| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - ul. Nowy Świat

Brazylijska Parada w Warszawie

OBIEKTY - ul. Nowy Świat
1
2
3
3
4
4a
5
6
6
12
7
Więcej (85)
Najbliższe obiekty nieistniejące
Kamienica Istomina (Husaka)
150
m
Warszawa
Kopernika 9
175
m
Warszawa
Budka policyjna
196
m
Warszawa
Nowy Świat 54
205
m
Warszawa
Warsztaty "Varsovie-Automobile"
218
m
Warszawa

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Nowy Świat 30 - Foksal 21

Obiekt obecnie nie istnieje
Architekt: Artur Spitzbarth (1 realizacja)
Zbudowano: ok.1900/1946-49
Dawniej: Kamienica Artura Spitzbartha, Pierackiego 21
2 subskrypcje

W 1770 roku na posesji odnotowano istnienie dwukondygnacyjnej kamienicy Józefa Maliszewskiego, która około 1790 otrzymała dodatkowo wystawkę w dachu. Na zapleczu dom połączony był z boczną oficyną południową. Po 1853 wystawkę zamieniono na pełne drugie piętro. W 1880 po przebiciu ul. Foksal do Nowego Światu stał się budynkiem narożnym.
ARCHITEKT: Artur Spitzbarth.
BUDOWA: około 1898-1901.
Po zburzeniu wcześniejszej zabudowy nowy właściciel Artur Spitzbarth wzniósł nową nową kamienicę według własnego projektu. Elewacja budynku została wyłożona czerwoną licówką ceramiczną i otrzymała neobarokowy wystrój. Na zapleczu wystawiono dwie oficyny - wąską, boczną, która łączyła się z domem frontowym i poprzeczną, przylegającą do północnego skrzydła budynku.
ZNISZCZONA: we wrześniu 1939 bomba zburzyła narożnik kamienicy aż do fundamentów, uszkodzenie to zabezpieczono prowizorycznie podczas okupacji. Kamienica spłonęła w 1944, zachowując mury i część wystroju.
ODBUDOWANA: w 1946 rozebrano wszystkie oficyny, a mury domu frontowego obniżono do wysokości pierwszego piętra. Jednocześnie odbudowano do tej samej wysokości zburzony narożnik. Pełną odbudowę przeprowadzono w latach 1948-1949, podwyższając budynek o drugie piętro i nadając mu nowy, klasycyzujący wystrój. Skrzydło od strony ul. Foksal otrzymało dodatkowo niskie trzecie piętro.
http://www.warszawa1939.pl/obiekt/nowy-30

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
lekr
 
Nowy Świat róg Foksal.
2016-07-22 01:00:41 (9 lat temu)
maj
 
2017-01-30 05:03:10 (9 lat temu)
esski
 
do maj: Już nie dubel
2017-01-30 05:05:29 (9 lat temu)
PBrz
 
+1 głosów:1
Nowy Świat 30
2021-12-05 12:37:30 (4 lata temu)
4elza
 
Tu mam postawić znacznik?

bo nie bardzo mi pasuje.
2021-12-06 06:42:00 (4 lata temu)
fantom
 
do 4elza: To jest widok od tej strony:
2021-12-06 07:10:36 (4 lata temu)
4elza
 
do fantom: Ok, dzięki.
2021-12-06 07:25:40 (4 lata temu)
fredo123
 
+1 głosów:1
ulica Foksal. Zdjęcie zrobione z ul. Nowy Świat. Z prawej widoczna zbombardowana kamienica Artura Spitabartha (Nowy Świat 30/ Foksal 21)
2023-02-20 22:24:09 (3 lata temu)
El_Jot
 
+1 głosów:1
yani
 
+2 głosów:2
Nowy Świat 30 - Foksal 21
2023-07-20 00:39:10 (2 lata temu)
Krzysztof Kozłowski
 
+2 głosów:2
Już wiem! To nie jest Legnica, to nie jest też Wrocław. To Warszawa, zaraz popatrzę do czego to dopisać.
2023-08-22 22:05:09 (2 lata temu)
Woj11
 
+4 głosów:4
do Krzysztof Kozłowski: Warszawa. Zburzony narożnik kamienicy przy Nowym Świecie 30.
2023-08-22 22:07:21 (2 lata temu)
Krzysztof Kozłowski
 
+1 głosów:1
do Woj11: Dzięki za pomoc, już namierzyłem. Powoli ogarniam jak działa ten portal.
2023-08-22 22:14:08 (2 lata temu)
Antek Czechow
 
+2 głosów:2
To jeden z najczęściej foconych budynków z jesieni 1939
2024-10-05 16:43:13 (rok temu)
El_Jot
 
+2 głosów:2
Woj11
 
+3 głosów:3
Ruiny kamienicy u zbiegu ulic Piernackiego i Nowego Światu.
2025-09-27 20:48:31 (9 miesięcy temu)
yani
 
@Maciek1272: Dlaczego nie przypisane?
2025-10-03 23:42:28 (8 miesięcy temu)
Zmieniłem przypisanie.
2025-10-04 16:37:08 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do Woj11: PieRAckiego wówczas... czyli Foksal.
2025-10-04 13:26:32 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Moje palce i komórka nie zawsze ze sobą współpracują. Ciągle piszę jednym palcem :)
2025-10-04 13:45:44 (8 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
19 Dyskusji (ostatnia 8 miesięcy temu)
Nowy Świat 30 - Foksal 21 na archiwalnych mapach i planach
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet