| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Rynek 22
Obiekty w okolicy
Rynek 21
21
m
Pszczyna
Komórki lokatorskie
24
m
Pszczyna
Wojska Polskiego 1
26
m
Pszczyna
Warowna 20
33
m
Pszczyna
Rynek 20
45
m
Pszczyna

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Rynek 22

Zbudowano: 1775
Dawniej: Dom Muhra (Haus Muhr)
Zabytek: A/469/65 z 14.12.1965 r.
Budynek wybudowany prawdopodobnie dla Jacoba Altsmanna, ciągnie się wraz z przybudówkami od narożnika Rynku wzdłuż ulicy Warownej, kończąc się naprzeciw tzw. Klasztorku w Pszczynie, obecnie budynków Dziennego Ośrodka Pomocy Społecznej. W 1835 r. jego córka Johanna, wyszła za mąż za Fedora Muhra, przyszłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Pszczynie (został wybrany w 1846 r, lecz ze względu na wymóg złożenia odmiennej w treści specjalnej przeznaczonej jedynie dla żydów przysięgi, nie złożył jej, i dopiero w roku 1848 gdy, tekst przysięgi został zniesiony Muhr został formalnym przewodniczącym). Fedor Muhr reprezentował w Pszczynie także interesy swego ojca Abrahama, który był agentem handlowym księcia pszczyńskiego. Pomimo posiadania przez Johanne i Fedora
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
† Festung
 
+4 głosów:4
Zdjęcie nie kombinowane, spodoba się zapewne Kavikvsowi. Tak chyba postrzegają świat nasze oczy.
2011-12-14 23:50:26 (14 lat temu)
Andrzej G
 
+1 głosów:1
Kombinowane ? Nie bardzo kumam.
2011-12-14 23:59:32 (14 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
Nie kombinowane. Znaczy piony się walą. W dodatku chyba legutko przekrzywione w lewo.
2011-12-15 00:05:08 (14 lat temu)
Raczej nie przekrzywione - to raczej efekt tego, że jest wykonane tuż przy ścianie budynku z lewej strony, stąd to wrażenie.
2011-12-15 00:12:16 (14 lat temu)
Właśnie dlatego jest dysonans pomiędzy prawym a lewym narożnikiem budynku, bo zdjęcie zrobione przy ścianie lewego. A co do chodnika, to podwórko nie jest równe - z prawej jest tylko niewysoki murek z sąsiednią działką, i tam podwórko jest podniesione, dla lepszego spływu wody opadowej. Nota bene w przyszłym roku podwórko powinno być już po naprawie.
2011-12-15 00:20:10 (14 lat temu)
Zdjęcie podmieniłem po jego przekrzywieniu w prawo. Rozumiem sprawę pionowej linii. Ułożenie pionu zostało przeze mnie wykonane nie w oparciu o padający cień na ścianę, a o linię pionową stworzoną przez załamanie ściany i dalej lewą komin. Co do cienia - nie jestem pewien czy wyznaczanie na nim linii prostej jest do końca pewne. Co w sytuacji gdy ściana na której się odkłada nie trzyma pionu i odchyla się od budynku lub pada na budynek, a ta ściana na której jest cień została właśnie dobudowana do wcześniejszego budynku, i to w 2 etapach, najpierw zabudowano balkon na I piętrze, a później podcienie na parterze. Co do okien, nie są one na tej samej wysokości osadzone, gdyż każde z nich są w innej dobudówce tej kamienicy. Jednakże mam nadziej, że podmiana zdjęcia rozwieje wątpliwości natury prostoliniowości. Pozdrawiam.
2011-12-15 07:29:59 (14 lat temu)
Dzięki za dyskusję. Też traktuję ją jako naukę, a nie inaczej. Na swą obronę mogę jedynie rzec tyle, że nie dostrzegam, aż tak bardzo przesunięć o 0,5 stopnia. Przy okazji czy mogę poznać - w jakim programie liczysz odchylenia, może będę musiał się w coś takiego zaopatrzyć. Dzięki tez za podmiankę poprawną, mam chyba jakiś problem z siecią lub coś nie tak ze stroną, bo od jakiejś godzinki próbuję dodać komentarz do opisu tego budynku, i poza wirującym znakiem ładowania nic się nie dzieje. A chciałem dodać info o decyzji konserwatora o remoncie dachu. Pozdrawiam
2011-12-15 08:19:51 (14 lat temu)
Tomasz Górny (Nemo5576)
 
+2 głosów:2
do † Festung: Moje nie, ale nie będę się kłócił ;)
2011-12-15 07:39:49 (14 lat temu)
Julo
 
+2 głosów:2
do Andrzej G: Raczej jednak przekrzywione: prawszy pion jest krzywszy niż lewszy, a chodnik zsuwa się w lewo.
2011-12-15 00:14:18 (14 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
do Andrzej G: Andrzeju, na miłość boską, nie upieraj się. Prawa część zdjęcia jest NA PEWNO wyżej niż lewa, zdjęcie NA PEWNO jest skrzywione: kąt przekrzywienia wynosi około 2 stopni. To wcale nie tylko "wrażenie optyczne" ani krzywo położony chodnik, wystarczy sprawdzić sąsiadujące okna: prawe są wyżej niż lewe.
2011-12-15 06:46:08 (14 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
do Andrzej G: Inna metoda to wybrać jakąś linię pionową pośrodku kadru: w tym przypadku jest to ten cień, który zaczyna się poniżej komina i sięga do chodnika. Jest prawie idealnie w połowie szerokości fotografii, więc nie powinien być pochylony ani w prawo, ani w lewo. A jest: w lewo.
2011-12-15 06:53:03 (14 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
do Andrzej G: Andrzeju: cała ta dyskusja nie jest po to, żeby Cię pognębić, ale po to, żeby na przyszłość wiedzieć co i jak korygować. Także w epoce fotografii przed-cyfrowej krzywe kadry się zdarzały i korygowało się je pod powiększalnikiem, nic w tym nie było nadzwyczajnego. Tymczasem nie wiedzieć czemu tu próbujesz uporczywie bronić swojej tezy o złudzeniach, wymyślając do tego rzadkie przypadki krzywych węgłów i przybudówek. Statystycznie znacznie częściej zdarza się, że krzywe jest zdjęcie, niż że murarze coś aż tak pochrzanili. Poza tym w tym wypadku raczej wątpliwości nie ma. Zdrowy rozsądek przede wszystkim!
2011-12-15 07:56:06 (14 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
do Andrzej G: Ja podmieniłem to zdjęcie jeszcze raz, bo Twoja podmianka poszła o jakieś pół stopnia za bardzo w prawo, w dodatku na stary podpis nałożył Ci się nowy i wszystko było do bani. Po tej korekcie jest w miarę, na cztery z plusem.
2011-12-15 08:12:18 (14 lat temu)
Julo
 
+2 głosów:2
do Andrzej G: Odchylenie można sprawdzić (liczbowo) i skorygować przy pomocy najprostszych programów - np. GIMP albo Irfanview. Oba są darmowe i łatwe w obsłudze.
2011-12-15 08:54:59 (14 lat temu)
do Julo: Dzięki za info o programach, wprawdzie komputer nie jest mi obcy, ale nie o wszystkich sztuczkach w poszczególnych programach wiem. Jeszcze raz dzięki, mam nadzieję, że kolejne zdjęcia po ich obrobieniu w tych programach wyjdą lepiej. Pozdrawiam
2011-12-15 10:32:39 (14 lat temu)
Andrzej G
 
+1 głosów:1
Napis w jidisz jest powtórzeniem wersji z napisu polskiego "w opuszczonych domach często można spotkać Lilit".
Napisy te nie są jakimiś specjalnie historycznymi opisami miejsca. Stanowią one pewną formę instalacji artystycznej, powstałej w tym miejscu w roku 2011. Były częścią działań, trwającego w lipcu 2011 r. XI Spotkań Artystycznych. Miała to być nietrwała forma wyrazu artystycznego. Ta nietrwałość, jak widać trwa do dziś, powoli zatracając czytelność.
Każdego roku w czasie październikowych spacerów "Śladami żydów pszczyńskich" oprowadzający grupę przewodnik, tłumaczy ludziom, że te napisy, zwłaszcza w jidisz nie mają nic wspólnego z historią tego budynku i jego dawnych właścicieli (dotyczy to historii rodziny Muhr, którzy byli właścicielami tego budynku do 1893 r.).

Jeszcze jedna uwaga - budynek komórek lokatorskich (na ścianie którego znajdują się te napisy) to nie jest Warowna 20. Całość zabudowań, rozpoczynająca się budynkiem frontowym od strony Muzeum Zamkowego, a następnie budynkiem mieszkalnym oficyny, aż po zabudowania komórek lokatorskich, ma wspólny adres Rynek 22.
2016-10-11 08:12:02 (9 lat temu)
do Andrzej G: Dziękuję! To że w Jidisz to wiem bo Żydzi z Izraela których przez fb się zapytałem mi to wyłuszczyli i ich tłumaczenia są "ciut" inne niż napis po polsku. Niemniej sens ten sam.
2016-10-11 16:14:40 (9 lat temu)
Lilit ? myślalem źe ona po dzieciach i mlodych chlopcach chodzi....fotopolska wzbogaca :-)
2016-10-11 18:30:18 (9 lat temu)
fralat
 
do vetinari: Nie ma co żartować "Lilith – w folklorze żydowskim upiorzyca groźna dla kobiet w ciąży i niemowląt w pierwszych tygodniach ich życia; uważana za pierwszą żonę biblijnego Adama, wywodząca się najprawdopodobniej z tradycji mezopotamskiej."
2016-10-11 18:50:21 (9 lat temu)
do fralat: Wiem, ale pierwszy raz widze takie ostrzeźenie...
2016-10-11 18:55:53 (9 lat temu)
fralat
 
+1 głosów:1
do vetinari: Bo ja się upiorzyc boję!
2016-10-11 19:00:21 (9 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do fralat: Tutaj raczej nie chodzi o krew, ale o energie źyczowa..i pozytiwna...troche sie o tym naczytalem, kiedy zauwaźylem, źe moja mala córeczka sie cigle patrzy w jedno miejse (ocziwiścze puste) i sie ciagle usmiecha.....
To bylo w czasach kiedy googl i wikipedia byly raczej brzydkie slowa, i internet brzmial jako bardo wielkie sci-fi...Najwiecej mnie zafascinowalo podejście Froida do lilit...on w niej widzial przedewszystkim Sukkuba :-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Corect :-)
2016-10-11 19:18:25 (9 lat temu)
fralat
 
+1 głosów:1
do vetinari: Tak przeszliśmy od Lilit do .....
2016-10-11 19:31:56 (9 lat temu)
do fralat: Mojim zdaniem, nadal jesteśmy u tematu, jak juź opisalem,troche sie na ten temat naczytalem, i wiec mnie tylko zdziwilo to ostrzeźenie na tym budynku.
2016-10-12 06:33:27 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
2 Komentarze
3 Dyskusje (ostatnia 9 lat temu)
Rynek 22 - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet