Kanał przez Mierzeję Wiślaną – kanał łączący drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, mający na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Otwarcie kanału nastąpiło 17 września 2022.
7 kwietnia 2016 roku zaprezentowano wizualizację planowanego kanału. Potwierdzono jednocześnie wybór lokalizacji – Nowy Świat pomiędzy Przebrnem, a Skowronkami.
Kanał jest częścią inwestycji budowy drogi wodnej łączącej o długości 22,88 km. Składają się na nią odcinki:
- na rzece Elbląg – 10,38 km,
- na Zalewie Wiślanym – 10,18 km,
- w obrębie Mierzei Wiślanej wraz z portem zewnętrznym – 2,32 km.
Całe założenie zostało podzielone na 3 etapy realizacyjne, w skład których wchodzą m.in.:
Etap I:
- port osłonowy,
- kanał żeglugowy ze śluzą,
- układ drogowy w rejonie mierzei wraz z mostami obrotowymi,
- obiekty kubaturowe, w tym budynek kapitanatu,
- sztuczna wyspa.
Etap II:
- tor wodny na rzece Elbląg,
- most obrotowy w Nowakowie,
- droga powiatowa.
Etap III:
- tor wodny na Zalewie Wiślanym.
Od morskiej strony wejścia do kanału zaprojektowano port osłonowy, składający się z falochronów wschodniego (głównego) i zachodniego (ostrogi), obudowy brzegu w formie wygaszacza fal oraz nabrzeży postojowych zlokalizowanych przy zachodniej stronie wejścia do kanału żeglugowego.
Port osłonowy łączy się bezpośrednio z wejściem do właściwego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Całkowita długość kanału wynosi 1536 m.
/Za datę pierwszego pomysłu przekopania Mierzei Wiślanej podaje się rok 1577, kiedy to król Stefan Batory w związku z buntem Gdańska wyszedł z pomysłem przebicia Mierzei Wiślanej.
Z propozycją budowy kanału ponownie wystąpił w 1945 Eugeniusz Kwiatkowski, przedwojenny wicepremier, bezpośrednio po II wojnie światowej - Delegat Rządu dla spraw Wybrzeża.
Decyzja o realizacji tego projektu została ogłoszona przez Jarosława Kaczyńskiego - 10 listopada 2006 w Elblągu, tuż przed wyborami samorządowymi, jako efekt rozmów z tamtejszymi aktywistami./.