| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Ulica Kapucyńska
1
1
2
3
4
6
22

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ulica Kapucyńska

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Nemezis
 
+2 głosów:2
Woj11
 
Jedna z kamienic przy ulicy Kapucyńskiej
2023-11-01 18:27:36 (2 lata temu)
Nemezis
 
+1 głosów:1
To jest kamienica Kapucyńska 6 proszę ADM o poprawienie błędu
2024-08-13 11:41:28 (rok temu)
yani
 
do Nemezis:
Skorygowane.
2024-08-13 14:13:36 (rok temu)
Nemezis
 
do yani: Dziękuję.
2024-08-13 18:06:34 (rok temu)
Nemezis
 
Proszę sprawdzić link w opisie obiektu, u mnie nie działa i nie mogę się niczego dowiedzieć. Skoro nie działa, to należy zmienić na aktualny, albo wpisać mój tekst ,który więcej wnosi o obiekcie, niż zablokowany link.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pomyłka
2023-12-19 21:02:24 (2 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Ul. Kapucyńska
2023-10-31 23:29:53 (2 lata temu)
Woj11
 
Gruzowisko przy Kapucyńskiej 3
2023-11-25 14:22:57 (2 lata temu)
Nemezis
 
Proszę ADM o wklejenie tekstu do opisu obiektu i wpisanie jego pierwotnej nazwy - Powszechny Dom Towarowy (PDT) "PeDeT oraz daty powstania 1959-1964. Przed laty PDT (Powszechny Dom Towarowy) popularny "PeDeT" uchodził za symbol luksusu.
Przed II wojną światową stał tu hotel "Victoria".
Historia Powszechnego Domu Towarowego w Lublinie rozpoczęła się tuż po II Wojnie Światowej, kiedy to w 1948 roku ówczesna właścicielka zniszczonego hotelu Victoria Magdalena Łoś, złożyła do wydziału budownictwa podanie o pozwolenie na odbudowę obiektu. Z uwagi, że front budynku był mocno zniszczony, otrzymała zgodę jedynie na obudowę oficyny.
Jednak pod koniec lat 50 zdecydowano o zabudowie pustego placu po zniszczonym wojną hotelu. Znajdujące się w zabytkowej części Śródmieścia miejsce, było wówczas bardzo atrakcyjną lokalizacją pod handel. Zwłaszcza, że wówczas umiejscawiano go właśnie przy głównych ulicach czy placach.
W tym czasie w Polsce zaczęły się pojawiać domy towarowe, które były tłumnie odwiedzane przez mieszkańców. Pierwszym tego typu obiektem w Lublinie był właśnie "Pedet". Co ciekawe, na placu przed budynkiem, planowano stworzenie sadzawki z roślinnością i podświetlaną fontanną. Ostatecznie projekt ten nie doczekał się realizacji. Projektant zastosował jednak wiele innych, ciekawych rozwiązań. Powszechny Dom Towarowy "Centrum" był pierwszym tego typu obiektem w Lublinie. Wybudowany został przy najważniejszej ulicy miasta - Krakowskim Przedmieściu, w samym sercu Dzielnicy Śródmieście. Wyróżniał się ciekawą formą, imponował nieporównywalną dotąd przestrzenią sprzedaży i przyciągał przechodniów ku ciekawym witrynom z wystawami. Szybko stał się jedną z ciekawszych wizytówek ówczesnego Lublina. Pojawiał się na pocztówkach i albumach o Lublinie i regionie. Lubelski Pedet podobnie jak swoje odpowiedniki w innych miastach oferował klientom towary nieżywnościowe. Pierwsze zakupy w wybudowanym w latach 1959-64 Pedecie, który uchodził wówczas za symbol luksusu, mieszkańcy zrobili w 1964 r. Kiedy w kraju zaczęto budować wielkie galerie handlowe, klienci zaglądali do Pedetu coraz rzadziej. Przed kilkoma laty, kiedy budynek kupił jeden z lubelskich przedsiębiorców, pojawiła się informacja, że obowiązujący plan zagospodarowania terenu pozwala na wyburzenie obiektu i zastąpienie go nowym budynkiem.

Źródło;
2023-12-19 18:04:46 (2 lata temu)
Nemezis
 
Proszę ADM o korektę adresu obiektu na Kapucyńska 1.
2024-07-27 09:01:14 (rok temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Komarek to typ 2330 (z resorowaniem koła tylnego), który produkowano od 1969-go.
2024-09-07 13:49:19 (rok temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Wiedziałam, że komarek się przyda :)
2024-09-07 13:52:07 (rok temu)
Nemezis
 
Proszę ADM o korektę nazwy budynku, obecnie od 6 lat Galeria Centrum "Pedet" zgodnie z nazwą na budynku. Nazwę Sezam można umieścić jako dawna.
2025-03-30 16:37:22 (rok temu)
Pokaż na mapie
19 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Ulica Kapucyńska z widokiem na kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej.
Ulica podczas II WŚ
1900
-
1918
1900
-
1918
1912
-
1933
1939-1940
1915
-
1940
1935
-
1940
1939
-
1939
1939
-
1940
1940
-
1974
1940
-
2006
1975
-
2006
Ulica Kapucyńska - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet