| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Obiekty w okolicy
Słowackiego 5
34
m
Chełm
Słowackiego 4
63
m
Chełm
Chełmski Dom Kultury
99
m
Chełm
Słowackiego 6
125
m
Chełm
Stephensona 1
161
m
Chełm

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Jacy
 
Na ul. Czackiego stoją takie 2
2021-04-06 10:27:34 (5 lat temu)
To jest budynek przy ulicy Słowackiego 1 - m.in. mieszkanie kierownika budowę Mikołaja Leszczyny-Głybowskiego i jego rodziny. W 1931 roku na całym osiedlu tylko dwa budynki były otynkowane: ten oraz następny - Słowackiego 4. Chyba w czasie wojny to wejście po lewej strony zostało zamurowane (w 19139 roku zajęły te dwa budynki okupanci niemieccy).
2021-05-02 23:39:16 (5 lat temu)
fantom
 
do Jacy: W tej okolicy jest ich dużo więcej.
2021-04-06 10:36:53 (5 lat temu)
fantom
 
do Adam1952: Tyle tylko, że Słowackiego 1 jest w ogóle niepodobny:
2021-05-03 21:09:38 (5 lat temu)
wksia
 
+3 głosów:3
do fantom: w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w albumie kierownika budowy Mikołaja Leszczyny-Głybowskiego jest podobna fotografia datowana na 20.06.1930 r., podpisana "Nasz biały dom" - w trójkącie ulic Słowackiego, Stephensona i Szwoleżerów wybudowano łącznie 30 domów dwurodzinnych, 5-pokojowych (w tym, jeden przy Chopina i jeden przy Moniuszki), jedynie z dwóch typów: 15 domów typu A z węższym piętrem w attyce zwieńczonej trójkątnym szczytem w elewacji frontowej i prostokątnymi wejściami oraz 15 domów typu B z szerszym piętrem w attyce zwieńczonej dachem czterospadowym w elewacji frontowej i półkolistymi wejściami - efekt różnorodności powstał gdyż budowano je naprzemiennie, obok i naprzeciw typu A stawiano typ B i vice versa, poza tym, domy budowano w terenie pochyłym, wymagającym indywidualnej niwelacji, więc różnią się dodatkowo liczbą schodów przy wejściach (od 0 do 6 schodów) - fotografia z 20.06.1930 r. pasuje tylko do usytuowania domu typu B przy Słowackiego 2, ponieważ z lewej strony widać fragment klatki wejściowej Śląska 4, dach domu typu A przy Czackiego 1 i nad nim jeszcze fragmencik szczytu z Czackiego 3, a po prawej widać połowę północnej i połowę zachodniej elewacji domu typu B przy Stephensona 1 - stan obecny domu nie zgadza się z jego fotografią z 20.06.1930 r., co może wskazywać, że zamurowano w nim nie tylko lewe wejście, lecz przeszedł też poważniejsze przebudowy, także elewacji z wymianą i likwidacją okien oraz likwidacją bocznego wyjścia w elewacji zachodniej - na przedwojennych fotografiach wszystkie domy typu B mają na bokach po dwa mniejsze okna z małym okienkiem pośrodku, a obecnie wszystkie 15 domów typu B na bokach mają tylko po dwa małe okienka, z czego można domyślać się, że po wojnie gdy dokonywano podziałów na mniejsze mieszkania, zmieniano układ wnętrz oraz elewacje i część okien zamurowano - dla przykładu w zachodnim boku domu przy Stephensona 1 urządzone było 1-pokojowe mieszkanie.
2021-11-04 15:40:57 (4 lata temu)
fantom
 
do wksia: Słowackiego 2 wydaje się prawdopodobny:
Jeśli wkleisz linka do zdjęcia o którym mowa z 20.06.1930, to będzie można to zweryfikować w pełni.
2021-11-04 16:31:31 (4 lata temu)
wksia
 
do fantom: znam tylko ten: powinno być widoczne, o ile wiem Muzeum Kolejnictwa już nie istnieje od kilku lat, zostało przekształcone w instytucję "Stacja Muzeum", która być może zachowała też archiwum Muzeum, lub przekazała do Archiwum Państwowego.
2021-11-04 18:49:16 (4 lata temu)
fantom
 
do wksia: Wygląda na to że na obu zdjęciach jest ten sam budynek i wszystko o czym piszesz się zgadza .
Przypisuję zatem zdjęcie do Słowackiego 2.
2021-11-04 20:01:49 (4 lata temu)
wksia
 
+2 głosów:2
do fantom: staram się sprawdzać w dostępnych archiwach informacje, zanim coś napiszę, by nie wprowadzać tu zbędnego zamieszania :)
2021-11-04 21:22:46 (4 lata temu)
Wincenty Miros
 
+1 głosów:1
do wksia: Byłem w tym roku specjalnie w Chełmie na dawnym osiedlu kolejarskim bo intrygowało mnie tom zdjęcie. Obejrzałem wszystkie domy lecz takiego jak na zdjęciu nie znalazłem. Jedynie ten na Słowackiego 2 wygląda na przebudowany. Szczególnie dowodzi tego wyższa wysokość środkowych górnych okien gdzie przy wymianie musiano zlikwidować część gzymsów podokiennych aby zmieścić wyższe okna.
2021-11-05 11:24:05 (4 lata temu)
wksia
 
do Wincenty Miros: moim zdaniem zostały przebudowane, albo w trakcie wojny, choć bardziej prawdopodobne, że po wojnie dla zyskania większej liczby mieszkań - na przedwojennych zdjęciach w okresu budowy osiedla 1928-39 te dwurodzinne domy typu B mają po bokach po dwa okna trochę niższe od środkowych i jedno małe okienko pośrodku, a dzisiaj żaden z tych domów już nie ma takich okien na elewacjach frontowych w tych niższych, bocznych częściach domów - wniosek - musiały zostać zamurowane, tylko nie wiadomo kiedy - zapewne żyją jeszcze tacy, co pamiętają kiedy je zamurowano.
2021-11-05 11:34:36 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 4 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet