| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia "Aleksander"

Zbudowano: 1885
Dawniej: „ConsolidierteTrautscholdsegen", „Nowe Szczęść Boże", „Szczęść Boże"
Kopalnia „ConsolidierteTrautscholdsegen"-„Skonsolidowane Błogosławieństwo Trautscholda"
Kopalnia powstała poprzez skonsolidowanie w 1885 roku przez spadkobierców tajnego radcy komercjalnego Gustawa von Ruffera pól górniczych kopalń „Treue Caroline - Wierna Karolina" /1797/, „Neue Hoffnung -Nowa Nadzieja" /1817/„,Frohe Aussicht -Wesoły Widok" /1835/, „Friederike - Fryderyka" /1841/, „Sankta Anna - Św. Anna" /1852/, „Herzogin Auguste - Księżna Augusta" / 1855/ i „Trautscholdsegen - Błogosławieństwo Trautscholda" /1855/, których stał się on właścicielem wraz z dobrami rycerskimi Łaziska Średnie w latach 1846 -1856 roku.
W 1911 roku kopalnia ta została wydzierżawiona na 5, a następnie na 99 lat księciu pszczyńskiemu Janowi Henrykowi XV Hochbergowi
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Tutaj opis powinien pomóc w identyfikacji budynków.
2021-01-20 11:33:13 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
do da signa: Św. Barbary 13, po prawej szyb Hoffmann (Aleksander II).
2021-01-20 11:40:19 (5 lat temu)
do ritterswalder: Przypisane.
2021-01-20 11:50:48 (5 lat temu)
Tu mamy coś starego .
2021-01-20 11:39:35 (5 lat temu)
Kompresorownia.
2021-01-20 13:44:11 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
do da signa: Stara rozdzielnia tejże kopalni.
2021-01-20 11:41:03 (5 lat temu)
Tutaj opisu niema , ale to ta sama stara rozdzielnia.
2021-01-20 11:44:21 (5 lat temu)
Stacja sprężarek, czyli kompresorownia...
2021-01-20 13:39:06 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Aleksander czyli Bolesław Śmiały. To nie jest Waleska! Po lewej obecna ulica św. Barbary.
2021-01-20 12:11:55 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Aleksander czyli Bolesław Śmiały. To nie jest Waleska.
2021-01-20 12:12:31 (5 lat temu)
do ritterswalder: trochę trudno mi się połapać. Mamy założony obiekt Bolesław Śmiały . A do niego podobiekty : Waleska, Aleksander i Książatko. Kiedy Waleska jest Waleską a kiedy Śmiałym ? To samo z Aleksandrem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2021-01-20 12:17:18 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do ritterswalder: Kopalnia Waleska została przyłączona do Bolesława Śmiałego 1 stycznia 1947 roku.
2021-01-20 17:16:43 (5 lat temu)
Aleksander czyli Bolesław Śmiały. Szyb Obermann (Aleksander I).
2021-01-20 12:17:12 (5 lat temu)
do ritterswalder: Dopisać do Aleksandra czy Śmiałego ogólnie.
2021-01-20 12:20:23 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
do da signa: Tu jest jakaś zmyła. Wszystkie fotki które wrzucasz dotyczą kopalni Trautscholdsegen, potem Aleksander, potem Bolesław Śmiały (są to obecne szyby główne). Waleska, Brada i Książątko były osobnymi kopalniami, które potem przyłączono do Bolesława Śmiałego. W ogóle na FP jest problem ze wszystkimi kopalniami, które były łączone z mniejszych, nawet ja się gubię a co dopiero ktoś spoza Śląska.
2021-01-20 12:34:06 (5 lat temu)
Proszę o pomoc w opisie zdjęcia.
2021-01-20 12:10:18 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Aleksander czyli Bolesław Śmiały - widok od południowego wschodu. Po lewej widać istniejący do dziś dom przy Św. Barbary 4.
2021-01-20 12:24:10 (5 lat temu)
do ritterswalder: Założyłam obiekt proszę o postawienie znacznika na zdjęciu.
2021-01-20 13:51:43 (5 lat temu)
do da signa: Już postawiłam.
2021-01-20 14:22:44 (5 lat temu)
Proszę o pomoc w opisaniu zdjęcia.
2021-01-20 12:33:00 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Foto o wiele starsze niż 1913. Po lewej szyb Hoffmann, w głębi Łaziska Średnie..
2021-01-20 12:36:14 (5 lat temu)
Wentylator napędzany maszyną parową zapewne. Alternatywnie piec wentylacyjny, ale wtedy obłok pary z prawej
nieadekwatny...
2021-01-20 13:46:53 (5 lat temu)
do ritterswalder: Chyba trzeba będzie zrobić "doktorat" z tego tematu. 1913 to rok wydania albumu podany przez SBC. Ale wydaje mi się, ze są tam zdjecia nie tylko wcześniejsze , ale i późniejsze. W końcu to zwykły album . pewnie wklejano do niego w różnym czasie .
2021-01-20 12:47:28 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
do da signa: Na szczęście mam gdzieś książkę o historii tej kopalni gdzie te fotki są dokładnie opisane, muszę jej poszukać. Mnie osobiście uczył historii tej kopalni nieżyjący już pan Franciszek Leśniewski - wiedział wszystko o tej okolicy.
2021-01-20 12:56:07 (5 lat temu)
do ritterswalder: Żeby już nie mieszać kolejne zdjęcia będę wrzucać na Łaziska NN.
2021-01-20 13:09:54 (5 lat temu)
Opis mile widziany.
2021-01-20 12:49:28 (5 lat temu)
Foto wcześniejsze niż 1913. To jest chyba głębienie szybu Obermann (Aleksander I). Po lewej w głębi widoczny spichlerz:
2021-01-20 12:59:45 (5 lat temu)
Tu była podmiana?
2021-01-20 15:37:44 (5 lat temu)
do ritterswalder: Nie.
2021-01-20 15:40:03 (5 lat temu)
10 Dyskusji (ostatnia 5 lat temu)
Szyb wydobywczy "Hoffman" w kopalni "Błogosławieństwo Traufscholda" czynny od 1891 r. Aktualnie szyb wentylacyjny 'Aleksander 2" KWK "Bolesław Śmiały" ( odrę...
Kopalnia węgla "Szczęść Boże" w Łaziskach Średnich - widok ogólny.
1900
-
1913
1900
-
1913
1913
-
1913
1913
-
1930
1913
-
1930
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet