| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Synagoga Główna
Najbliższe obiekty nieistniejące
Nowe Bazary
177
m
Bielsko-Biała
Dom Lejzora Brennera
189
m
Bielsko-Biała
Barlickiego 7-9
203
m
Bielsko-Biała
Dom Tobiasa
239
m
Bielsko-Biała
Piwiarnia Ludowa Fröhlichów
270
m
Bielsko-Biała

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Synagoga Główna

Obiekt obecnie nie istnieje
Architekci: Karol Korn (18 realizacji), Ludwik Schöne (1 realizacja)
Zbudowano: 1881
Zlikwidowano: 1939
1 subskrypcja
Synagoga została zbudowana w latach 1879-1881 według projektu Ludwika Schöne i Karola Korna. Jej wierna kopia powstała rok później w Szombathely. Stanowiła charakterystyczny akcent architektoniczny miasta, posiadała attykę, liczne sterczyny z kopułami, neoromańskie okna oraz dwie ośmioboczne wieże z hełmami. Budowlę otaczała bujna zieleń. Główne wejście znajdowało się od strony ulicy Mickiewicza. Podczas II wojny światowej, 13 września 1939 roku synagoga została doszczętnie zniszczona; zachowały się jedynie fundamenty i część piwniczna budynku. W latach 60. XX wieku zbudowano w jej miejscu modernistyczny gmach, w którym obecnie mieści się [ Galeria Bielska BWA]. W 1991 r. Komitet Obywatelski wmurował na zachodniej ścianie
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Można przypisać do dzisiejszej ul. 3 Maja, ale jeżeli chodzi o sam Teatr Lalek - to ul. Mickiewicza.
2008-12-19 00:28:44 (17 lat temu)
do phantasma1958 © : Wejście główne do synagogi, tak jak i obecnego teatru było od ul. Mickiewicza czyli ówczesnej ul. Elżbiety.
2008-12-19 00:34:07 (17 lat temu)
Pomyślalem, że najlepszym rozwiązaniem dla tego obiektu będzie przypisanie do dwóch ulic : 3 Maja i A. Mickiewicza.
2008-12-19 14:31:41 (17 lat temu)
mar
 
do phantasma1958 © : Zrobione.
2008-12-19 14:58:23 (17 lat temu)
do mar: Dzięki :)
2008-12-19 15:09:55 (17 lat temu)
zuf
 
do mar: Choć nie chce to czepić się muszę :) Taka mała uwaga. Jeżeli już przypisaliśmy do ulic, i wszytko cacy. To trzeba usuną jeszcze przypisanie do miasta. Uwaga na przyszłość, oczywiście do twórcy obiektu.
2008-12-19 15:13:05 (17 lat temu)
mar
 
do zuf: Nie wiem jak to zrobić:(( Ale inne obiekty też są widoczne na stronie miasta ,pomimo,że są przypisane do ulic.Tak więc nie wiem jak ma być naprawdę:((( :))
2008-12-19 18:21:35 (17 lat temu)
do mar: Można to zrobić poprzez edycję - opcja "KASUJ" (przy mieście).
2008-12-20 13:02:16 (17 lat temu)
mar
 
do phantasma1958 © : Ale przy edycji obiektu jest tylko ul.3 Maja i Mickiewicza jako przypisanie.Same zdjecia są poodpisywane od maiasta :((( Naprawdę nie wiem jak to zrobić:(((
2008-12-20 15:19:02 (17 lat temu)
mar
 
Jak się wchodzi na dane miasto to są na górze widoczne obiekty w tym mieście.Inaczej jak na Hydralu.Inne zdjęcia przypisane tylko do miasta są niżej.
2008-12-20 15:28:14 (17 lat temu)
pawulon
 
do mar: Skróć opisy swoich zdjęć bo powielasz to co jest w artykule. Najlepiej krótko - Synagoga, i już ;))
2008-12-20 16:17:49 (17 lat temu)
do mar: Rzeczywiście jest różnica z utworzonymi obiektami w stosunku do dolnośląskiej strony. Obiekt przypisany do danej ulicy automatycznie "wyskakuje w mieście".
2008-12-20 21:04:37 (17 lat temu)
zuf
 
do phantasma1958 © : Bez paniki :) To wyświetlanie obiektów w mieście mimo iz do miasta nie są przypisane to tylko taki chwilowy stan. Kiedy tylko poprzypisuje się ulice do dzielnic podstrona miasta będzie wyglądać tak jak na hydralu.
2008-12-21 17:29:21 (17 lat temu)
do zuf: Co znaczy fachowe i precyzyjne wytłumaczenie ! :) Panika opanowana :)
2008-12-21 17:37:13 (17 lat temu)
do phantasma1958 © : OK, ale jak w końcu przypisywać? zdjęcie do obiektu X, lub ulicy Y i dodatkowo do miasta Z?
Czy też przypisanie do miasta usuwać (lub go nie tworzyć)?
2008-12-21 22:22:13 (17 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Jeżeli istnieje obiekt to zdjęcie przypisujemy do obiektu, który wcześniej został przypisany do określonej ulicy, lub tworzymy sami takowy (tak się dzieje w jednostkach administracyjnych gdzie są ulice) - tam gdzie ich nie ma np. na wsiach (oczywiście nie wszystkich) - przypisujemy bezpośrednio do nich. Jak zrozumiałem wyjaśnienie Zufa, powstały problem jedoczesnego przypisania obiektu do określonej ulicy w mieście i "samoistne" pojawienie się niezależnie od przypisującego użytkownika tego obiektu jednocześnie do miasta zniknie, gdy miasta zostaną podzielone w przyszłości na dzielnice. Trochę może przydługawy wywód, ale myślę, że trochę wyjaśnia.
2008-12-21 23:29:39 (17 lat temu)
Gaj777
 
Nazwa obiektu, do którego jest przypisane to zdjęcie jest całkowicie blędna. Albo synagoga, albo Teatr Lalek Banialuka (pełna nazwa), którego zdjęć tu jeszcze nie ma. W miejscu synagogi nie wznosi się dziś teatr, którego budynek powstał w 1935 r., tylko Galeria Bielska BWA z lat 60. Teatr był obok i przed wojną mieścił żydowskim dom kultury. A ponadto administracyjna dzielnica to nie Dolne Przedmieście (chociaż historycznie tak jest prawidłowo) tylko Śródmieście Bielsko.
2009-07-15 12:26:47 (16 lat temu)
Gaj777
 
do Gaj777: I jeszcze jedno: Istnieje częściowo to też błąd, bo poza fundamentami nic się z niej nie ostało. Istniej częściowo byłoby prawidłowe, gdyby np. nie było wież czy coś w tym stylu. Wrzucę zdjęcie budynku galerii (jak te obiekty zostaną uporządkowane), na którym wyraźnie widać, że po synagodze nie ma śladu :(
2009-07-15 12:30:46 (16 lat temu)
augiasz
 
Podmiana na lepsze
2017-12-26 09:55:31 (8 lat temu)
augiasz
 
Teatr Lalek? A nie BWA?
2009-07-11 07:41:40 (16 lat temu)
Gaj777
 
Dodałem przypisanie do "linia kolejowa nr 139" i straciłem możliwość edycji zdjęcia. Dlatego proszę o zmianę opisu zdjęcia na >>> Widok z dachu hotelu Kaiser-Hof (dziś President) w kierunku północnym, na ul. 3 Maja z synagogą główną oraz linię kolejową, w 1904 r.
2009-11-08 11:17:19 (16 lat temu)
Gaj777
 
do Gaj777: Thanks :)
2009-11-08 11:35:23 (16 lat temu)
Tramwaj \"wymiata\" :D
2010-02-18 23:53:07 (16 lat temu)
ŁAPA
 
do Neo[EZN]: Pociąg wyjeżdżający z tunelu również:) W ogóle to dziwne wieżyczki ma ta budowla po lewej. W takim mauretańskim stylu, co to jest?
2010-02-18 23:55:18 (16 lat temu)
stoik
 
do Neo[EZN]: napis też był wymiatający -
( pochwalę się, a co : )
2010-02-18 23:56:13 (16 lat temu)
stoik
 
do ŁAPA: a to synagoga - ale opisy to już zwyczajowo Gaj dodaje : )
2010-02-18 23:57:07 (16 lat temu)
do stoik: O kurde. Nawet nie zorientowałem się, że coś tu było \"poprawiane\" :D To nawet nie było wymazywanie napisu tylko wręcz odtworzenie wielu fragmentów skanu :)
2010-02-19 00:01:34 (16 lat temu)
zuf
 
do stoik: Na Boga! Jak ty żeś to zrobił?!?!?!?
2010-02-19 00:03:27 (16 lat temu)
stoik
 
do Neo[EZN]: chirurgia plastyczna : )))
2010-02-19 00:03:47 (16 lat temu)
stoik
 
do zuf: kwestia wprawy; no dobra, już się poczułem doceniony... ; )
2010-02-19 00:05:32 (16 lat temu)
do stoik: Pracuj dalej tak ładnie to może też dostaniesz Order Mamika ;)
2010-02-19 00:06:42 (16 lat temu)
zuf
 
do stoik: Serio się kurde pytam. Bo mnie szlag trafia jak mam usuwać te bazgroły. I nawet jak mi się uda to widać, że było grzebane przy pocztówce/zdjęciu. Zapytam w prost: czego uzyc w fotodszopie, albo Gipie (jeżeli posiada taka opcję). A w ogóle najlepiej by było jak by ktoś napisał mi instrukcje krok po kroku jak usuwać napisy z zdjęć. Zdradzę tylko, że mój sposób opierał się na zaznaczeniu identycznego obszaru, skopiowaniu go i wklejeniu na felerny (zabazgrowany) fragment zdjęcia. Piekielnie skuteczna metoda.... :(
2010-02-19 00:28:32 (16 lat temu)
stoik
 
do zuf: stempelek + PS; będę miał chwilę to popełnię jakiś mały tutorial do użytku wewnętrznego - jest parę sztuczek, które ułatwiają pracę; a poza tym - wprawa i cierpliwość.
2010-02-19 00:35:05 (16 lat temu)
do zuf: ... bo tak to się właśnie robi. Jednolite powierzchnie (w miarę) warto poprawiać później healing brush toolem - on nie zmienia kolorystyki tylko fakturę i wygładza ostre przejścia.

Inaczej sprawa wygląda z napisami przeźroczystymi - - je można bardzo łatwo usunąć. 99% osób pisze je Arial Blackiem :) Wystarczy napisać taki sam napis w Fotoszopie - kolorem o przeciwnej wartości HUE. Czyli jeśli napis jest czerwony - Hue = 0 to odwrotność będzie niebieski - Hue = 180. Warstwę z tekstem potraktować mieszaniem Overlay i ustawić jej odpowiednią przeźroczystość tak, żeby napis stał się mniej widoczny. Zawsze coś będzie widać na koniec dlatego jeszcze trzeba delikatnie poprawić pieczątką lub healing brush toolem.

A taki jest efekt:
vs :)
2010-02-19 00:41:12 (16 lat temu)
stoik
 
do Neo[EZN]: to jak się już dzielimy patentami - jeszcze jedna metoda na napisy z przezroczystością:
- zaznaczyć obszar z napisem ( jakieś tam lasso )
- z zaznaczenia wybrać zakres koloru
- zaznaczenie można zmiękczyć i powiększyć wg potrzeb we właściwościach zaznaczenia
- majstrując suwaczkami np. barwa.nasycenie jasność można prawie całkiem pozbyć się napisu
- pozostałości traktuje się stemplem
- aha, ctrl+H ukrywa zaznaczenie ( nie przeszkadza, lepiej widać )
- miękkość stempla najlepiej ok. 90%
- wielkość można na szybko zmieniać nawiasami kwadratowymi
- precyzyjny kursor/obrys pędzla - CapsLock
- powiększenie/pomniejszenie - scroll
- linie proste - click+Shift
- klonując lepiej jest \"odgarniać\" niż \"nabierać\" tzn. jak się jedzie w stronę poprawianego obszaru, to często powstaje irytujący powtarzalny wzorek
itd. itp.
2010-02-19 00:51:35 (16 lat temu)
Gaj777
 
do stoik: Zwyczajowo opis dodałem :) I za ode mnie też się możesz poczuć doceniony za likwidację \"Melsztyna\"....
2010-02-19 11:11:09 (16 lat temu)
zuf
 
do stoik: Dzieki chłopaki. W wolnym czasie się tym pobawię i zobaczę czy opcja stempla jest w zasięgu moich szarych komórek :) Jeszcze jedno: zgaduje, że nie musze mieć PSa. Gimp wystarczy (?)
2010-02-19 16:26:41 (16 lat temu)
czesil
 
Porównanie przed i po obróbce jest druzgocące!
2010-02-19 18:00:00 (16 lat temu)
Dana
 
Najdalej do 1899, ale raczej 1898
2023-01-11 17:55:12 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
6 Dyskusji (ostatnia 3 lata temu)
Synagoga Główna
Widok z dachu którejś kamienicy przy ul. Barlickiego na Skwer Esperanto i ul. 3 Maja z synagogą główną w 1911 r.
1891
-
1901
1891
-
1901
1899
-
1902
1901
-
1904
1903
-
1904
1881
-
1939
1881
-
1939
1911
-
1914
1912
-
1915
1915
-
1915
Synagoga Główna - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet