreterz KPZR Nikita Chruszczow, marszałek wojsk polskich Konstanty Rokossowski, a nawet przywódca Kuby Fidel Castro.

W 1980 roku willa stała się siedzibą śląskiej "Solidarności", a po wprowadzeniu stanu wojennego zajeta została przez ZOMO.

Po przemianach ustrojowych, jeden z założycieli Związku Górnośląskiego, profesor Jerzy Wutke rozpoczął starania o przekazanie willi Zimmermanna na potrzeby naszej organizacji [Związku Górnośląskiego - przypis własny GM].

Na początku 1991 roku Zarząd Miasta Katowice przekazał Związkowi Górnośląskiemu w użytkowanie posesję przy ul. Stalmach 17 wraz z dwoma budynkami znajdującymi sie na niej.

Właścicielem willi i ogrodu Związek Górnośląski jest od 28 października 1992 roku.

źródło: tablica informacyjna w siedzibie Związku Górnośląskiego

 

Ponadto w chwili obecnej (2021 rok) w willi mieszczą się: powstały 15.09.2014 roku "Dom Śląski" im. dr Łucji Staniczkowej,  biuro poselskie posłanki PO Ewy Kołodziej oraz Konsulat Honorowy Peru. [G.Małyszczuk]

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Ciekawa lampa.
2021-09-29 10:14:03 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 4 lata temu)
Wejście do willi przy ul. Stalmach 17.
ul Stalmacha 17
1930
-
2013
1930
-
2019
2013
-
2020
2020
-
2020
2020
-
2020
2022
-
2024
2022
-
2024
Stalmacha 17 na innych zdjęciach
Stalmacha 17 - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet