| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Ulica Mickiewicza Adama

Dawniej: Bahnhofstrasse, Domstrasse, Adolf Hitler Strasse
Ulica Mickiewicza wychodzi z południowego naroża Rynku w stronę wschodnią w kierunku dworca kolejowego. Dawniej odcinek od Rynku do ulicy Młyńskiej nazwany był Domstrasse a więc ulica Kapitulna, Kolegiacka. Nazwa ta wiązała się z kapitułą kolegiacką przeniesioną do kościoła farnego w 1416 roku. Odcinek od Młyńskiej do Zborowej stanowił Plac Zborowy (Zborplatz). Nazwa wzięła się od pierwszego w Raciborzu zboru protestanckiego, jaki znajdował się nieopodal. Przed zburzeniem murów miejskich przy placu kończyło się miasto. Po otwarciu linii kolejowej i przebiciu murów, odcinek od dawnych murów miejskich do dworca nazwano Banhofstrasse.
W latach 30. XX wieku Cała ulica, od Rynku do dworca otrzymała nazwę Adolfa Hitlera, natomiast po wojnie przemianowano ją na
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234567następna
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
W środku Mecedes 230/260D Pullman-Limousine serii W143/W138 - od 1937.
2025-09-06 16:30:39 (9 miesięcy temu)
Kristof66
 
+1 głosów:1
po 1937
2025-08-05 13:57:38 (10 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Fiaty 600 w Polsce od 1957.
2024-09-01 22:08:26 (rok temu)
Petrus
 
Wygląda na skrzyżowanie Podwale/Mickiewicza - dzisiejszy Kaufland. Patrz
2013-02-19 16:24:50 (13 lat temu)
pawulon
 
Donio, czy mógł byś opisy pod zdjęciem zaczynać z dużej litery? Będziemy wdzięczni, prof. Miodek również ;)
2013-02-19 17:06:50 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
do pawulon: Bo już nam się znudziło poprawianie:).
2013-02-19 17:45:31 (13 lat temu)
pawulon
 
do Danuta B.: W rzeczy samej ;)
2013-02-19 17:59:12 (13 lat temu)
sory za te błędy ale tak to wygląda jak sie żyję od prawie 25. lat za granicą, ale postaram się
2013-02-19 18:30:25 (13 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do Dominik C.: Nie ty jedyny ....i zapewne nie ostatni :)
2013-02-19 18:41:23 (13 lat temu)
Julo
 
+3 głosów:3
do pawulon: Poprawiłem ja. I poprawiłem"tą datę" na "tę datę".
2013-02-19 22:52:54 (13 lat temu)
Stenek
 
Po prawej NRD-owskie cudo motoryzacji => P-70, protoplasta Trabiego.
Najbardziej mnie śmieszyła dźwignia biegów, była to wystająca z deski rozdzielczej wajcha zgięta raz pod kątem prostym, uchwyt to miała zdaje się taki, jak uchwyt kierownicy od roweru ;-))
2013-02-19 23:20:35 (13 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:2
do Stenek: Cudem tego pojazdu to była karoseria czy bardziej, materiał do niej użyty niźli jakaś tam "wajcha" ;) Ale koniec końców, miało cztery koła?, miało, silnik był?, był, kierownica była?, no tez była ... czyli jednak samochód :)))
2013-02-20 06:03:27 (13 lat temu)
† ☻
 
2013-02-20 08:41:33 (13 lat temu)
Stenek
 
do † ☻: Super są te zdjęcia, fajnie widać tą wajchę od biegów
2013-02-20 14:57:01 (13 lat temu)
HR - woj. opolskie, powiat raciborski. Widać, że na szybie oszczędnie, tylko jedna wycieraczka. Bagażnik nie powalający funkcjonalnością, za tylną kanapą Podobny, bratni, raciborski :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-02-23 12:27:29 (13 lat temu)
do YouPiter: Nie wiem czy pamiętacie, ale w latach 60-tych i 70-tych panowała plaga złodziei wycieraczek samochodowych.
2013-02-24 13:42:20 (13 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Tego akurat nie pamiętam, bom za tow. E2rda urodzony, ale za to w latach 80 koła samochodowe były ,,chodliwe" i to te popularne. Pamiętam jak tato chciał mnie odwieźć na korepetycje z matmy w niedzielę do ZSŁ na Hauke - Bossaka.... a tu - suprise - koła zapasowego w maluchu brak :)
2013-02-24 14:14:20 (13 lat temu)
do YouPiter: Dobrze że choć zostały koła "zasadnicze"...
2013-02-24 14:21:08 (13 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Auto z drewnianą ramą..
2013-02-24 14:27:06 (13 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: ... i duroplastem jako ,,obudowa".
2013-02-24 18:14:02 (13 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Jak wiadomo i na te stosowano specjalne zabezpieczenia, pamiętam korek wlewu paliwa w maluchu miał podłużny otwór na wsunięcie blachy, którą to zamykano w drzwiach samochodu. Czyli spryciarz chcąc się przymierzyć do baku, musiał sforsować najpierw drzwi od kierowcy :)
2013-02-24 18:20:29 (13 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do YouPiter: Oryginalny włoski korek nie miał żadnego zabezpieczenia, podobnie klapa silnika nie miała zamka.
2013-02-24 19:15:30 (13 lat temu)
YouPiter
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: No coś takiego pierwsze słyszę, a zamek w klapie chromowany, to nie był pierwszy ? Przecież taki już był od początku zamek z wkładką :)
2013-02-24 19:22:29 (13 lat temu)
do YouPiter: Jaśniej się może wyrażę - 126 produkowane we Włoszech w pierwszych latach produkcji nie posiadały zamkana kluczyk (jedynie kwadratowy przycisk), natomiast polskie 126p miały zamki od początku. W póżniejszych latach całość klamek do fiacików (montowanych w Polsce i w Italii) poczhodziła z zakładu nr 7 FSM w Sosnowcu (obecne Magnetti Marelli) i wszystkie już posiadały zamki.
2013-02-24 22:56:42 (13 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: FSM Sosnowiec produkowała też lampy samochodowe
2013-02-25 16:19:51 (13 lat temu)
Tablice rejestracyjne 1956+ (moda 1960+).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2025-09-06 16:47:00 (9 miesięcy temu)
do Stenek: Trabi miał tak samo. "System zmiany biegów: klamkowy" ;)
2025-09-06 19:24:41 (9 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: Nie do końca.
Rama do której mocowany był silnik i elementy zawieszenia była stalowa. Drewniany natomiast był szkielet nadwozia, łącznie ze słupkami do których były mocowane zawiasy drzwi, stąd wkręty tych zawiasów się luzowały i z czasem nawet dokręcanie nie pomagało. Skuteczną naprawę przeprowadzał stolarz wiercąc w słupkach otwory w które wklejał dyble z twardego drewna.
Zresztą całe auto było nietrwałe i przy przebiegu 20.000km silnik często wołał o naprawę główną...
2025-09-06 19:33:58 (9 miesięcy temu)
Naczynko z wodą sugeruje, że to św. Florian.
2017-02-04 14:33:35 (9 lat temu)
2025-12-24 21:29:57 (6 miesięcy temu)
Święty Jerzy to raczej ten
2025-12-26 17:50:53 (6 miesięcy temu)
Woj11
 
do da signa: Masz rację. Po prawej stronie wejścia dla kanoników jest Florian (na tym zdjęciu). Po lewej jest św. Jerzy (ten z linku)
2025-12-26 18:33:46 (6 miesięcy temu)
Petrus
 
+1 głosów:1
Te 4 zdjęcia zostały wykonane tego samego dnia, jeśli kiedyś uda się doprecyzować datę, to można je zgrać czasowo. ( , , )
2024-11-03 16:54:53 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Petrus:
Póki co, ujednoliciłem datowanie.
2024-11-03 19:35:37 (rok temu)
Wydaje mi się, że lepsze. Powiedzcie, czy podmieniać
2024-10-06 15:54:23 (rok temu)
yani
 
do da signa:
Trudno ocenić, jakość podobna. Tu trochę więcej z lewej, na drugim minimalnie z prawej i u dołu.
2024-10-06 16:06:56 (rok temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do yani: To zostawiam oba.
2024-10-06 16:39:11 (rok temu)
yani
 
do da signa:
Słusznie.
2024-10-06 16:57:42 (rok temu)
Petrus
 
Można też przypisać do ul. Młyńskiej (Niederzbor-, później Niedertor-strasse)

GSV:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2019-12-10 19:23:18 (6 lat temu)
do Petrus: Zrobione :)
2019-12-10 19:56:05 (6 lat temu)
do Petrus: Założyłam obiekt placu Zborowego i przypisuję do niego fotki.
2024-10-06 18:52:09 (rok temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
Takie ujęcia aż proszą się o znaczniki budynków których elewacje w rozsądny sposób widać.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: orto
2025-02-24 20:58:05 (rok temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do ylooC: Dziękuję, teraz wiem na co patrzę.
2025-02-24 21:07:50 (rok temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
Tu po prawej z balkonami:

Hotel miał adres Bahnhofstr. 8.
2026-06-06 14:13:12 (21 dni temu)
Dana
 
do Krzyś_: Dzięki i widzę, że obiekt już założony :)
2026-06-06 20:41:58 (21 dni temu)
Pokaż na mapie
64 Dyskusji (ostatnia 21 dni temu)
Bahnhofstrasse w Raciborzu. W tle widoczny nieistniejący dziś dworzec kolejowy.
Ulica Mickiewicza.
1840
-
1900
1840
-
1903
1903
-
1904
1900
-
1910
1900
-
1910
1905
-
1907
1900
-
1915
1900
-
1915
1
1900-1920
1900
-
1920
1900
-
1920
Ulica Mickiewicza Adama - obiekty i wydarzenia
7 8
20
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet