| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Fabryka Cukrów i Czekolady "Ślązak"
Najbliższe obiekty nieistniejące
Rahner's Hotel
24
m
Racibórz
Bahnhofstrasse 9
93
m
Racibórz
Adolf-Hitler-Strasse 20
114
m
Racibórz
Kiosk
118
m
Racibórz
Drzymały 6
131
m
Racibórz

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Fabryka Cukrów i Czekolady "Ślązak"

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1898
Zlikwidowano: 1999
Dawniej: Goldsiegel, Kakao- und Schokoladenfabrik
1 subskrypcja
W 1938 roku Martin Piersch, przedsiębiorca z Lipska kupił od Marii Tschauder zabudowania dawnej fabryki mebli. W budynkach urządził fabrykę czekolady Goldsiegel, Kakao- und Schokoladenfabrik - Złota Pieczęć, Fabryka Kakao i Czekolady. Fabryka przetrwała wojenną zawieruchę i już w 1945 roku wznowiła produkcję, jako Fabryka Cukrów i Czekolady „Ślązak". W latach 90. XX wieku zaprzestano produkcji słodyczy, a po Powodzi Tysiąclecia zabudowania rozebrano. Dziś na jej miejscu stoi market Kaufland.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Petrus
 
Wygląda na skrzyżowanie Podwale/Mickiewicza - dzisiejszy Kaufland. Patrz
2013-02-19 16:24:50 (13 lat temu)
pawulon
 
Donio, czy mógł byś opisy pod zdjęciem zaczynać z dużej litery? Będziemy wdzięczni, prof. Miodek również ;)
2013-02-19 17:06:50 (13 lat temu)
sory za te błędy ale tak to wygląda jak sie żyję od prawie 25. lat za granicą, ale postaram się
2013-02-19 18:30:25 (13 lat temu)
Stenek
 
Po prawej NRD-owskie cudo motoryzacji => P-70, protoplasta Trabiego.
Najbardziej mnie śmieszyła dźwignia biegów, była to wystająca z deski rozdzielczej wajcha zgięta raz pod kątem prostym, uchwyt to miała zdaje się taki, jak uchwyt kierownicy od roweru ;-))
2013-02-19 23:20:35 (13 lat temu)
HR - woj. opolskie, powiat raciborski. Widać, że na szybie oszczędnie, tylko jedna wycieraczka. Bagażnik nie powalający funkcjonalnością, za tylną kanapą Podobny, bratni, raciborski :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-02-23 12:27:29 (13 lat temu)
Tablice rejestracyjne 1956+ (moda 1960+).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2025-09-06 16:47:00 (9 miesięcy temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
do pawulon: Bo już nam się znudziło poprawianie:).
2013-02-19 17:45:31 (13 lat temu)
pawulon
 
do Danuta B.: W rzeczy samej ;)
2013-02-19 17:59:12 (13 lat temu)
Julo
 
+3 głosów:3
do pawulon: Poprawiłem ja. I poprawiłem"tą datę" na "tę datę".
2013-02-19 22:52:54 (13 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do Dominik C.: Nie ty jedyny ....i zapewne nie ostatni :)
2013-02-19 18:41:23 (13 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:2
do Stenek: Cudem tego pojazdu to była karoseria czy bardziej, materiał do niej użyty niźli jakaś tam "wajcha" ;) Ale koniec końców, miało cztery koła?, miało, silnik był?, był, kierownica była?, no tez była ... czyli jednak samochód :)))
2013-02-20 06:03:27 (13 lat temu)
† ☻
 
2013-02-20 08:41:33 (13 lat temu)
do Stenek: Trabi miał tak samo. "System zmiany biegów: klamkowy" ;)
2025-09-06 19:24:41 (9 miesięcy temu)
Stenek
 
do † ☻: Super są te zdjęcia, fajnie widać tą wajchę od biegów
2013-02-20 14:57:01 (13 lat temu)
do YouPiter: Nie wiem czy pamiętacie, ale w latach 60-tych i 70-tych panowała plaga złodziei wycieraczek samochodowych.
2013-02-24 13:42:20 (13 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Tego akurat nie pamiętam, bom za tow. E2rda urodzony, ale za to w latach 80 koła samochodowe były ,,chodliwe" i to te popularne. Pamiętam jak tato chciał mnie odwieźć na korepetycje z matmy w niedzielę do ZSŁ na Hauke - Bossaka.... a tu - suprise - koła zapasowego w maluchu brak :)
2013-02-24 14:14:20 (13 lat temu)
do YouPiter: Dobrze że choć zostały koła "zasadnicze"...
2013-02-24 14:21:08 (13 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Auto z drewnianą ramą..
2013-02-24 14:27:06 (13 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Jak wiadomo i na te stosowano specjalne zabezpieczenia, pamiętam korek wlewu paliwa w maluchu miał podłużny otwór na wsunięcie blachy, którą to zamykano w drzwiach samochodu. Czyli spryciarz chcąc się przymierzyć do baku, musiał sforsować najpierw drzwi od kierowcy :)
2013-02-24 18:20:29 (13 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: ... i duroplastem jako ,,obudowa".
2013-02-24 18:14:02 (13 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: Nie do końca.
Rama do której mocowany był silnik i elementy zawieszenia była stalowa. Drewniany natomiast był szkielet nadwozia, łącznie ze słupkami do których były mocowane zawiasy drzwi, stąd wkręty tych zawiasów się luzowały i z czasem nawet dokręcanie nie pomagało. Skuteczną naprawę przeprowadzał stolarz wiercąc w słupkach otwory w które wklejał dyble z twardego drewna.
Zresztą całe auto było nietrwałe i przy przebiegu 20.000km silnik często wołał o naprawę główną...
2025-09-06 19:33:58 (9 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do YouPiter: Oryginalny włoski korek nie miał żadnego zabezpieczenia, podobnie klapa silnika nie miała zamka.
2013-02-24 19:15:30 (13 lat temu)
YouPiter
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: No coś takiego pierwsze słyszę, a zamek w klapie chromowany, to nie był pierwszy ? Przecież taki już był od początku zamek z wkładką :)
2013-02-24 19:22:29 (13 lat temu)
do YouPiter: Jaśniej się może wyrażę - 126 produkowane we Włoszech w pierwszych latach produkcji nie posiadały zamkana kluczyk (jedynie kwadratowy przycisk), natomiast polskie 126p miały zamki od początku. W póżniejszych latach całość klamek do fiacików (montowanych w Polsce i w Italii) poczhodziła z zakładu nr 7 FSM w Sosnowcu (obecne Magnetti Marelli) i wszystkie już posiadały zamki.
2013-02-24 22:56:42 (13 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: FSM Sosnowiec produkowała też lampy samochodowe
2013-02-25 16:19:51 (13 lat temu)
Zdjęcia wnętrz fabryki Sobtzick’a. To nie ta fabryka.
2019-04-05 10:07:22 (7 lat temu)
Przeniosłam na miejsce.
2019-04-05 14:37:41 (7 lat temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do da signa: Dziekuję za korektę :)
2019-04-06 04:19:53 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
2019-04-05 20:20:45 (7 lat temu)
Petrus
 
+1 głosów:1
do Petrus: Moje przypuszczenia potwierdziły się :)
2021-05-30 21:38:33 (5 lat temu)
Petrus
 
do da signa: Możesz jeszcze te dwa przypisać. P.S. wiadomo dlaczego w powiecie miejscowości w spisie po lewej są alfabetycznie na dwie części podzielone?
2021-05-31 17:50:36 (5 lat temu)
do Petrus: Miasta i wioski?
2021-05-31 19:36:50 (5 lat temu)
Petrus
 
do da signa: no wioski są od Białego Dworu do Zawady (i Z po drodze) a potem od Amandowa do Żerdzin, w innych miejscach też na takie coś wpadłem kiedyś, ale może już jest ułożone? + nie, teraz przeglądam kilka pierwszych lepszych i w wielu powiatach miejscowości są w jakiejś dziwnej kolejności poukładane, hm...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: add.
2021-05-31 19:43:57 (5 lat temu)
do Petrus: No dziwnie...zdjęcia będę mogła przypisać później, teraz nie mam dostępu do komputera.
2021-05-31 20:01:17 (5 lat temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Prawa strona reklamy to zakład przy ul. Ogrodowej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2022-11-04 17:14:46 (3 lata temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do da signa: Dopisałam :)
2022-11-04 19:36:14 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
5 Dyskusji (ostatnia 9 miesięcy temu)
Fabryka Cukrów i Czekolady "Ślązak" na innych zdjęciach
Fabryka Cukrów i Czekolady "Ślązak" - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet