| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Park im. Stanisława Staszica

1912 - Wystawa Rzemieślniczo-Przemysłowa

OBIEKTY - Park im. Stanisława Staszica

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pomnik Pracy

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1912
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Nie budowano tego pomnika podczas wystawy.Podczas wystawy stał już. Skąd zaczerpnąłeś to info ?
2010-10-28 21:52:16 (15 lat temu)
Na pocztówce za pomnikiem ani śladu pawilonów ani sali koncertowo-teatralnej która mieściła się zaraz na prawo za pomnikiem na dalszym planie.Czyli jednak jeszcze jakiś czas po zakończeniu wystawy stary pomnik jeszcze stał..Ciekawe jak długo.
2010-10-29 19:42:57 (15 lat temu)
Chyba że foto do pocztówki wykonano jeszcze przed budową pawilonów i samą wystawą.
2010-10-29 19:47:01 (15 lat temu)
zeto
 
do Sarlacc1976: Słowo \"podczas\" jest rzeczywiście niefortunne. Bardziej właściwe byłoby określenie \"na czas wystawy\". Pomnik był wykonany z bardzo nietrwałego materiału, platynowanego gipsu i po zamknięciu wystawy trafił do siedziby organizatora wystawy Resursy.
2010-10-28 23:31:19 (15 lat temu)
Pomnik pewnie był zbyt germański by przetrwać wyzwolenie spod okupacji ;)
2010-10-28 17:14:09 (15 lat temu)
zeto
 
do Jarosław Dubowski: I tu jest problem. Spójrz na poprzednie zdjęcie, sprzed I WŚ, czy to ten sam pomnik, czy nie? Raz, jak patrzę, to widzę różnice, innym razem te same pomniki. Gdyby był ten sam, to ludowa władza się jednak zagalopowała...
2010-10-28 17:26:10 (15 lat temu)
zeto
 
do zeto: Przeprowadziłem weryfikację i wynika z niej, że za sanacji stał ten sam słuszny ideowo pomnik robotnika (ciemiężonego jak wiadomo przez zgraję kapitalistów). Proszę bardzo: Więc ponawiam pytanie: dlaczego zniknął?
2010-10-28 17:35:34 (15 lat temu)
do zeto: Masz rację, to dwa różne pomniki. Nowy stanął chyba w latach 1930-31.
2010-10-28 19:09:48 (15 lat temu)
zeto
 
do zeto: No i już wiadomo. Pomnik robotnika razem z pomnikiem Staszica, który ustawiono w tym parku przed wojną zniszczyli Niemcy. A to zdjęcie mogło być wykonane jeszcze przed wojną...
2010-10-28 18:28:38 (15 lat temu)
do zeto: W gliwicach też był pomnik robotnika: - i zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1945r. - istnieje podejrzenie że \"wadza ludowa\" chciała uniknąć skojarzenia tego samego wzorca chwalonego w socjaliźmie narodowym i socjaliźmie realnym...
2010-10-28 18:45:15 (15 lat temu)
WW
 
do Jarosław Dubowski: No więc właśnie - skoro Niemcy publikowali pocztówki z pomnikiem, to dlaczego mieliby go zniszczyć? Nie mówię, że nie, ale często różnego rodzaju akty destrukcji - szczególnie te z roku 1945 - z góry przypisywano Niemcom, bo tak było najłatwiej. Także ja bym sprawę pozostawił otwartą, chyba że źródło, którym się posługujesz, oferuje rzeczywiście jakieś konkretne informacje.
2010-10-28 18:51:42 (15 lat temu)
do WW: Jedyne sensowne wytłumaczenie to brak surowców w przemyśle zbrojeniowym.
2010-10-28 19:06:25 (15 lat temu)
zeto
 
do WW: Taką informację podaje Archiwum Państwowe w Łodzi. Wejdźcie na jego stronę i są tam wirtualne wystawy. Jest tam również korespondencja z prawdopodobnym autorem - Bolo, to była robota kamieniarska, na armaty nijak się nie nadawał - i on proponował wykucie na nowo w trwalszym kamieniu. Być może zostało to zrealizowane. WW, Niemcy wydawali również pocztówki z płytą Nieznanego Żołnierza, a potem ją roztrzaskali. Jedyne znane mi pomniki, które przetrwały wojnę, to Kościuszko na Wrześnieńskiej (zasłonięty dyktą) i skromny pomniczek poświęcony Kościuszce i Głowackiemu na cmentarzu w Rudzie przy ul. Mierzejowej. Inne oznaki polskości poszły w drebiezgi...
2010-10-28 19:52:17 (15 lat temu)
do zeto: Młot i płyta pod stopami też były z kamienia? :-)
2010-10-28 20:03:17 (15 lat temu)
WW
 
do zeto: Różnica polega na tym, że pomnik robotnika nie był okazem polskości - pasował także całkiem dobrze do ideologii III Rzeszy.
2010-10-28 22:00:05 (15 lat temu)
zeto
 
do bolo1910: A żebym to ja wiedział...
2010-10-28 20:08:57 (15 lat temu)
zeto
 
do WW: Ideologia - ideologią, a efekt ten sam...
2010-10-28 23:01:55 (15 lat temu)
Dana
 
Podmiana i poprawa datowania
2025-02-01 11:09:18 (rok temu)
List Czplińskiego do Ciszkiewicza.
2010-11-13 23:49:58 (15 lat temu)
zeto
 
do bolo1910: Znam :)
2010-11-14 00:06:26 (15 lat temu)
WW
 
To jest zdjęcie z frontu zachodniego, do usunięcia.
2016-06-26 12:04:12 (10 lat temu)
2016-07-06 23:01:39 (9 lat temu)
esski
 
do WW: A ten budynek w Łodzi?
2016-06-26 13:44:19 (10 lat temu)
WW
 
do esski : To chyba nie będzie w Łodzi.
2016-07-06 09:34:43 (9 lat temu)
esski
 
do WW: Czy ten uwieczniony zdjęciem pomnik można przypisać do jakiegoś parku w Łodzi? F5
2016-07-06 11:42:08 (9 lat temu)
do esski : Można :)
2016-07-06 18:16:09 (9 lat temu)
esski
 
do blaggio.: Skoro można... to teraz zapytam... do którego? z dość długiej listy parków w Łodzi
2016-07-06 20:11:21 (9 lat temu)
4 Dyskusje (ostatnia rok temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet