| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Radom Getto

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Radom Getto

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1941
Zlikwidowano: 1942
1 subskrypcja

Getto w Radomiu powstało formalnie 3 kwietnia 1941. Ludność miała się przenieść na wyznaczone tereny do 12 kwietnia[1]. W skład getta wchodziły dwie odrębne części - śródmiejska i w dzielnicy Glinice. Granice tzw. "Dużego getta" w Śródmieściu biegły: od Kościoła Ewangelickiego ulicą Reja do Mireckiego, potem Mleczną do rzeki Mlecznej i Piotrówki, następnie przecinała ulicę św. Wacława do Przechodniej, przecinała Starokrakowską, Mariacką, Narutowicza do Peretza, później równolegle od Narutowicza do Bernardyńskiej i do styku Wałowej z placem św. Trójcy, a następnie Rwańską do Rynku i Szwarlikowskiej. Główne wejście znajdowało się na ulicy Wałowej. W "Dużym getcie" mieszkało około 25 tys. ludzi. Granice tzw. "Małego getta" na Glinicach biegły: ulicą Słowackiego, Dolną do Złotej, potem do Białej, Kośną do Staroopatowskiej, później Fabryczną do styku Dolnej, Żabią (Kwiatkowskiego) i Słowackiego. Mieszkało tu około 8 tys. ludzi[2]. Obie dzielnice żydowskie były oddzielone od "aryjskich" murami, płotami, drutem kolczastym lub rowami. Koszty ogrodzenia i tablic informacyjnych obciążały Żydów[3].
Getto przestało istnieć po akcji likwidacyjnej przeprowadzonej przez Niemców w dwóch etapach 4-5 sierpnia i 16-18 sierpnia 1942. Blisko 30 tys. mieszkańców getta, którzy dożyli do akcji likwidacyjnej, wywieziono do Treblinki i tam wymordowano.
Niemcy pozostawili w Radomiu pewną ilość żydowskich robotników, których wykorzystywali do pracy przymusowej w przemyśle. Ich liczba oraz miejsce przebywania na terenie miasta były zmienne. Ostatecznie szczątkowe getto w Radomiu zostało zlikwidowane w lipcu 1944. http://pl.wikipedia.org/wiki/Getto_radomskie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234następna
wito,
 
\"Uwaga ! Przechodzenie ulicą zabronione dla wszystkich Niemców.\"
2010-06-10 11:20:26 (16 lat temu)
Jacy
 
+3 głosów:3
Ha! I już się wyjaśniło. To narożik kamienicy przy ul. Żytniej. Widok z Rynku w kierunku ul. Krakowskiej
2024-07-16 19:16:26 (rok temu)
Jacy
 
+2 głosów:2
Wydaje mi się że rozkminiłem tajemnicę tego zdjęcia. Zdjęcie zostało zrobione gdzieś z tej okolicy czyli dawnych ogrodów Pentza, w okolicy dzisiejszego ronda i technikum energetycznego. Na zdjęciu u góry po prawo widzimy charakterystyczny spiczasty dach. To teren obecnego muzeum Jacka Malczewskiego i budynek dawnego kościoła . Za parterowym, równoległym budynkiem, widać dach nieistniejącej narożnej kamienicy. To Krakowska 14 . I ostatni budynek, ten z lewej, sklejony plecami z drugą kamienicą, pierwszy od lewej na dalszym planie. To Żytnia 5b i Żytnia 7
2020-05-12 22:21:48 (6 lat temu)
rob3rttc
 
+1 głosów:1
do Jacy: Popieram, między muzeum, a Krakowska 14 to dach i kominy istniejącego budynku przy Krakowskiej 18
2020-05-13 14:30:03 (6 lat temu)
Jacy
 
+1 głosów:1
Wstawiłem trochę większe i naniosłem znaczniki
2024-07-15 21:44:00 (rok temu)
Woj11
 
do Jacy: Uważam, że datowanie trzeba podnieść na 1942. Tablica po miesiącu, tak by nie wyglądała.
2024-07-16 07:14:17 (rok temu)
Jacy
 
do Woj11: W yadvashem zdjęcie to jest datowane na 20.11.41. Wiem, że zdarzają się tam pomyłki, pytanie czy jest się o co bić. Zmienić na 42 rok zawsze można
2024-07-16 10:13:43 (rok temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Jacy: Stroje również wszyscy mają bardziej wiosenne niż z przełomu listopada i grudnia.
2024-07-16 10:37:44 (rok temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do Jacy: Bo taka data jest na tablicy. Popatrz jednak na te zacieki. Powstały w jeden dzień?
2024-07-16 10:38:16 (rok temu)
Jacy
 
Poprawione 😉
2024-07-16 10:40:50 (rok temu)
Woj11
 
do Jacy: 😁
2024-07-16 10:41:15 (rok temu)
Jacy
 
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Jeszcze chwila
2021-04-04 23:28:16 (5 lat temu)
Łukasz Kowalczyk
 
+1 głosów:1
Ten budynek w tle to nie przypadkiem ul. Błotnia 11 na Glinicach?
Pozdrawiam
2022-06-26 14:36:09 (4 lata temu)
Jacy
 
+1 głosów:1
No to mamy wyjaśnienie zagadki: na zdjęciu z lat 1941-1942 widzimy grupę ludzi kierujących się z ul. Staroopatowskiej w kierunku obecnej ul. Kolejowej. To właśnie tu (obecna ul. Kolejowa) stał fotograf. W tle widać budynek, stojący do dzisiaj, pod obecnym numerem Staroopatowsa 13. Tak wygląda obecnie
2024-06-25 10:05:51 (2 lata temu)
Jacy
 
Wyburzone w czasie wojny budynki przy ul. Wałowej 33-37
2020-05-11 21:37:42 (6 lat temu)
do Jacy: Na fotografii B. Rzewuskiego z 1874 r, czyli 70 lat wcześniej, widać te budynki w niemal identycznym stanie. Tu lepsze ujecie ,
2020-05-12 10:44:30 (6 lat temu)
Jacy
 
do rob3rttc: To zdjęcie wisiało przez sześć lat bez opisu. Tak mi go było szkoda i pozwoliłem sobie skopiować opis spod twojej fotki :)
2020-05-12 18:37:49 (6 lat temu)
do Jacy: To dobrze. Ja dodałem link do większego kadru, gdyby ktoś z fotką Rzewuskiego chciał porównać.
2020-05-13 13:23:29 (6 lat temu)
4elza
 
Wymiana, inne źródło.
2022-11-19 07:55:20 (3 lata temu)
Jacy
 
+2 głosów:2
Uzupełniłem obiekt "Radom getto" pozostałymi zdjęcjami, naniosłem zarys getta na mapę i utworzyłem dwa podobiekty: "Brama getta I" (to przy ul. Wałowej) i "Brama getta II" (to przy ul. Szpitalnej). Powinno być ok.
2024-11-11 08:27:06 (rok temu)
4elza
 
+2 głosów:2
Przypisanie główne do hali targowej i równocześnie znacznik...
2024-07-31 07:27:39 (rok temu)
rob3rttc
 
+1 głosów:1
do 4elza: Prawidlowo powinno być przypisane do dwóch obiektów na ul. Wałowej tj. targowiska i hali targowej. Obydwa dobrze widoczne.
2024-08-03 09:30:10 (rok temu)
Może być to "małe getto" na Glinicach.
2023-01-27 21:51:54 (3 lata temu)
labeo7
 
do Rafał T : Całkiem możliwe, zabudowa przypomina baraki dla bezdomnych
2023-01-28 02:12:06 (3 lata temu)
Jacy
 
+4 głosów:4
Budynek przy ul. Wałowej 5, skrzyżowanie z obecną ul. Lekarską. Układ drzwi: troje drzwi, rynna, jedne drzwi, rynna - widać tu: i oczywiście widać tablicę ogłoszeń. Natomiast tu, za przychodniami, widać podobny układ płyt chodnikowych w tak zwane"karo":
2024-07-01 20:29:44 (rok temu)
Krzyś_
 
+2 głosów:2
do Jacy: Ewidentnie plusik się należy!
2024-07-01 20:44:36 (rok temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do Jacy: Dzięki, dopisane.
2024-07-01 21:41:31 (rok temu)
cm
 
+1 głosów:1
Czy to Kielce? Nie kojarzę takiego miejsca.
2024-10-22 11:55:41 (rok temu)
do cm: Na aukcji opisane było, że to getto w Kielcach.
Na tej ulicy nie widzę słupów z oświetleniem, a jest jedna lampa wisząca na linie pomiędzy budynkami. Tego rodzaju rozwiązanie było w Kielcach chyba tylko na ulicy Sienkiewicza.
Możliwe, że to nie Kielce.
Wstrzymam się jeszcze, może kol. "nukebro" się wypowie o tym zdjęciu. Jak potwierdzi, że to "nie Kielce", to przeniosę do "Polska NN"
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czekam na komentarz
2024-10-22 12:49:07 (rok temu)
Krzyś_
 
+6 głosów:6
do Robert Cze: To ul. Rwańska w Radomiu.
2024-10-22 13:45:28 (rok temu)
Robert Cze
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: Dzięki - przypisuję do Radomia pod wskazaną ulicę.
2024-10-22 14:10:14 (rok temu)
Jacy
 
+2 głosów:2
Dopisałem do getta
2024-10-22 18:39:42 (rok temu)
Pokaż na mapie
31 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Brama Getta. Widok z ul.Wałowej w kierunku pl. Kazimierza Wielkiego.
Getto. Ul.Wałowa.
1939
-
1942
1939
-
1942
1940
-
1942
1939
-
1942
1939
-
1942
1941
-
1941
1939
-
1942
1939
-
1942
1939
-
1942
1939
-
1942
Radom Getto - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet