| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Dzielnica Janów-Nikiszowiec

Zdrowie
Religia
Edukacja
Transport
Budowle
Przemysł
Inne
Krajobraz
Zieleń
Sport
Kolej
Woda
Kultura

Osiedle robotnicze Nikiszowiec jest unikatowym zespołem urbanistyczno-architektonicznym powstałym na początku XX wieku dla pracowników śląskiej kopalni „Giesche”.



Stanowi doskonałe ucieleśnienie popularnej w XIX wieku idei budowania na terenach uprzemysłowionych nowoczesnych osiedli patronackich, których celem było związanie robotnika z zakładem pracy i zapewnienie mu warunków niezbędnych do godnego życia. Stąd obok podstawowej zabudowy mieszkalnej architekci uwzględnili rozbudowany program socjalno-usługowy, który wpłynął na kształt podporządkowanego ściśle funkcji układu przestrzennego.



Spośród wielu przykładów podobnych kolonii robotniczych Nikiszowiec



Patronackie osiedle robotnicze Nikiszowiec zaprojektowane zostało przez architektów niemieckich Emila i Georga Zillmannów w latach 1908-1912 z inicjatywy koncernu Bergwerkgesellschaft Georg von Giesche’s Erben dla kopalni „Giesche” przy szybie „Nickisch”. Jego budowę poprzedziło powstanie osiedla Giszowiec, które okazało się za małe dla potrzeb rozrastającego się przedsiębiorstwa. Budowanie podobnych kolonii mieszkalnych w pobliżu wielkich zakładów przemysłowych i wydobywczych miało na celu zatrzymanie robotnika w jego miejscu pracy. Fabrykanci oferowali zatrudnianym przez siebie pracownikom korzystne formy opłat za mieszkania, zobowiązywali się do wdrażania szerokiego programu usług, edukacji i opieki zdrowotnej, a od 1904 r. - podstawowych standardów higieniczno-sanitarnych narzuconych przez pruską Ustawę Osiedleńczą i Budowlaną. Nakazywała ona między innymi zapewnienie mieszkańcom wody pitnej, systemu odprowadzania nieczystości, oświetlenia, a także wybudowanie odpowiedniej liczby szkół i mieszkań dla nauczycieli oraz baraku dla zakaźnie chorych.



Pierwszy blok mieszkalny Nikiszowca oddano do użytku w 1911 roku. W 1914 roku przystąpiono do budowy neobarokowego kościoła na centralnym placu, również zaprojektowanego przez Zillmannów. Wybuch I wojny światowej wstrzymał prace przy wznoszeniu osiedla. Podczas powstań śląskich (1919-1921) w Nikiszowcu toczyły się walki o przyłączenie terenów Górnego Śląska do Polski.



W 1922 w wyniku plebiscytu powiat katowicki wraz z Nikiszowcem znalazł się w granicach Polski. W 1924 osiedle zostało włączone do gminy Janów; od lat 60. wspólnie stanowią dzielnicę miasta Katowice. Po II wojnie światowej w przyzakładowej świetlicy kopalni skupiła się grupa artystów nieprofesjonalnych, określana Grupą Janowską, której członkowie zasłynęli z portretowania codziennego życia śląskich społeczności górniczych. W latach 70. rozebrano część budynków gospodarczych (chlewików i pieców chlebowych) wypełniających pierwotnie przestrzeń wewnętrznych dziedzińców w obrębie każdego kwartału mieszkalnego. Przebudowano także kilka obiektów lub zmieniono ich funkcję. Wpisanie osiedla do rejestru zabytków pozwoliło zachować autentyczność założenia, która wyróżnia go na tle innych niszczejących i przekształcanych dawnych osiedli patronackich Górnego Śląska.



_____________________________________________________________



/p>

 


więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...2223następna
mag
 
Niemieccy ...?
2014-05-16 15:14:10 (12 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Po wielu latach skojarzyłem - huta cynku Kunegunda w Zawodziu k. Katowic.
2020-04-29 18:59:52 (6 lat temu)
Skoro jesteś online to zechciej przypisać gdzie trzeba. Nawiasem pisząc to chyba pochodzi z jakiejś książki (podobnie jak sąsiednie) ale nie pamiętam jakiej.
2020-05-04 22:35:37 (6 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-12-11 19:57:01 (6 miesięcy temu)
do mag : Nasi chyba też mieli przez krótki czas takie hełmy po Niemcach.
2014-05-16 15:17:29 (12 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do mag : W opisie było "Żołnierze niemieccy przetrzymujący żołnierzy polskich"... widoczne hełmy były używane także przez polskie formacje militarne, widać to na wielu zdjęciach, także w zbiorach FP.
2014-05-16 15:19:07 (12 lat temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
do esski : To jest rok 1919, na Śląsku polskiego wojska wtedy nie było; nawet, formalnie, w ogóle nie było polskiego wojska.
2025-12-12 11:09:58 (6 miesięcy temu)
do ritterswalder: Przypisane
2020-05-04 23:51:17 (6 lat temu)
ylooC
 
do ritterswalder: Zdjęcie jest przypisane do huty Kunegunda - wystarczy odpisać od NN śląsk
2020-05-04 23:51:49 (6 lat temu)
DominoKato
 
+1 głosów:1
Próbuję odnaleźć to miejsce by wykonać połączenie wczoraj - dziś. Czy ktoś potrafi określić dokładne współrzędne?

Mniej więcej wiem gdzie to ale na razie nie znalazłem nawet fundamentów krzyża 😊
2025-04-02 07:56:27 (rok temu)
do DominoKato: Może krzyż przenieśli inne miejsce.
2025-04-02 08:50:29 (rok temu)
HMarek
 
+2 głosów:2
do DominoKato: Tu widać ten krzyż a tu widok spod krzyża na zachód pewnie został zlikwidowany bo w okolicy nie ma takiego.
2025-04-02 09:32:28 (rok temu)
Michał. K
 
+1 głosów:1
Ż.
2025-12-11 14:06:53 (6 miesięcy temu)
jasiekjanow
 
+1 głosów:1
W tle wieża wyciągowa i sporo węgla dookoła. Ewidentnie jakaś KWK, czyli nie Kielce.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2023-02-02 09:07:24 (3 lata temu)
Krzyś_
 
+3 głosów:3
To chyba sortownia przy szybach Wilson.
2026-03-19 11:44:33 (3 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do jasiekjanow: A fotografujący ma identyfikator pleneru "Ślask 87" (cyfr nie jestem pewien).
2023-02-02 13:37:58 (3 lata temu)
ulec
 
2026-03-19 12:06:30 (3 miesiące temu)
Krzyś_
 
do ulec: Dzięki, to mamy kolejną zagadkę rozwiązaną.
2026-03-19 16:46:28 (3 miesiące temu)
edek_
 
Fotopiesek
2025-02-18 13:39:23 (rok temu)
2025-10-26 21:24:08 (8 miesięcy temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Wózki dla Tereski ;)
2025-12-10 12:07:23 (6 miesięcy temu)
TW40
 
do Dana : ;-))
2025-12-10 20:47:43 (6 miesięcy temu)
ulec
 
2025-04-28 14:01:09 (rok temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Datowanie do weryfikacji. Przypisanie też niepewne. Nie znalazłam na FP zdjęć takiego szybu.
2026-04-22 07:29:41 (2 miesiące temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
2026-04-22 08:16:26 (2 miesiące temu)
ulec
 
+1 głosów:1
Te bloki: . Widoczna budowana drogi Katowice- Bielsko- Biała.
2026-06-15 16:40:31 (12 dni temu)
ulec
 
+1 głosów:1
Dodałem znacznki.
2026-06-16 13:56:36 (11 dni temu)
do ulec: dziękuję :)
2026-06-16 14:00:16 (11 dni temu)
221 Dyskusji (ostatnia 11 dni temu)
Dzielnica Janów-Nikiszowiec - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy Dzielnica Janów-Nikiszowiec
12
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet