| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Warzelnia
Obiekty w okolicy
Baszta Prochowa
26
m
Strzelin
Parking
34
m
Strzelin
Restauracja "Komin"
36
m
Strzelin
Browar
39
m
Strzelin
Staszica 1
47
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Warzelnia

Zbudowano: 1911
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
BAL†
 
Po lewej stronie ruin Browaru, Baszta Prochowa.
2010-10-06 15:09:54 (15 lat temu)
gregorr
 
Budynek był w dobrym stanie do początku lat 90-tych. Mieściły się tam magazyny, warsztaty PTHW (Przedsiębiorstwo Transportowe Handlu Wewnętrznego). W latach 90-tych pierwszy właściciel lokalu "Pod Kominem" chciał robić w tym budynku dyskotekę. Skończyło się na zdjęciu dachu, który i tak się sypał...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówki
2014-12-21 15:54:38 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do gregorr: Szkoda, bo miejsce fajne :(
2014-12-21 16:04:49 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
Potrzebny od zaraz znawca tematu browarniczego, a zwłaszcza technologii i umaszynowienia. Mamy sporo zdjęć wnętrz ale po kilkugodzinnej analizie materiału nie możemy jednoznacznie ocenić jaki odcinek produkcji znajdował się w widocznych tu budynkach. Maszyn tam nie ma a pozostałości dla mnie nie pokrywają się z oceną fotopolan, którzy byli tu wcześniej, np. . Czy to słodownia czy może jednak warzelnia ? Przydałaby się jakaś wskazówka po czym je odróżnić.
2019-03-09 20:43:53 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Ten konkretny budynek jest raczej zwiazany z warzeniem piwa. Slodownia wyglada inaczej. W warzelni samej jest goraca i sporo pary, wiec potrzebne sa wielkie okna do wentilacjiji. Slodownia natomiast nie potrzebuje okien, tylko ciagly przewiew powietrza do wysuszania.Wiec mojim zdaniem budynek widoczny za tym obiektem jest zwiazany z slodem.
2019-03-09 22:48:02 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Ten z tyłu miał w środku kilka wielkich kotłów i piec stąd pasuje mi warzelnia, z drugiej strony .Na słodownię wygląda mi ten z lewej na zdjęciu . Niestety na browarnictwie znam się słabo.
2019-03-09 22:52:53 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Powiedzmy tak, na to źe by ziarno kiekowalo, trzyba go namaczać w wodzie, i po zkielkowaniu usuśicz, źe by cukry zamkniete w zboźu sie niemarnowaly w samym kielku, ale wzpomagaly fermentaciji tz. tworzenia alkoholu. Dosićz zkomplikowany proces, w którym gra swoja role jak temperatura, tak wilgotnoścz. Wiec zapleczu technicznym sa kotle i wanny do namaczania zboźa potrzebne, i piec daje cieple powietrze kiedy jest zimno i wielka wylgoć i groźy zpeśniwnienie zboźa. Warzenie piwa jest proces caloroczny. Budynek na zdjieciu jest zamaly na slodownie, ale idealny na warzelnie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dodatek ☺
2019-03-09 23:21:47 (7 lat temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Jeścze dodaje takka ciekawostke. Podczas samego gotowania piwa sie kiedyś spiewaly pieśnie. Zwyczaj ten pochodzil z średniowiecza. Wtedy wlaśnie dochodzilo do wypadków, kiedy grupa piwowarników podczas gotowania piwa w wielkych kotlach chodzila naokolo tego kotla i mieszala gotujace sie brzeczke. Gotujaca sie brzeczka wytwarzala sporo pary, i dochodzilo do wypadków, kiedy sie przez zderzenie miedzy piwowarnikami wpadali ludzie do kola z gotujaca sie brzeczka. Dla tego sie śpiewalo, źe by ludzie mnie wiecej wiedzieli kdo kdzie jest. chociaź sie to wydaje niewiarygodne, to trzeba brać pod uwage, źe w średniowieczu sie piwo gotowalo w piwnicach, wiec ciemno i naturalna wig´´c piwnic powodowala wiekia koncentraciji pary, nawed przy malej temperatrurze. I źe klaśtory mialy wtedy prawie monopol na gotowanie piwa, to zakonicy podczas gotowania sobie śpiewali źalmy, i wtym laczyly przyjemne z poźytecznym i obowiazek z średniowiecznym BHP ☺☺☺
2019-03-09 23:37:00 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Dzięki za objaśnienie i ciekawostkę ze śpiewem. Czeka mnie więc poprawienie wszystkich naszych opisów, skorygowanie w miejscach gdzie podana jest informacja o przeznaczeniu budynków. Obcych tekstów nie będę poprawiać. Może do tej pory jeszcze ktoś coś napisze na ten temat.
2019-03-10 09:14:27 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
Wobec wyodrębnienia poszczególnych budynków browaru fotka została przeniesiona do bud. warzelni.
2019-03-10 12:13:20 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Widocznie u was teź pada deścz i wieje mocny wiatrz co ???
2019-03-10 12:26:06 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Niestety. Największy wiatr był wieczorem i w nocy, a ok. 17 padał nawet śnieg. Prawdziwy marzec :(
2019-03-10 12:43:19 (7 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Waźne ze macie dostawe pradu i dostep do internetu, wiec moźecie sie zabrać za dokladne doeditowanie. U nas obecnie jest teź chlodniej i drobnie pada deścz. Niestety, mój obowiazek fotopolański jest obecnie zatloczony do katy przez obowiazeky naszego kólka historicznego z którym w piatek wyjedziamy do Gliwic. Latam wiec do piwnice, do sklepu itd itp.
2019-03-10 12:49:50 (7 lat temu)
Na 100% to jest warzelnia ☺!!
2019-03-10 10:25:04 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Ok, dzięki, wieczorem dodam następne. Muszę jeszcze porozdzielać budynki aby nam się wnętrza nie mieszały ;-) Teraz wiem, że będzie warzelnia, leżakownia i słodownia, ale nie mam pojęcia co z fermentownią.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: przecinek
2019-03-10 10:29:18 (7 lat temu)
do vetinari: To były prawdziwe, uczciwe piwa, produkowane "z sercem", nie to co dziś instalacja z kwasiaka, komputery sterują wszystkimi procesami, a nawet niektóre z "polskich" browarów, to tylko rozlewnie!Mocno stężona brzeczka przyjeżdża cysternami (widzą to mieszkańcy okolicy browarów) na francuskich i niemieckich tab. rej. i jest tylko mieszana z wodą w odpowiednich proporcjach, żaden z "polskich" browarów zagranicznych właścicieli nie zgadza się na wejście jakiejkolwiek telewizji z kamerami, a pracownicy podpisują dokumenty o zachowaniu tajemnicy, ...odstawiłem całkowicie takie produkty, piwnopodobne-Niech sobie sami to piją!
2019-03-10 10:30:49 (7 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Niestety, browarniczwo jest teź tylko handel i byznes. Nawed obecna moda na browary kraftowe nie jest ratunkiem. Piwo z malych browarów jest inne, ciekawe i znalazlo swoje miejsce na rynku, i ma swojich śtamgastów. Ale powiedzmy sonie śczerze....piwo w kraftowych browarach jest robione teź tylko z pólprodoktów i granulowanego czegoś. Ale wiedzac o tym...nadal bede szukal nowych smaków i odnajdywal ciekawych piw. Piwo jest zdrowe, bardzo zdrowe, i wlaśnie sie powoli rozpoczyna sezon festiwalów piwnych, kdzie te male browary maja wielka szanse sie pochwalicz swoja produkcija. Lubie ten moment kiedy znajde nowy smak...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dodatek ☺
2019-03-10 10:41:37 (7 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Ciekawe zdjęcie. Światło ładnie spływa po schodkach.
2019-03-11 21:27:37 (7 lat temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
Niesamowity jest klimat tego miejsca :)
2019-03-11 02:56:06 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do Ewqa100: Zwłaszcza w nocy ;-)
2019-03-11 21:12:44 (7 lat temu)
Mojim zdaniem, cegielny mur sluźyl do obudowy kotla do podgrzewania pary. Nie widze ses w okraglym piecu, natomiast okragly kstalt jest dobry do kotla z rurami na pare. I z para juź moźna robić wiele rzeczy, od podgrzewania wody pod kotlem po naped ☺☺☺
2019-03-11 15:55:13 (7 lat temu)
1936 to czasy niemieckie- wiadomo co było produkowane po działalności browarniczej?
2019-03-12 10:10:49 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Tego nie wiem. Znalazłam tylko info " w 1928 roku browar został przejęty przez berliński koncern Schultheissa i w 1936 roku zamknięty".
2019-03-12 10:13:09 (7 lat temu)
do ZPKSoft: O...to było "wrogie przejęcie", aby wygasić miejscową Konkurencję, ale że w Niemczech Führer-a też były takie praktyki dozwolone to się nie spodziewałem.
2019-03-12 10:17:33 (7 lat temu)
Pokaż na mapie
9 Dyskusji (ostatnia 7 lat temu)
Jeden z młodszych budynków browaru, umieszczona na nim data wskazuje na 1911 r. Od 1945 r. obiekt browaru w stanie ruiny. W tym budynku najprawdopodobniej mi...
Budynki z solidnej klinkierowej cegły to pozostałość po zniszczonym w 1945 r. browarze. Ta część to prawdopodobnie warzelnia ( z kominami) z 1911 r. wraz z p...
2005
-
2017
2005
-
2017
2017
-
2019
2017
-
2024
2019
-
2024
2025
-
2026
2025
-
2026
Warzelnia na innych zdjęciach
2005
-
2011
2005
-
2015
2014
-
2016
2015
-
2019
2017
-
2019
Warzelnia - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet