| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Najbliższe obiekty nieistniejące
Gródek
4209
m
Wiązowna
Wioska Szwajcarska
4774
m
Otwock
Zakład Letniskowy dla Dzieci – pre...
5172
m
Otwock
Mlądzka (bn)
6107
m
Emów
Fundamenty synagogi
6138
m
Otwock

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Reaktor Jądrowy "Ewa"

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1956
Zlikwidowano: 1997

Reaktor Ewa - pierwszy w Polsce doświadczalny reaktor jądrowy, uruchomiony 14 czerwca 1958 w Instytucie Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku (obecnie Instytut Energii Atomowej); reaktor wyłączony w lutym 1995 z powodu braku uranu, ponownie włączony w kwietniu, po sprowadzeniu pierwiastka z Rosji, aktualnie wygaszony i zdemontowany. Nazwa była akronimem od wyrazów: eksperymentalny, wodny, atomowy. Wstepna cena jakiej żadali Rosjanie za reaktor oscylowała w kwocie 15 milionów dolarów. Po negocjacjach profesora Sotłtana finalnie za reaktor zapłacilismy 5,5 miliona dolarów. Rozruch nastąpił 14 czerwca 1958 roku. Reaktor dzieki pracom naszych inzynierów "podkręcono" z fabrycznych 2 MW do 4.później do 10.
Była to konstrukcja radziecka, typu WWR-S, o mocy cieplnej pierwotnie równej 2 MW; paliwem był wzbogacony do 10% uran, a moderatorem i chłodziwem zwykła woda pod ciśnieniem atmosferycznym. W 1963 i 1967 reaktor zmodernizowano, m.in. zwiększając wzbogacenie paliwa, dodając reflektor berylowy i układy zwiększające bezpieczeństwo eksploatacji, w wyniku czego jego moc cieplna wzrosła kolejno do 4 MW i 10 MW. Reaktor ten był wykorzystywany do produkcji izotopów promieniotwórczych, rocznie pracując około 3500 godz.
W przyszłości budynek reaktora Ewa może zostać wykorzystany do składowania wykorzystanych prętów paliwowych z reaktora Maria, ze względu na swoją konstrukcję, umożliwiającą ich bezpieczne przechowywanie.
W latach 2009-2010 wywieziono do Rosji (kraju pochodzenia) w pięciu transportach łącznie 450 kg wysoko wzbogaconego wypalonego paliwa z reaktora Ewa i reaktora Maria.
wikipedia

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
da signa
 
+1 głosów:1
Album, z którego pochodzi zdjęcie oddano do składania w kwietniu 1978. Datowanie do korekty.
2025-12-11 09:19:17 (6 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 6 miesięcy temu)
Otwock Świerk. "14 czerwca 1958 r. uroczystego otwarcia dokonał premier J. Cyrankiewicz" - zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 24 (1071) 16.06.1968
"EWA" podczas pracy.
1956-1965
1956
-
1968
1956
-
1970
1968
-
1971
1968
-
1979
1968
-
1979
1975
-
1977
1975
-
1977
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet