| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Kanał Szczuczy

Dawniej: Buckower Tief
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...673674następna
Tajemniczy Wrocław
 
+1 głosów:1
W sumie to duplikat tej, tylko w trochę lepszej jakości



Co ciekawe mam tę samą pocztówkę wysłaną w 1943, niebywale żywotna seria :)
2026-06-05 11:32:05 (22 dni temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Dopisałam autora.
2026-06-10 05:01:31 (17 dni temu)
PEŻ
 
Sugestie co do datowania ? Opis aukcji nie zawierał nawet orientacyjnej daty.
2013-03-20 22:47:24 (13 lat temu)
Gdzieś w Polsce
 
+1 głosów:1
Te przęsła powstały po odbudowie mostu 1947-1951
2026-06-12 01:50:54 (16 dni temu)
Dana
 
+3 głosów:3
Podmiana
2026-06-16 17:07:55 (11 dni temu)
Maciek Matwiej
 
+2 głosów:2
Było coś intrygującego w tych katedralnych wieżach bez hełmów.
2014-09-23 08:16:10 (11 lat temu)
Jazzek
 
+2 głosów:2
Obniżyłem górne datowanie, w 1986 na wieżach katedry były podesty.
2026-05-28 11:34:47 (30 dni temu)
robertlaurent
 
+1 głosów:1
do Maciek Matwiej: No, no :) Ja się składałem na nowe hełmy :)
2014-09-23 10:03:06 (11 lat temu)
yani
 
Korekta opisu.
2026-06-08 13:38:12 (19 dni temu)
yani
 
Wymiana - lepsza jakość i większy rozmiar.
2026-06-08 15:12:49 (19 dni temu)
yani
 
Korekta datacji i jeszcze jedna korekta opisu.
2026-06-08 17:51:07 (19 dni temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
marjallo
 
+1 głosów:1
Wrzesień 1939
2026-06-08 17:47:06 (19 dni temu)
yani
 
do marjallo:
Skorygowane.
2026-06-08 18:23:06 (19 dni temu)
czesil
 
Ustroniacy, czemu nie założycie sobie obiekt kładki? Macie tylko jeden taki zbiorowy obiekt, gdzie są wszystkie kładki, ale to trochę bez sensu.
2018-08-29 21:51:51 (7 lat temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Podmiana na bardziej ostre, zmiana źródła
2026-06-23 07:25:59 (4 dni temu)
vstrone
 
do czesil: Taki obiekt wystarczy. To nie Cieszyn, gdzie były drewniane kładki jakiegoś Kametza, taka, siaka, przepustkowa. Tu nie było tego dużo, a tym bardziej zdjęć.
2018-08-29 22:17:17 (7 lat temu)
czesil
 
do vstrone: Ale macie całkiem sporo zdjęć z Zameczkiem właśnie. Aż się prosi :-)
2018-08-29 22:19:24 (7 lat temu)
vstrone
 
do czesil: Jest przecież założony obiekt "Zameczek". Jakoś nie rozumiem, o co Ci chodzi :-)
2018-08-29 22:23:17 (7 lat temu)
czesil
 
do vstrone: Zameczku tak, ale sąsiedniej kładki już nie. Więc jeśli założylibyście taki obiekt to nie byłby pusty. Pewnie i tak z czasem będą się pojawiać następne zdjęcia.
2018-08-29 22:25:46 (7 lat temu)
vstrone
 
+2 głosów:2
do czesil: Problem w tym, że ta kładka przy "Zameczku" nie miała jednego stałego miejsca, gdyż ciągle ją niszczyły powodzie. Budowano więc kolejną, ale nie wiadomo kiedy, co, gdzie, jak... Temat do zbadania w przyszłości.
2018-08-29 22:31:18 (7 lat temu)
yani
 
Korekta opisu.
2026-06-08 13:39:17 (19 dni temu)
yani
 
Wymiana - lepsza jakość i wiekszy rozmiar.
2026-06-08 15:11:26 (19 dni temu)
yani
 
Skorygowałem datację i opis.
2026-06-08 17:41:14 (19 dni temu)
do yani: W 1940 r. drewniane przęsło już stało i było przejezdne. Z tym, że gdy Niemcy je budowali nie usuwali betonowego zwalonego przęsła a tutaj jest czysto.
Np.:
2026-06-08 14:10:03 (19 dni temu)
yani
 
do marjallo:
Ale wygląda na to, że Niemcy później wysadzili resztki betonowego przęsła i postawili nowe drewniane, znacznie solidniejsze niż pierwsze:
2026-06-08 14:12:39 (19 dni temu)
do yani: To solidniejsze postawili Polscy saperzy w marcu/kwietniu 1945 r. wcześniej wysadzając pozostałości żelbetowego przęsła.
Czyli tutaj najprawdopodobniej będzie początek 1945 r.
2026-06-08 17:28:58 (19 dni temu)
yani
 
do marjallo:
Czyli kilka datowań do korekty. Czy tu: w takim razie też 1945?
2026-06-08 17:36:40 (19 dni temu)
marjallo
 
+2 głosów:2
do yani: Myślę, że na razie może zostać tak jak jest.
Tamto najprawdopodobniej również 1945.
Co więcej, wysadzone były trzy przęsła mostu żelbetowego przed odbudową w 1951 r.

Czyli chronologicznie od lat 30
Drewniany most (zburzony w ok. 1936)
Żelbetowy (wybudowany 1936 r.)
Polscy saperzy wysadzili przęsło 8 września 1939 r.
Niemcy wybudowali most pontonowy wrzesień 1939 r.
Niemcy wybudowali most tymczasowy drewniany w śladzie mostu drewnianego przedwojennego wrzesień 1939 r.
Niemcy budują przęsło z drewna w miejscu wysadzonego październik 1939 r. (Niemcy wycofując sie wysadzili go w styczniu 1945 r.)
W 1945 r. w styczniu mniej więcej na wysokości domku dróżnika Polacy budują tymczasową przeprawę drewnianą. Sroga zima i kry poważnie go naruszają.
9 kwietnia 1945 r. odbudowane zostaje przęsło drewniane mostu żelbetowego (to solidniejsze) - uszkodzone 14 stycznia 1946 przez kry lodowe - odbudowano je 24 stycznia 1946 r.
W kwietniu 1950 r. przystąpiono do odbudowy mostu żelbetowego (przęsła wysadzonego i dwóch sąsiednich) (zatem oryginalne przedwojenne jest tylko pierwsze od północy)
Na czas odbudowy od wschodu powstał most pomocniczy drewniano metalowy (nitowany)
Most odbudowano 21 października 1951 r.

Jak coś jeszcze mi się przypomni to opiszę.
2026-06-08 20:17:41 (19 dni temu)
yani
 
do marjallo:
Dzięki za informacje! Muszę nadmienić, iż z tym mostem jestem chyba związany emocjonalnie. :)) Jego widok znam od dziecka i uważam, że to najpiękniejszy most w Polsce. Jeszcze do niedawna miałem posiadłość na wysokim brzegu Pilicy, z której rozciągał się widok na Białobrzegi i na ten most...
2026-06-08 23:04:34 (19 dni temu)
do yani: O fajnie :) Niestety został trochę zbrukany we wczesnych latach postkomuny.
Przykryto kostkę asfaltem i zmieniono barierki na te syfiaste które są obecnie.
2026-06-09 07:57:32 (18 dni temu)
Pokaż na mapie
6733 Dyskusji (ostatnia 4 dni temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet