| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Obiekty w okolicy
Raciborska 7
26
m
Ruda Śląska
Raciborska 5
28
m
Ruda Śląska
Wolności 108
29
m
Ruda Śląska
Wolności 110
34
m
Ruda Śląska
Plac zabaw
35
m
Ruda Śląska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kolonia robotnicza Karol Emanuel

Obiekt istnieje częściowo
Zbudowano: 1909-1922
Dawniej: Carl Emanuel Kolonie, Karmańskie

Osiedle robotnicze Carl Emanuel powstało dla robotników kopalni Ballestremów, według projektu Hansa von Poellnitz.

Obecnie to 15 domów zamkniętych w kwartale ulic: Raciborskiej, Zabrzańskiej, Południowej (obecnie nieistniejącej) i Wolności. Kolonia jest potocznie nazywane przez mieszkańców Karmańskie. Układ budynków stanowi jednolity w formie kompleks, złożony jest z dwóch szeregów, wolnostojących, jednopiętrowych domów. W wewnętrznym dziedzińcu znajdowały się komórki i pomieszczenia gospodarcze dla mieszkańców. Do dzisiejszych czasów przetrwał tylko jeden budynek.

Familoki od strony ulicy Wolności mają ozdobne ceglane elewacje z licznymi detalami architektonicznymi. Każdy cechuje indywidualny kształt, równocześnie współtworząc unikalny i jednorodny wizualnie kompleks mieszkaniowy. Natomiast domy stojące od strony ulicy Raciborskiej mają elewację otynkowane z pojedynczymi elementami dekoracyjnymi oraz wielospadowymi dachami z lukarnami.

Ostatnim elementem kolonii były narożne domy wzniesione na planie litery L. Familoki zostały wybudowane w 1922 roku. Oba budynki zostały połączone charakterystyczną półokrągłą wieżą.

Starsza część kolonii Karmańskie znajdowała się między ulicami 1-Maja i Zabrzańską. Pod koniec XIX wieku postawiono tam domy robotnicze, noclegownie i obiekty usługowe. Południowa część została wyburzona w 2004 roku, gdy rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę DTŚ. Ta część osady Carl Emanuel nazywana była Szlafhauzem od domu noclegowego, który istniał już w II połowie XIX wieku. Domy przy 1-Maja i nieistniejącej już dziś Południowej miały niższy standard, niż zachowane do dziś familoki z początku XX w

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Krzyś_
 
+2 głosów:2
To chyba Karmańskie - z tyłu widać bloki przy Słowiańskiej.
2026-03-16 20:34:48 (3 miesiące temu)
4elza
 
Dziękuję.
2026-03-17 05:28:28 (3 miesiące temu)
4elza
 
Czy to zdjęcie:

to też fragment zabudowań Kolonii Emanuel?
2026-03-17 06:58:12 (3 miesiące temu)
do Krzyś_: Czyli podwórka budynków stojących po wschodnie stronie ulicy Południowej.
2026-03-16 20:46:15 (3 miesiące temu)
do 4elza: Kaufhauz =/= Emanuel...
Inna seria, inny autor.
2026-03-17 07:45:31 (3 miesiące temu)
4elza
 
do Jarosław Dubowski: To tylko opis, mamy pewność że jest prawidłowy?
2026-03-17 12:28:03 (3 miesiące temu)
do 4elza: Nie mamy, ale jeśli Kaufhauz poddamy w wątpliwość to takie chlywiki znaleźć można było wtedy w 100 miejscach w okolicy, nie tylko na Emanuelu.
2026-03-17 16:18:04 (3 miesiące temu)
4elza
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: Dokładnie, np w Bytomiu również, skąd też mamy duży zbiór zdjęć Zofii Rydet.

Inną sprawą jest sam "Kaufhaus", do którego mieliśmy przypisane co popadnie... Osiedle Kaufhaus i dawny dom towarowy Kaufhaus (przy Niedurnego 99), to obiekty o różnym charakterze.
Założyłam obiekt główny dla osiedla, dodałam podobiekty i skorygowałam przypisanie kilkudziesięciu zdjęć. Uznałam, że tak będzie czytelniej, aczkolwiek może jest jeszcze coś do poprawienia.
2026-03-18 06:12:49 (3 miesiące temu)
4elza
 
Uzupełniłam opis obiektu (podany link nie działał).
2026-03-17 06:23:30 (3 miesiące temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Dodaj 20 lat. Samochody, anteny satelitarne. To zdecydowanie lata 90-te
2026-03-17 06:29:44 (3 miesiące temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do Woj11: Tak, zostało z poprzedniego, już poprawiłam.
2026-03-17 06:30:50 (3 miesiące temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 3 miesiące temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet