| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (0)
Obiekty w okolicy
Obrońców Westerplatte 5
58
m
Ruda Śląska
Obrońców Westerplatte 13-13F
144
m
Ruda Śląska
Podstacja trakcyjna 44 WIREK
152
m
Ruda Śląska
Obrońców Westerplatte 11-11D
164
m
Ruda Śląska
Obrońców Westerplatte 9-9D
177
m
Ruda Śląska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Szyb Andrzej

Zbudowano: 1870 r.
Dawniej: Aschenborn
Zabytek: A/1226/78 z 22.03.1978r.

Historia wieży wyciągowej szybu „Andrzej” sięga 1803 roku, kiedy na terenie dzisiejszej dzielnicy Wirek została założona kopalnia Gottessegen. Właścicielem kopalni był hrabia Henckel von Donnersmarck. Głębinową eksploatację węgla rozpoczęto dopiero w II połowie XIX wieku.

Pierwszym wydrążonym szybem w 1867 roku był Aschenborn – dzisiejszy szyb Andrzej. Trzy lata później wzniesiono nad nim budynek wieży typu Małachowskiego, charakteryzujący się nietypową bryłą zbliżoną do baszty obronnej. Wkrótce w sąsiedztwie wieży powstały budynki maszynowni, kotłowni, pompowni oraz budynki administracyjne oraz drewniana sortownia. Szybem Aschenborn prowadzono nie tylko wydobycie urobku ale i odwodnienie wyrobisk parowymi pompami.

Na przełomie XIX i XX wieku teren kopalni podlegał rozbudowie. Przeprowadzanym pracom podlegała również wieża, która w 1895 roku została nieznacznie przebudowana. Kiedy w 1922 roku w wyniku przeprowadzonego podziału Górnego Śląska Wirek znalazł się po polskiej części, kopalnia została przemianowana na Błogosławieństwo Boże. Spolszczeniu uległy również nazwy: Aschenborn na Andrzej, Hillebrand na Lech i Arthur na Artur.

W 1926 roku kopalnia została unieruchomiona i przejęta przez sąsiednie zakłady. W kolejnych latach szyb był włączany do różnych spółek: po 1926 roku do kopalni Pokój, dwa lata później do koncernu Wirek Kopalnie, a w 1945 roku do kopalni Wanda Lech. W przeciągu wszystkich tych lat nadal pełnił funkcję szybu odwadniającego, po 1945 roku przez 20 lat funkcjonował również jako szyb pomocniczy.

Ostatecznie został unieruchomiony w 1969 roku, zasypano otwór szybowy oraz zdemontowano wszelkie urządzenia, naczynia i wyciągi. Teren wokół szybu oraz sam obiekt zostały zaadaptowane jako warsztat samochodowy.

W latach 70. rozpoczęto rozbiórkę części nieużytkowej, wkrótce prace wstrzymano ponieważ obiekt trafił do rejestru zabytków.

Wieża wniesiona na planie zbliżonym do kwadratu w konstrukcji murowanej z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej. Obiekt 4-kondygnacyjny, kryty pierwotnie dachem ostrosłupowym o konstrukcji stalowej, zwieńczony iglicą. Ściany obiektu posiadają narożne filary oraz ściągi stalowych wzmocnień. W ostatniej kondygnacji szczątkowo zachowały się podesty technologiczne, które pierwotnie były wsparte na belkach z blachownic. Otwory okienne zamknięte odcinkowo z częściowo zachowaną ślusarką o drobnych podziałach. Otwory drzwiowe również zamknięte odcinkowo obecnie zamurowane. W narożach ścian widoczne lizeny. W zamknięciu wysunięty wspornikowo krenelaż. Wnętrze wieży pierwotnie podzielone na poszczególne kondygnacje, obecnie brak podziałów między piętrami.

Źródło: WSTĘPNE SPRAWOZDANIE Z INWENTARYZACJI OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH
W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM, Katowice, styczeń 2012

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Marek Stańczyk
 
0 głosów:1
Odremontowano i żadnego pomysłu na tę wieże nie ma... To jest pomysłowość w PL.
2014-01-07 04:21:03 (12 lat temu)
Kolejka ta służyła do przewozu węgla z szybu Menzel (późniejsza kopalnia Nowy Wirek) na szyb Aschenborn (Andrzej) gdzie była sortownia i załadunek na kolej. Nie miała nic wspólnego z hutą Antonina. Moim zdaniem najlepiej przypisać do szybu Andrzej.
2021-03-04 20:53:49 (5 lat temu)
Milena Sontowska
 
+1 głosów:1
Ciekawa sytuacja się zrobiła, mamy ul. Szyb Andrzeja -> Szyb Andrzeja -> Szyb Andrzeja, niech ktoś usunie jeden podobiekt i przeniesie to zdjęcie, bo obiekt się dubluje przez to
2022-02-24 01:53:30 (4 lata temu)
do ritterswalder: Taka sama kolejka była z Szybu Artur na szyb Andrzej bo tam była sortownia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: 123478
2021-03-04 21:18:29 (5 lat temu)
do Eugeniusz S.: Racja, tylko ta druga była późniejsza (pojawia się dopiero na mapach międzywojennych).
2021-03-04 21:31:21 (5 lat temu)
Milena Sontowska
 
+1 głosów:1
Ale czy to jest Szyb Andrzej? Totalnie się wieża nie zgadza
2022-08-23 00:37:17 (3 lata temu)
A to aby nie szyb Otylia?
2022-08-23 16:15:23 (3 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do Milena Sontowska: Szyb Andrzej był szybem wdechowym a na zdjęciu jest pokazany wydechowy z stacją wentylatorów.
2022-08-23 09:22:26 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Czyli był on trochę dalej od basztówki Andrzeja?
2022-08-23 11:53:42 (3 lata temu)
do Milena Sontowska: Gdzie był ten szyb jak na razie jest zagadką...
2022-08-23 14:15:22 (3 lata temu)
do Milena Sontowska: Tu masz opis kopalni
2022-08-23 14:18:01 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Niestety brak tam informacji o szybach wentylacyjnych i ich lokalizacji...
2022-08-23 15:45:50 (3 lata temu)
do Jarosław Dubowski: Miałem to namyśli ale nie ma pewności.
2022-08-23 16:26:38 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 3 lata temu)
Szyb Andrzej.
Zlikwidowana w 1926 roku kopalnia (Gottessegengrube) Błogosławieństwo Boże.
1880
-
1916
1880
-
1990
1922
-
2011
2011
-
2012
2011
-
2012
2022
-
2025
2022
-
2025
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet