| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Pałac Rastawieckiego
Najbliższe atrakcje turystyczne
Kościół Matki Boskiej Częstochowsk...
475
m
Dołhobyczów
Cerkiew św. Szymona Słupnika
668
m
Dołhobyczów
Dwór rodziny Jeżewskich i Świeżaws...
7620
m
Gołębie
Zamek
0.1
km
Kryłów
Kościół Narodzenia N.M.P
0.1
km
Kryłów

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pałac Rastawieckiego

Architekt: Antonio Corazzi (30 realizacji)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1837
Zabytek: kl.V-Oa/7/32/59 z 30.09.1959; A/67/260 z 28.02.1967
Pałac z XIX w. Rozbudowany w 1837 roku przez architekta Antoniego Corazziego przy udziale architekta Antoniego Becka. Pałac powstał w latach 1836-1900, jest cennym przykładem zespołu rezydencjonalnego o charakterze klasycystyczno -romantycznym. Czasy świetności Dołhobyczowa związane były z rodziną Rastawieckich. W 1837 Antonio Corazzi (autor projektu m.in. pałacu Staszica i Teatru Wielkiego w Warszawie) przebudował dwór dołhobyczowski na okazały pałac. Mieścił on zbiory, których pozazdrościłoby niejedno muzeum. Franciszek Ksawery Perk odnotował w swoim pamiętniku „w Dołhobyczowie piękny pałac zwrócił moją uwagę. Włość ta wraz z pałacem jest własnością Edwarda Barona Rastawieckiego, bardzo znakomitego i wielce zasłużonego w kraju obywatela”. Napisał
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
wito,
 
+2 głosów:2
Pałac od ok.1900 r. przejęty przez Świeżawskich od Mieczysława Epsteina, współtwórcy Giełdy Warszawskiej.
2012-01-12 21:27:38 (14 lat temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
Do poprawy - to nie "rządcówka" tylko służbówka z pocz. XX wieku, ewentualnie przełomu XIX/XX.
2023-02-15 18:31:56 (3 lata temu)
Do poprawy - nie "rządcówka" tylko służbówka.
2023-02-15 18:33:37 (3 lata temu)
do Diomedes4: Niejest to to same ?
2023-02-15 18:34:37 (3 lata temu)
do Diomedes4: Chyba, że służbówka rządcy ? :)
2023-02-15 18:34:49 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
do vetinari: Nie, to nie to samo. Rządcówka w Dołhobyczowie faktycznie istniała, ale to był drewniany dworek z II poł. XIX wieku. Rozebrany w latach 60tych XX w. To jest natomiast mieszkanie służby, mm.inn stróża itp.
2023-02-15 18:45:35 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
do vetinari: W linku materiał na temat zamieszania z tą rzekomą rządcówką. Niestety ale niemal wszędzie jest ten błąd powtarzany. Chyba tylko na wikipedii jest inaczej, ale także niezgodnie z prawdą, bo tam z kolei ktoś wymyślił, że to "stróżówka". Na domek samego stróża to to za duże jest.
2023-02-15 18:50:17 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
do Desperado: Rządcówka to mieszkanie rządcy majątku ziemskiego. Służbówka to mieszkanie służby. Dwie różne rzeczy.
2023-02-15 18:46:25 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Diomedes4: Nie pierwszy przypadek kiedy wikipedia pokazuje swoją ciemną strone ☺☺☺
2023-02-15 18:52:08 (3 lata temu)
do vetinari: Oj, niestety tak.
2023-02-15 18:54:23 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
Do poprawy - nie "rządcówka" tylko służbówka.
2023-02-15 18:34:20 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Diomedes4: Wystarczy jak podaś uwage pod jednym konkretnym zdjięciem, tak jak pisalem, niejest problem poprawić nazwe i opis.
2023-02-15 18:36:16 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
Do poprawy - nie rządcówka tylko służbówka.
2023-02-15 18:35:43 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
Do poprawy - nie rządcówka, tylko służbówka.
2023-02-15 18:36:31 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
Do poprawy - nie rządcówka, tylko służbówka. (Niestety z tą rzekomą rządcówka to arcypopularny błąd).
2023-02-15 18:37:42 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
Do poprawy - nie loch/ piwniczka tylko grobowiec z I poł. XIX w.
2023-02-15 18:32:50 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Diomedes4: Poprawione...☺
2023-02-15 18:34:47 (3 lata temu)
Diomedes4
 
+1 głosów:1
Do poprawy - nie loch ani piwniczka tylko grobowiec z I połowy XIX wieku. Wybudowany dla Edwarda Rastawieckiego (z jego własnej inicjatywy). Nigdy nie był "używany" zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodanie treści
2023-02-15 18:28:43 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
9 Dyskusji (ostatnia 3 lata temu)
Pałac
Pałac późnoklasycystyczny z kompleksem zabudowań gospodarczych (neogotycki lamus, stajnia-spichlerz, obory, młyn, gorzelnia). Pierwotnie był to parterowy dwó...
1914
-
2009
1914
-
2014
2014
-
2014
2014
-
2020
2014
-
2020
2020
-
2020
2020
-
2020
2020
-
2020
2020
-
2023
2023
-
2023
Pałac Rastawieckiego - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet