| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kopalnia Węgla Kamiennego "Śląsk"
Najbliższe obiekty nieistniejące
Huta cynku Guidotto
320
m
Świętochłowice
Kościelna 34 a
377
m
Świętochłowice
Wolności 6
383
m
Świętochłowice
Kościelna 32
398
m
Świętochłowice
Kościelna 28a
438
m
Świętochłowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia Węgla Kamiennego "Śląsk"

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1883
Zlikwidowano: 1974
Dawniej: Schlesiengrube
1 subskrypcja

Kopalnia Śląsk w Świętochłowicach

Znajdowała się w Chropaczowie – dzielnicy Świętochłowic. Powstała 6 lipca 1883 przez połączenie pól górniczych: „Gabor”, „Jung Detlev” i „Excellenz”. Eksploatację rozpoczęto w 1884. Właścicielem kopalni był Guido Henckel von Donnersmarck. Do 1922 nosiła nazwę „Schlesien”, a następnie „Śląsk”. W latach 1945–1957 należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Od 1957 należała do Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1967 została połączona z kopalnią „Matylda” w Lipinach – dzielnicy Świętochłowic pod wspólną nazwą „Śląsk-Matylda”. Eksploatację zakończono w 1974.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_W%C4%99gla_Kamiennego_%E2%80%9E%C5%9Al%C4%85sk%E2%80%9D

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Komin i część budynków powierzchni ciągle stoi.
2011-03-26 22:49:38 (15 lat temu)
Komin stoi ale jest nieczynny,i część zabudowań w których są różne firmy.
2011-03-27 08:14:27 (15 lat temu)
Foto jest niesamowite..
Po dłuższym analizowaniu - wydaje mi się że to jest zrobione po zamknięciu kopalni. Jeśli to zdjęcia z tego samego okresu co inne tu prezentowane - gdzie szyb IV nie ma lin, a ten tu widoczny w kadrze z prawej - też ich nie ma - to jest to już po zamknięciu. Tylko ten środkowy ma liny. Eugeniuszu, czy znane Ci są nazwy /numery/ tych wież? Dzięki wielki i odezwij się na prw /mam kilka pytań/.
2017-04-30 10:21:59 (9 lat temu)
Piękna zabudowa nadszybia 1ki, stara blacha falista, stosowana wszędzie później do obijania budynków. Szkoda że to nie stoi jako skansen, czy nawet trwała ruina.. Dziś tam tylko są doły i rozkopy..
Trakcja na 1 planie to chyba z lini późniejszej kolei piaskowej ?
2017-04-30 10:25:56 (9 lat temu)
Źródło jest poprawne?
2021-08-19 07:42:04 (4 lata temu)
Mapa Floetzkarte.
2021-08-19 10:14:49 (4 lata temu)
Interesuje mnie głębokość tych szybów. Ten, najniższy, ale mocno przysadzisty był. Piękne zwieńczenie zastrzałów i głowicy..
2017-04-30 10:31:08 (9 lat temu)
Mikrob
 
Żeby tylko go co nie kopło.
2018-12-11 11:18:36 (7 lat temu)
Gandalf
 
+1 głosów:1
do Mikrob: Podobno to "elektryka prąd nie tyka ..."
2018-12-11 11:29:59 (7 lat temu)
Mikrob
 
do Gandalf: Mnie już kilka razy tyknął. Ale to już dawno było.
2018-12-11 12:17:22 (7 lat temu)
do Mikrob: Wyłącznik kopalniany jest tak skonstruowany gdy jest otwarty to w komorze nie ma napięcia.
2018-12-11 20:31:55 (7 lat temu)
Mikrob
 
+1 głosów:1
To jest ten dolny. Na górze też był sygnalista. ?
2018-12-11 09:46:15 (7 lat temu)
do Mikrob: Tak, jeden jest na dole, i podaje sygnal do maszynowni, i drugy sygnalista jest u góry i potwierdza swojim sygnalem do maszynowni źe jest na miejscu przyjmuje winde z materialem albo z laloga. Potrzebujeś do takiej roboty stalowe nerwy. Czasami sie zdarzaja przypadky źe....no nie raz sobie nie mal wpuścilem w portky...bez źartów. Sygnalista jest bardzo powaźna robota.
2018-12-11 11:00:25 (7 lat temu)
do Mikrob: To jest sygnalista na poziomie,na powierzchni jest sygnalista na zrębie szybu.
2018-12-11 11:05:41 (7 lat temu)
Mikrob
 
do vetinari: Nie mówię, że to jakaś błaha robota takiego sygnalisty. Ja widziałem tylko jak pracuje ten na górze. Nie polega to tylko na dzwonieniu sobie. Musi dbać bezpieczeństwo, że tak powiem, pionowego transportu. A mógłbyś jakiś taki jeden nerwowy przypadek przybliżyć?
2018-12-11 11:08:23 (7 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Mikrob: Troche skomplikowana situacia- ladowalem do windy zaloge po zmianie, wyslalem jedna winde o dwóch etaźach do góry, i przyjechala mi druga winda. Z powodu wyciaganych lin ( naturalne przedluźenie z powodu-cieźaru, temperatury, zuźytkowania itd itp. na dlógoścz liny cca 900m to moźe zrobić aź 1.5m przedluźenia !! niepasowaly windy do podlogy pietra ) bylo umuwione, źe signalista na powierzchni pierwszy wyciagnie ludzi z windy, ja bede tylko potwierdzal jego signaly. Potem dostanie signal źe winda jest wolna- 3x3x3 i wtedy ja moge zaladowacz zaloge. W momencie kiedy mi signalista potwierdzil ze swojej strony uwolnienie windy, ja mialem idealnie nastawiona podloge windy prawie ruwnolegle z pietrem na kturym bylem. Wcześniej potwierdzalem signalem "stój" do maszynowni.... chodzilo mnie wiecej o sprawe 15 sekund...wpuscilem zaloge do windy......i maszynista sie poprostu rozjechal. Bylo to rano, o 1.30 godzine.....naściescie bylem na tyle zdolny źe dzonźylem nacisknać STOP, signal centralnego awarijnego zahamowania wyndy. Nikomu sie nic niezdarzylo, wynda wyjechala o jakieś 3 m, chlopacy starczyli uskoczić i ja sie nieomal zesr.....Poprostu maszynysta zrobil blad...jesteśmy tylko ludźmi, nikomu sie nic niezdarzylo. Sprawa niebyla zglośona wyźej, ja wziolem na siebie źe nacisnelem ten centralny hamulec przypadkiem.....
Ale przeźylem i inne situacie. najgorsze co moźe sie zdarzyć, to jest jak wiedzieś w rutyne....trzeba ciagle podchodzić do tej roboty z śacunkiem i rozwaga....
2018-12-11 11:24:48 (7 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do vetinari: Najgorsze jest gdy jest awaria maszyny wyciągowej i klatka w szybie z ludźmi oczekującymi na wyjazd się wzmaga stres i panuje cisza jak makiem zasiał.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: 123654
2018-12-11 20:25:50 (7 lat temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do Mikrob: To jest sygnalista górny bo ma rękę do góry :-)))
2018-12-11 20:29:06 (7 lat temu)
Mikrob
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Ale drugą ma w dole. :-)
2018-12-12 06:10:43 (7 lat temu)
do Eugeniusz S.: Teź to mam za soba....Stojac u signalu, i dajac signal maszynystowi...masz w rekach los ludzi i materialu...jak to powiedzial jeden mój kolega...i potym nie chlej....kdzieś to wkońcu trzeba wyietrzyć....☺☺☺
2018-12-12 07:03:37 (7 lat temu)
Mikrob
 
+1 głosów:1
I nie krzyczały o równouprawnieniu.
2018-12-11 09:47:40 (7 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Mikrob: Kdzieś czytalem źe przy dzisiejsiej situaciji naokolo ruchu "Me too" i ruchu feministicznego by sie naprz. film Seksmisia chyba nie udalo wogóle zfilmować...☺☺☺ Pierre Vergniaud przed swojim scieciem gilotyna powiedzial..... rewolucija jest jak jak Saturn, poźera swoje dzieci...
2018-12-11 11:07:06 (7 lat temu)
Mikrob
 
+3 głosów:3
do vetinari: A ja słyszałem, że przez "Me too", mężczyźni w USA zaczynają w miejscach pracy unikać kontaktu z kobietami i przez to kobiety mają coraz mniejsze szanse na awanse. Czyli już właśnie zaczęło się pożeranie.
2018-12-11 11:22:38 (7 lat temu)
esski
 
+3 głosów:3
do Mikrob: To się kończy na trzech sekundach, trzy sekundy jest wyznaczoną prawem granicą, której to nie wolno przekroczyc, i nie pisze tu o rozmowie podczas jakiejś kolejnej koleźeńskiej nasiadówy... chodzi tu tylko i wyłącznie o kontakt wzrokowy kiedy spotykasz na drodze swej płeć piękną,..o dotyku zapomnij...jeśli taka jedna będzie na tyle wredna, to po złożeniu raportu wylatuje jegomość z hukiem z miejsca swej ukochanej pracy...dotyczy to także wszelkiej maści pracowników gqpiących się na przechodzące po uczelnianym kampusie studentki... po pracy rób co tam chcesz, ....zabronione jest także afiszowanie się wszelkim obrazem niekoniecznie rozneglizowanej osoby, stąd w biurach, kantorkach wiszą kalendarze jedynie z wydrukowany cyframi....w Polsce bywając widzę często leżące na biurkach czy przygwoźdźone do ścian foty panienek w przeróżnych pozazch w przeróżnym braku części garderoby...u mnie to nie przejdzie.. po co świat oglądać zza krat lub z poważnie uszczuplonym kontem bankowym.
2018-12-11 12:21:42 (7 lat temu)
Jazzek
 
do Mikrob: Na awanse w hierarchii służbowej czy na awanse w sensie erotycznym?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ort.
2018-12-11 12:22:03 (7 lat temu)
Mikrob
 
do esski : To jak to jest w zatłoczonej windzie w pracy?
2018-12-11 12:24:33 (7 lat temu)
Mikrob
 
do Jazzek: W tym momencie to już nie ma znaczenia w jakim sensie. Po prostu faceci zaczęli się bać jakiegokolwiek kontaktu z kobietami. Esski to dokładnie opisał, więc się nie dziwię facetom. Podejrzewam, że w drugom stronę też to jakoś działa, tylko ciszej, bo kobiety nie molestują tylko uwodzą.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2018-12-11 12:25:52 (7 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do Mikrob: 3 sekundy, tępy wzrok przed siebie...metoda stosowana od wielu wielu lat...jak się kolesi owi nie chce patrzeć tępo przed siebie a lalunia uzna to za sexual harassment, to moźe, jeśli chce, może go pozbawić i pracy i wolności i pękatego portfela w kieszeni...czy tak czynią? Być moze, jedno co pewne, nigdzie nie natknąłem się na jakiekolwiek materiały graficzne tak powszechnie napotkane w polsce...
2018-12-11 12:30:22 (7 lat temu)
fantom
 
+4 głosów:4
Ktoś kiedyś powiedział że ateizm kończy się gdy samolot zaczyna spadać, a feminizm gdy trzeba wnieść szafę na 4 piętro.
2018-12-11 13:26:39 (7 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do fantom: Dobre.
2018-12-11 13:45:36 (7 lat temu)
Można zobaczyć wejście na komin
2019-05-30 21:02:48 (7 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-05-30 21:02:48 (7 lat temu)
vigo
 
+1 głosów:1
2019-05-30 23:03:16 (7 lat temu)
Milena Sontowska
 
+2 głosów:2
Bardzo urokliwe są według mnie zdjęcia Śląska z tych lat ze względu na to wymieszanie rolnictwa z przemysłem, klimat nie do podrobienia
2020-09-12 02:04:08 (5 lat temu)
TATO
 
Hugo
2025-03-13 10:27:27 (rok temu)
Pokaż na mapie
13 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Kopalnia Śląsk w Chropaczowie, funkcjonowała od 1883 roku do 16 listopada 1974 roku. Od lewej wieża szybu IV, środkowa wieża szybu II i z prawej wieża szybu ...
Widok na kopalnia Śląsk od torów kolejki wąskotorowej.
1900
-
1930
1900
-
1930
1920
-
1930
1925
-
1963
1939
-
1963
1972
-
1974
1972
-
1974
1972
-
1974
1972-1974
1972
-
1974
1972
-
1974
Kopalnia Węgla Kamiennego "Śląsk" - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet