Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%224%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22%C5%9Bl%C4%85skie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2227%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22Mys%C5%82owice%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A4%3A%221330%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22Mys%C5%82owice%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Historia KWK Wesoła – obecnego Ruchu „Wesoła”
Węgiel wydobywano w okolicach Wesołej już w 1785 roku. Ze sztolni „Wesoła” wydobywano wtedy 10 ton węgla na dobę z przeznaczeniem dla pobliskiej huty szkła.
Kopalnia „Wesoła” sięga swoimi początkami roku 1942. – kiedy to wybudowano zakład górniczy „Wesoła I”. W 1954 roku, kiedy wyczerpywały się zapasy kopalni „Wesoła I”, została ona włączona do już wybudowanej kopalni „Wesoła II”, tworząc zakład produkcyjny KWK „Wesoła”.
W latach 60-tych na kopalni uzyskano wysoki stopień mechanizacji. Na 19 ścian wydobywczych - 18 było wyposażonych w kombajny, co stanowiło 25% wszystkich kombajnów pracujących w tym czasie w polskim górnictwie. W latach 1960-61 zdolność produkcyjna zakładu wynosiła 9 tysięcy ton na dobę. Było to możliwe dzięki wydobywaniu węgla z poziomów 320m i 465m pod ziemią.
Znaczącą decyzją w historii kopalni było w 1963 roku rozpoczęcie budowy nowego, III poziomu wydobywczego, całkowicie „staśmowanego”. Był to pierwszy tego typu poziom w kraju. Aby ten poziom lepiej funkcjonował, w 1964 roku rozpoczęto pogłębianie szybu „Karol”. Związane z nim prace budowlano-montażowe ukończono w 1970 roku. Jednocześnie wraz z rozwojem infrastruktury podziemnej rozbudowywano i modernizowano Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla. Między innymi zastąpiono w nim stary wzbogacalnik Tramp nowoczesnym Disa oraz wybudowano nowe obiekty obiegu wodno-mułowego z odmulnikiem Dorra i filtracją próżniową. W roku 1971 wszystkie ściany węglowe (15 ścian) zostały wyposażone w obudowy zmechanizowane. Z eksploatacji wycofano kombajny długozabiorowe a w ich miejsce wprowadzono bębnowe i ramionowe co pozwoliło na większą koncentrację wydobycia przy zmniejszeniu pracochłonności. W robotach przygotowawczych zaczęto wprowadzać kombajny chodnikowe zastępujące wrębozespoły, które również zmniejszając pracochłonność zwiększyły postępy drążonych wyrobisk.
Przez 23 lata a dokładnie od 1 stycznia 1967 roku do 31 grudnia 1989 roku kopalnia funkcjonowała pod nazwą „Lenin”.
Wydarzenia z sierpnia i września 1980 roku (strajki) wywarły duży wpływ na dalszy rozwój społeczno-gospodarczy zakładu. Doprowadziły one do realizacji programu rozwoju kopalni, czego efektem było wydobycie na poziomie 18 tysięcy ton na dobę. Natomiast w roku 1991 nastąpił dalszy wzrost wydobycia do poziomu 21 tysięcy ton na dobę. Jednocześnie wybudowano szereg obiektów ważnych dla całego terenu „Wesołej”:
• zakład wstępnej klasyfikacji węgla w 1991 roku,
• osadnika wód dołowych o pojemności 45 tysięcy m3,
• nowoczesne centrum zarządzania kopalni (dyspozytornia kopalni).
• nowoczesna stacja geofizyki górniczej - sejsmologicznej
„Wesoła” była w polskim górnictwie prekursorem w stosowaniu, w chodnikach i przecinkach ścianowych samodzielnej obudowy kotwiowej, co nie tylko obniża koszty prowadzenia robót korytarzowych, lecz zapewnia także górnikom bardziej bezpieczną pracę. Jako jedna z pierwszych zastosowała też podwieszaną kolejkę (firmy Sharf), która dowozi górników do odległych o ponad 3,5 km ścian i przodków. W latach 90-tych wprowadzano do użytku nowoczesne maszyny i urządzenia, m.in. sekcje obudowy zmechanizowanej na skrzyżowaniu ściana-chodnik, wysokowydajne kombajny ścianowe o zasilaniu 3.300 V, kombajny chodnikowe AM-85 i AM-75.
W czerwcu 1993 roku kopalnia „Wesoła” weszła w skład 11 kopalń tworzących Katowicki Holding Węglowy S.A.
W tym też roku rozpoczęto działania restrukturyzacyjne, które objęły głównie zmiany strukturalne sfery pozaprodukcyjnej. Likwidowane oddziały powierzchniowe takie jak: kolejowy, gospodarczy, placów składowych, transportu zostały przekształcone w spółki. W sumie w wyniku powyższych zmian restrukturyzacyjnych z kopalni odeszło około 350 osób. Sprzedano również część nieruchomości, w tym szereg obiektów socjalno-bytowych i budynków niezwiązanych z działalnością kopalni.
Lata poprzedzające proces połączenia z kopalnią „Mysłowice” to podjęte przez Dyrekcję kopalni działania mające na celu obniżenie kosztów produkcji, dostosowania się do wymogów rynkowych, zwiększenia nakładów na bezpieczeństwo, higienę i jakość warunków pracy załogi, czego również wynikiem było wdrożenie Systemów Zarządzania (Bezpieczeństwem, Jakością, Środowiskiem) a od roku 2005 wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i uzyskanie Certyfikatu dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania w oparciu o normy PN - EN ISO 9001, PN - EN ISO 14001, PN – N – 18001.
za
więcej 
|
proszę czekać...
|