| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Czerwone Koszary

Schron

m
9
25
1919
1935
Obiekty w okolicy
11 Listopada 46
27
m
Stargard
11 Listopada 48
49
m
Stargard
Grupa Szkół Niepublicznych
84
m
Stargard
11 Listopada 40
121
m
Stargard
Stacja paliw "BP"
129
m
Stargard

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Czerwone Koszary

Zbudowano: 1884
Dawniej: Kaserne
1 subskrypcja

"Kaserne - des Kolbergschen Grenadier - Regiments Graf Gneisenau Nr. 9." (Koszary - 9 Kołobrzeskiego Pułku Grenadierów Hrabiego Gneisenau). Jest to fragment kompleksu koszarowego zwanego dziś potocznie Czerwonymi Koszarami (od koloru cegieł). Wzniesione zostały w latach 1881 - 1884 pod kierownictwem królewskiego mistrza budowlanego Emila Drewsa. Całkowity koszt budowy wyniósł 1.507.700 talarów. Większość obiektów zlokalizowana została w obrębie ulic: Cunowerstrasse - od 1908 r. zmieniona nazwa na Moltkestrasse (obecnie ulica 11 Listopada do 1990 r. ul. K. Świerczewskiego); Kasernerstrasse - od 1908 r. Gneisenaustrasse (obecnie ul. J. Bema); nieistniejącej dziś Fisilierstrasse; Grenadierstrasse (obecnie ul. Zwycięzców). Zmiany nazwy ulic w 1908 r. związane były z obchodami 100 rocznicy powstania 9 pułku grenadierów. Wcześniej w tym miejscu, od około połowy XIX wieku, istniał obóz wojskowy, który zlokalizowany został nie przypadkowo w bezpośredniej bliskości wybudowanego w latach 1844 - 1846 dworca kolejowego.
Pierwszym gospodarzem nowo wybudowanych koszar był stacjonujący od 1864 r. w Stargardzie wspomniany już 9 kołobrzeski pułk grenadierów.
August Graf Neidhardt von Gneisenau (1760-1831) postać, której imię nosiła ta jednostka, jako major pruskiej armii wsławił się podczas obrony twierdzy kołobrzeskiej przed wojskami Napoleona w 1807 r. Następnie marszałek i dowódca w latach 1818 - 1831 jednostki, której po śmierci został patronem.
Sięgając do początków stargardzkiego garnizonu można się odnieść do roku 1676. Wtedy to w mieście stacjonował szwadron polskiej jazdy, którym dowodził młodszy rotmistrz Rybinski, będący na służbie elektora brandenburskiego. Po tym, jak Stargard w 1701 znalazł się w granicach Królestwa Pruskiego, około roku 1720 na Rynku w sąsiedztwie Ratusza wybudowany został Odwach z przeznaczeniem dla wojsk pruskiego króla - żołnierza Fryderyka Wilhelma I (1688-1740). W XVIII stuleciu stargardzki garnizon stanowił 22 pułk piechoty (Infanterie - Regiment Nr. 22.). Dowódcami jednostki i jednocześnie dowódcami garnizonu w tym okresie byli kolejno: od 1713 r. generał Adrian Bernhard von. Borcke; od 1741 r. Prinz Moritz v. Anchalt Dessau; od 1760 r. gen. Balthasar Rudolph v. Schenckendorff; od 1768 r. gen. Karl Christoph v. Ploetz; od 1777 r. pułkownik Friedrich Karl v. Schliben; od 1791 r. gen. Karl Friedrich v. Klinckowstroem i od 1795 do 1806 r v. Pirch. W 1807 r. pułk uległ rozproszeniu.
22 pułk piechoty aktywnie uczestniczył w wojnach prowadzonych przez Fryderyka Wilhelma I jak i jego syna i następcy, Fryderyka II (1712 - 1786): wielka wojna północna (1701-1721), wojny śląskie (1740-1745), wojna siedmioletnia (1756-1763). Mówiąc o wielkiej wojnie północnej i o wojnie siedmioletniej należy nadmienić, że wówczas czasowo Stargard kilkakrotnie zajmowany był przez wojska rosyjskie.
W XIX w., po reformie armii pruskiej, w 1808 r. stargardzki garnizon podporządkowany został II Korpusowi Armii z dowództwem w Szczecinie.
Wchodząc w skład tego korpusu 9 pułk grenadierów wzmocniony utworzoną w 1913 r. kompanią karabinów maszynowych walczył w I wojnie światowej zarówno na froncie wschodnim jak i zachodnim, m. in. w bitwie nad Sommą w 1916 r., w 1917 r. w wiosennej bitwie pod Arras. Po zakończeniu wojny na mocy Traktatu Wersalskiego armia niemiecka została zredukowana do 100 tys. i jednostkę tę, jak i wiele innych, rozwiązano. Koszary zajął I Batalion 4 Pułku Piechoty Reichswehry (I. Bataillon Reichswehr - Infanterie - Regiment NR. 4). Batalion ten składał się z czterech kompani z których 1 i 4 kompania kultywowały tradycję 9 Pułku Grenadierów, a z kolei 2 i 3 kompania podtrzymywały tradycję 22 Pułku Piechoty.
W drugiej połowie lat 30 stargardzki garnizon stanowił 25 pułk piechoty (Infanterie - Regiment 25.). Dowództwo Stargardzkiego Okręgu Wojskowego, administracja garnizonu, areszt garnizonowy, mieściły się w budynku na Heiligegeiststrasse 26. (obecnie ul. Bogusława IV 25). Na Friedrichstrasse 29, (obecnie ul. Warszawska), mieścił się szpital garnizonowy. Stargardzka jednostka, już jako 25 pułk grenadierów pancernych (Pancergrenadier - Regiment 25), uczestniczyła w II wojnie światowej walcząc m. in. na froncie wschodnim pod Leningradem.
Ostatnia wojna łagodnie obeszła się z budynkami Czerwonych Koszar, jak by nie patrzeć, obiektem militarnym, w przeciwieństwie np. do cywilnej zabudowy Starego Miasta. Obecnie koszary - miejsce stacjonowania 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów - stanowią swego rodzaju atrakcję turystyczną jako przykład pruskiej architektury militarnej drugiej połowy XIX wieku.

https://gs24.pl/specjalna-kolekcja-widokowek-starego-stargardu/ar/5022334

(W.S)


"(...) Rekruci tego pułku pochodzili z ówczesnego powiatu stargardzkiego, miasta Stargard, Pyritz, Bärwalde itp. W okresie francuskim był to „marszałek Vor- wärts”, Gebhardt Leberecht von Blücher, który szkolił swoje wojska na poziomie mniej więcej naszego późniejszego Blücherplatz do walki wyzwoleńczej przeciwko francuskiemu „korpusowi” Napoleona. Po 1806 r. w Colbergu pod dowództwem Gneisenau, dowódcy twierdzy Colberg, z Joachimem Nettelbeckiem, wszystkie ataki Francuzów zostały odparte, a Colberg został utrzymany. Żołnierze ci utworzyli 8 Pułk Piechoty Leibinfanterie i 9 Pułk Piechoty Colberg. Sztandary tego pułku noszą od tego czasu napis „Colberg 1807”, przyznany przez Fryderyka Wilhelma III. Od tego czasu nasz pułk pozostaje jedynym w całej armii niemieckiej, który nosi swoją nazwę po chwalebnym wyczynie zbrojnym. Colberg został zachowany dla króla Prus. W 1813 roku, pod „Żelaznym Krzyżem” podarowanym przez króla, nasz pułk Colberg również wziął udział w wojnach wyzwoleńczych. (Zobacz witraż Marienkirch „Błogosławieństwo ochotników” z 1813 r.; stworzony w 1911 r. przez pracownię witraży Linnemann we Franfurcie nad Menem i zainaugurowany przez Wilhelma II; prawdopodobnie podarowany przez rodzinę von Loeper ze Stargardu). Późniejsza budowa nowych koszar pod rządami cesarza Wilhelma I, kosztem 1 507 700 talarów, oznaczała, że zakwaterowani żołnierze mogli wreszcie korzystać z kwater swoich stargardzkich obywateli. 
Kwaterujący tam żołnierze opuścili swoje stargardzkie kwatery mieszczańskie i przenieśli się do nowych koszar grenadierów (wybudowanych w latach 1881-1884). W tym czasie Stargard/P. ponownie liczył około 22 000 mieszkańców.
W 1936 r. koszary te nie były już wystarczające. Koszary Seelhorst zostały zbudowane dla nowych jednostek wojskowych, już zgodnie z nowoczesnymi standardami. Kiedy jakiś stargardzianin nie był zatrudniony na poczcie lub w Reichsbahn (RAW), z pewnością miał coś - być może związanego z biznesem - wspólnego z nowym garnizonem. Nie sposób było wyobrazić sobie miasta i życia towarzyskiego bez niego. Jako mieszkańcy Stargardu lub przyjaciele naszego miasta pamiętamy koncerty na rynku, imprezy sportowe (drużyna Gneisenau) czy choćby 10-dniowy festiwal strzelecki w Stargardzie. Bez miejscowych zespołów muzycznych nie sposób byłoby sobie wyobrazić wydarzeń społeczno-kulturalnych,
Przemianowany z pułku grenadierów na pułk grenadierów pancernych, „25er” wkroczył do II wojny światowej w 1939 roku. 2 stycznia 1942 roku, przy 52 stopniach Celsjusza pod Leningradem. Wielu towarzyszy ze stargardzkiego pułku nigdy nie wróciło, a ci, którzy przeżyli, po latach niewoli nigdy już nie zobaczyli swojego stargardzkiego domu."
 

Fragment z ksiązki "Stargarder Jahresblatt 1999"

(W.S)

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Wojciech Szuba
 
+1 głosów:1
Po kliknięciu w zdjęcie otwiera się jakaś panorama z drugiego końca Polski.
2024-02-19 19:27:48 (2 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Wojciech Szuba: Poprawione...☺
2024-02-19 19:30:40 (2 lata temu)
Dodałem autora
2024-12-19 22:56:39 (rok temu)
Wojciech Szuba
 
+1 głosów:1
żołnierze mają na bluzach nazistowskie adlery ze swastyką, jednak widać buty z klamekami i hełmy M16, więc obstawiam, że zdjęcie zostało zrobione między 1934 a 1938 rokiem.
2021-10-06 22:39:24 (4 lata temu)
Grzegorz Małyszczuk
 
+1 głosów:1
do Wojciech Szuba: Wojaki posiadają zmodernizowaną, skróconą wersje Mausera - Kar98k - czyli nie wcześniej jak czerwiec 1935.
2021-10-07 01:23:25 (4 lata temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
Chyba lepsza wersja (do podmiany) zalinkowanego zdjęcia.
2023-11-01 20:55:22 (2 lata temu)
do verbensis: Raczej sie podmiany nie doczekamy, wiec usuwam swoje zdjęcie.
2023-11-06 04:19:20 (2 lata temu)
Wojciech Szuba
 
+1 głosów:1
Tutaj można wygumkować zdjęcie przed wstawieniem. Polecam!
2022-07-19 20:15:21 (3 lata temu)
yani
 
+2 głosów:2
do Wojciech Szuba:
Rzeczywiście działa, ale darmowa wersja niestety kompresuje większe zdjęcia do 720 px na dłuższym boku.
2022-07-19 23:51:34 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: Trochę lepiej jest teraz? Mam nadzieję, że nie wtarabaniłem się wam z moją modyfikacją :) Ręce na kolanach trochę "popłynęły" ale moim zdaniem efekt jest w miarę w miarę :) Zawsze Dana może podmienić na oryginał
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2022-07-20 00:43:54 (3 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do ylooC: Nawet się za to nie zabierałam, miałam zamiar prosić kogoś o przysługę - serdeczne podziękowanie :)
2022-07-20 07:42:05 (3 lata temu)
Wojciech Szuba
 
+3 głosów:3
Obciąłem czarne ramki i dodałem znacznik.
2024-02-26 23:41:10 (2 lata temu)
Wojciech Szuba
 
+2 głosów:2
Zmieniłem na obiekt nie istnieje i naniosłem na mapę lokalizację.
2024-02-19 19:44:33 (2 lata temu)
Wojciech Szuba
 
+1 głosów:1
Naniosłem go na mapę według mapy. Budynek nr 8
2024-02-19 19:34:11 (2 lata temu)
Woj11
 
BMW R12 należało do Infanterie-Regiment 23

2024-01-14 23:56:38 (2 lata temu)
do Woj11: A nie Infanterie - Regiment 25 ?
2024-02-26 23:23:21 (2 lata temu)
ylooC
 
do Wojciech Szuba: 25 wskazywałoby na Stargard.... mnie zastanawia zakres numerowy rejestracji , to Wehrkreis XIV , a IR 25 należał od początku do Wehrkreis II .... A już zupełnie dziwne jest to .... bo ja tam widzę I/25 , a nie I/23 .... no i znowu IR23 to Wehrkreis I ....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2024-02-27 01:33:55 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
17 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Pozdrowienia ze Stargardu. Czerwone koszary, wieża ciśnień i cerkiew.
Czerwone Koszary. Kaserne des Colb Regt Graf Gneisenau
1890
-
1919
1890
-
1919
1900
-
1913
1900
-
1920
1900
-
1920
1910
-
1916
1900
-
1930
1900
-
1940
1910
-
1940
1929
-
1929
Czerwone Koszary - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet