| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (35)
Obiekty w okolicy
Szeroka 12
17
m
Toruń
Szeroka 16
17
m
Toruń
Szeroka 13 - 15
17
m
Toruń
Podmurna 49
21
m
Toruń
Szeroka 10
24
m
Toruń

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Szeroka 14

Zbudowano: 1909
Kamienica ta została wybudowana w 1909 roku (na miejscu starszej, gotyckiej) w stylu neoklasycystycznego modernizmu, posiada bogato dekorowaną fasadę z alegorycznymi figurami oraz bogactwem antycznego detalu architektonicznego.
Pierwotnie siedziba Banku Niemieckiego (Deutsche Bank), w okresie międzywojennym (od 1913 roku) mieściła się tu filia Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu; obecnie PKO. W 1993 roku kamienica została połączona z kamienicą sąsiednią (nr 16).
Centralną część fasady budynku zajmuje obszerna nisza z dwiema żłobkowanymi kolumnami, na których stoją postaci alegoryczne.

Źródło:
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
ZPKSoft
 
Dama z siekierą ;-) A tak na poważnie to chciałabym poznać jakie to alegorie umieszczono na fasadzie budynku.
2025-10-06 19:53:17 (8 miesięcy temu)
do ZPKSoft: Trochę szukałam, ale nie trafiłam na żadną informację na ten temat.
2025-10-06 20:17:11 (8 miesięcy temu)
do ZPKSoft: Pani Siekierezada... ;)
2025-10-06 20:26:40 (8 miesięcy temu)
do ZPKSoft: Na tym zdjęciu tę niby siekierę widać pod innym kątem
2025-10-06 21:26:15 (8 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do da signa: Zanim napisałam komentarz też szukałam, bez rezultatu.
2025-10-06 20:41:56 (8 miesięcy temu)
do ZPKSoft: Znalazłam projekt fasady . Widać, że postaci na projekcie różnią się od tych rzeczywistych. Budynek był projektowany jako dom handlowy, więc pewnie figury symbolizują coś z handlem związanego.
2025-10-06 20:56:15 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
do da signa: A może róg obfitości? Do bsnku by pasowsło
2025-10-06 21:45:26 (8 miesięcy temu)
Wydaje mi się, że postać z prawej strony projektu trzyma w ręku kaduceusz -symbol handlu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2025-10-06 21:15:01 (8 miesięcy temu)
Coś podobnego trzyma figura po lewej stronie fasady
2025-10-06 21:23:13 (8 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
2 Dyskusje (ostatnia 8 miesięcy temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet