| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Obserwatorium meteorologiczne (dawne)
Najbliższe obiekty nieistniejące
Schronisko Czeskie (Česká bouda)
87
m
Atelier fotograficzne Adolfa Hartm...
1089
m
Karpacz
Schronisko górskie "Obří Bouda" (C...
1094
m
Karpacz
Spalona strażnica WOP „Wierchy”
3131
m
Willa "Marta"
3493
m
Karpacz

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Obserwatorium meteorologiczne (dawne)

Obiekt obecnie nie istnieje
Architekt: Karl Grosser (13 realizacji)
Zbudowano: 1899-1900
Zlikwidowano: 1989
Dawniej: Observatorium Schneekoppe des Reichswetterdienstes

Budowla powstała na potrzeby dwóch towarzystw naukowych: wrocławskiego i praskiego. Drewniana wieża o wysokości 16 m, szkielet z bali dębowych i modrzewiowych. Ściany wypełnione kostką azbestowo-korkową powleczoną jutą z gipsem i obite płytami pilśniowymi. Od zewnątrz wieża obita deskami z papą. Całość zakotwiczona linami stalowymi krzyżującymi się pod tarasem obserwacyjnym (uziemionymi 500 m poniżej wieży). Tam także dociążono konstrukcję 5 tonami kamieni. To najdroższa na tamte czasy tego typu budowla w Europie. W 1962 roku pękła jedna ze ścian obserwatorium. Całość rozebrano we wrześniu 1989.
b/h/2008 na podst: "Sudety" nr 11/2005

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
fantom
 
Podmiana na większe i ostrzejsze.
2015-03-30 11:27:50 (11 lat temu)
TW40
 
do fantom: Podziękowania!
2015-03-30 22:15:39 (11 lat temu)
fantom
 
+1 głosów:1
To zdjęcie jest zastanawiająco bardzo podobne do zdjęcia zrobionego 30 lat później - nawet ten sam układ bryłek śniegu, jednak nieco inne cienie. Przypadek?
2015-11-04 08:50:06 (10 lat temu)
To nie jest to samo zdjęcie. Łatwiej byłoby dostrzec różnice, zestawiając te zdjęcia w porównaniu. Chyba fotograf ciut się przesunął i pstryknął zdjęcie o innej godzinie..
2015-11-04 10:04:29 (10 lat temu)
do fantom: Niejest to przypadek-to jest chyba to samo zdjiecie :-)
2015-11-04 09:03:14 (10 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do vetinari: Ja bym powiedział, że to są dwa zdjęcia zrobione tego samego dnia :) Fotograf, do zdjęcia Dariusha, przesunął się nieco w prawo :)
2015-11-04 09:13:38 (10 lat temu)
fantom
 
do vetinari: To samo zdjęcie to nie jest gdyż jest sporo różnic. Np: cień na małym daszku, czy kształt pierwszej góry.
Prawdopodobne jest to co pisze Desperado.
Czyżby autor zdjęcia czeskiego niejaki J.Slavik podszył się w latach 60-tych pod przedwojenne zdjęcie niemieckie?
No chyba że tam śnieg od lat układa się w ten sam sposób.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter.
2015-11-04 09:18:00 (10 lat temu)
do fantom: I nawet czarna plama w miejscu okna jest po 30 latach identyczna ? :)
2015-11-04 09:29:51 (10 lat temu)
fantom
 
+2 głosów:2
do Desperado: Czyli mogło być tak:
Niemiecki fotograf wdrapał się zimą roku 1930 na Śnieżkę i zrobił dwa zdjęcia, przesuwając się przy drugim nieco w prawo.
Jedno zdjęcie wykorzystał i powstała niemiecka pocztówka. Natomiast negatyw drugiego zdjęcia gdzieś przeleżał 30 lat do dnia gdy znalazł je owy J. Slavik. A że J. Slavik nie miał ochoty chodzić zimą po górach - podpisał je jako swoje w latach 60-tych, wydając czechosłowacką pocztówkę w wydawnictwie "Orbis Praha".
Oj nieładnie panie Slavik, nieładnie....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2015-11-04 09:44:01 (10 lat temu)
do fantom: My Czesi jesteśmy naródem malutkim..jest nas tylko 10 mil....niestety mamy taky charakter...czasami sie nam zdarza chwalicz sie cudzimy piurkami...naprz-najslyniejsie znaleźizko powojenne u nas-
jego odnaleźenie jest naprawde sencasijne-wielky uklad nasich kryminologów i historików..(.jutro jest wlasnie wielka rocznica jego odnaleźenia)rozpoczelo sie od propozicie jednego amerikanina źe odkupi coś bardzo cennego z teriritorium Czeskiego...coś bardzo cennego nie zwjazanego s nasa historia..za 250 000 dolarów...i rozpoczela sie gra ktura ten facet przegral...i udalo sie znaleścz takie cacko!!!!!!!!!!!!!!Czytalem ksiaźke na ten temat...i pamietam jak lecziala audicia w nasiej telewizii na ten temat w dzieniku...choczaz pochodze z tego regionu...na swoje oczy go jeśczie nie widzialem....
2015-11-04 10:13:10 (10 lat temu)
do fantom: Albo jest tutaj druga moźliwoścz..Niemiecki fotograf nie byl a´takim Niemcem jak sie moźe wydawacz...W latach 30 mieśkalo w Czechoslowaci prawie 3 mil.Niemców-zwlaścia na pograniczu-te tereny byly wtedy nazywane-SUDETY...no i zrobil zdjiecie-zprzedal drukarni..i powsata poctówka dla niemieckych turystów ze Sudet...s nadrukem niemeckym...ale prawa autorskie pozostali juź drukarni...w kaźdym przypadku..cekawy zbieg okolicznośczi..:-)
2015-11-05 07:11:41 (10 lat temu)
Fantomie nie krytykuj niemieckiej myśli technicznej sprzed 90 lat, budynek stał i wiele lat dawał sobie radę z wiatrami...;)
2015-11-24 16:38:12 (10 lat temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Zauważ jednak że ani kaplicy, ani schroniska nikt linami nie przywiązywał.
2015-11-24 16:53:07 (10 lat temu)
pawulon
 
+3 głosów:3
do fantom: Fantomie, czemu z uporem maniaka dajesz swój nick na zdjęciach nie swojego autorstwa, to nieetyczne.
2015-11-24 20:24:08 (10 lat temu)
fantom
 
do pawulon: Nie podpisuję ich jako autor. Nie ma to nic wspólnego z etyką. Niczego też nie robię z uporem maniaka.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter.
2015-11-24 20:41:44 (10 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do pawulon: Ja się nie chcę czepiać ale robi to tutaj wielu którym nie mówi się ani słowa :)
2015-11-24 21:04:18 (10 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do fantom: Chodzi o to, żebyś tego nie robił, nie będąc ich autorem.
2015-11-24 20:44:48 (10 lat temu)
pawulon
 
do fantom: To nie rób tego więcej. Takie zasady już dawno przyjęliśmy na stronce, a jesteś na niej już dość długo, więc wiedzieć o tym powinieneś, tym bardziej że nie pierwszy raz zwracam Ci na to uwagę. Myślę że nie będziesz miał problemu z dostosowaniem się do tej zasady?
2015-11-24 21:01:42 (10 lat temu)
pawulon
 
do Desperado: Mówi się, tylko że nie każdy stara się o tym pamiętać, lub też tłumaczy się nieodhaczeniem opcji "podpis" w edytorze dodawania zdjęć.
2015-11-24 21:07:58 (10 lat temu)
Podmiana.
2022-04-06 16:50:10 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
Nie ma mnie ;-)
2018-03-22 09:34:10 (8 lat temu)
mniszek
 
+1 głosów:1
Chyba nie chciała by ją ktoś na FP rozpoznał...
2018-04-25 15:08:58 (8 lat temu)
Mikrob
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Będę tęsknił....
2018-03-22 10:13:11 (8 lat temu)
do ZPKSoft: ,,Wróć do krainy marzeń,
Gdzie zawsze wiosna trwa.
Spal żółte kalendarze,
Żółte kalendarze spal."
2018-03-22 10:53:03 (8 lat temu)
Skąd 1980 rok? Meteo jeszcze czynne (godło, tablica, flagi), pręty zbrojeniowe po lewej, żwir po prawej czyli budowa spodków w toku. Gazik nieśmiertelny, rejestracja 7...-XL czyli Jelenia Góra za starego województwa wrocławskiego.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisałem rejestrację
2018-11-13 20:55:53 (7 lat temu)
pagórski
 
+1 głosów:1
Cytat: ....w 1969 roku zaczęto budować mury właściwego obiektu, by w 1973 roku doprowadzić do stanu zamkniętego całość "talerzy". Za: "Talerze na Śnieżce mają 30 lat" Iwo Łaborewicza - Sudety 12/2004 . Czyli 1970-72.
2018-11-14 02:17:40 (7 lat temu)
fantom
 
do pagórski: To ta sama wycieczka co w Szklarskiej i tam padła taka propozycja daty.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2018-11-13 20:58:13 (7 lat temu)
fantom
 
do pagórski: 67-70? czy 70-72?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2018-11-13 21:05:55 (7 lat temu)
Podmiana, linki w opisie.
2020-05-05 18:30:04 (6 lat temu)
fantom
 
Dawna stacja meteo ma swój obiekt i nie jest ona schroniskiem. Schronisko jest z lewej w głębi.
2019-11-23 17:01:07 (6 lat temu)
Dana
 
do fantom: Przegapiłam, zdarza się :) A przy okazji: czy w przypadku tego zdjęcia należałoby dać znaczniki na kaplicy i schronisku i dodatkowo jeszcze przypisać do schroniska?
2019-11-23 17:26:56 (6 lat temu)
fantom
 
do Dana : Myślę że znaczniki kaplicy i schroniska by wystarczyły. Jeśli znaczniki się zdublują z przypisaniem - to zdjęcie wyświetla się w obiekcie podwójnie.
2019-11-23 17:34:29 (6 lat temu)
Dana
 
do fantom: Tego nie wiedziałam - przydatna informacja. Dzięki!
2019-11-23 18:14:24 (6 lat temu)
O nazwa, mamy ją dzięki temu zdjęciu- "Pruski Instytut Meteorologiczny w Berlinie".
2019-12-07 22:09:16 (6 lat temu)
ulec
 
W chustce na głowie Zofia Radwańska-Paryska.
2026-06-24 21:29:26 (3 dni temu)
Pokaż na mapie
13 Dyskusji (ostatnia 3 dni temu)
Śnieżka oraz zabudowania schroniska i obserwatorium na szczycie
Dawne obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce.
1898
-
1901
1898
-
1905
1899
-
1905
1899
-
1910
1899
-
1910
1900
-
1910
1900
-
1911
1910
-
1915
1910
-
1920
1910
-
1920
Obserwatorium meteorologiczne (dawne) - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet