| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Aleja Solidarności
1
3
3

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Aleja Solidarności

Dawniej: J.Nowickiego (w części), Szosa Chełmińska (w części)
Aleja Solidarności w Toruniu – jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Torunia.
Aleja Solidarności to fragment historycznego ciągu komunikacyjnego Toruń – Chełmno istniejącego już od założenia miasta, zaś ulicę w obecnym kształcie wytyczono w połowie XIX w., po tym jak w 1811 roku, przygotowując miasto do oblężenia przez wojska rosyjskie, na rozkaz francuskiego marszałka Louisa Davouta, zburzono prawie doszczętnie wszystkie przedmieścia Torunia, by zrobić miejsce dla budowy fortyfikacji Księstwa Warszawskiego.

W okresie II Rzeczypospolitej, w 1936 roku, ulicę przebudowano w ramach wytyczenia linii tramwajowej nr 3 biegnącej na północ miasta, którą w 1991 roku zlikwidowano, a w 2014 roku odbudowano na odcinku od Placu Teatralnego do Placu NOT.

W
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Podmiana na większe.
2020-05-13 17:05:14 (6 lat temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Mariusz Brzeziński: 1974+ (2 Fiaty 126p)
2024-08-25 20:30:44 (rok temu)
Trakcji to już tam nie było od prawie 20 lat - linię do stacji Toruń Pn zlikwidowano w 1991 r.
2016-12-12 13:41:14 (9 lat temu)
Tak - w planach jest przywrócenie komunikacji tramwajowej na Szosę Chełmińską, ale w odróżnieniu od starej linii, trasa nie będzie biegła do stacji Toruń Północny, ale wcześniej skręci w Długą i dalej ma prowadzić do nowego osiedla JAR. Jeśli chodzi o widoczną al. Solidarności, ruch tramwajowy tutaj przywrócono i dodatkowo skomunikowano na skrzyżowaniu z torowiskiem na ul. Odrodzenia/Czerwona Droga, czyli z kierunkiem Wschód-Zachód. Wcześniej, tymi starymi torami można było jechać tylko prosto do Dworca Toruń Pn., bez możliwości skrętu.
2016-12-13 00:56:47 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Widzę, że to był kawał linii który wycięto - szkoda ale przeczytałem w internecie że mają ją odbudować.
2016-12-12 22:09:54 (9 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
:-)
2017-05-23 10:51:43 (9 lat temu)
Brakuje lekkości i piękna konstrukcji.
2017-05-23 18:23:27 (9 lat temu)
do vetinari: :))
2017-05-23 17:45:21 (9 lat temu)
Pytanie do ludzi z Torunia - czy "otok" tej tablicy w dalszym ciągu istnieje, czy potem też został rozebrany. Pytanie wiąże się z zamiarem doprecyzowania stanu obiektu - czy "nie istnieje", czy "istnieje częściowo".
2017-06-20 16:36:57 (9 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Tyle razy koło tego miejsca przechodziłem ale nie zwróciłem na to uwagi (nie rzuciło mi się to "coś" w oczy. Przy kolejnej wizycie w grodzie Kopernika przyjrzę się temu miejscu dokładnie.
2017-06-20 20:36:11 (9 lat temu)
do legion: Dzięki - na GS (stan na bodaj 2014 r., bo już z odremontowaną Al Solidarności), sam obelisk jeszcze stoi (już bez tablicy) ... zobaczymy.
2017-06-20 22:17:18 (9 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Pamiętałem aby tam zajrzeć :-) Tak to miejsce wygląda obecnie a więc status monumentu "obiekt istnieje częściowo".
2017-10-15 21:18:36 (8 lat temu)
zygmunt_ra
 
+2 głosów:2
Piękne dzięki za informację - status jak najbardziej prawidłowy. Faktycznie rozbiórka całości byłaby bez sensu, w żaden sposób obiekt nie robi wrażenia wybrakowanego jakby to było np. w przypadku pustego cokołu.
2017-10-17 16:44:12 (8 lat temu)
do zygmunt_ra: Teraz jest to murek oporowy, na którym "oparcie" znalazła skarpa.
2017-10-21 13:22:48 (8 lat temu)
do legion: Dobrze, że z tyłu jest teren skansenu, bo wtedy murek miałby duże szanse na zniknięcie w ramach jakiejś inwestycji :)
2017-10-23 16:55:44 (8 lat temu)
Niezłe, miłe oku.
2019-11-15 09:56:12 (6 lat temu)
Przydałoby się ujęcie z daleka. Nie masz?
2019-11-15 09:56:59 (6 lat temu)
2019-11-16 17:12:14 (6 lat temu)
do legion: Dziękuję, tego mi brakowało :)
2019-11-16 17:26:56 (6 lat temu)
emdewu1
 
na Jordankach, obecnie CKK Jordanki
2021-12-12 15:23:52 (4 lata temu)
Woj11
 
Rejestrację sugerują datację od 1976 roku
2021-12-12 15:28:07 (4 lata temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
Te korty były zlokalizowane w Parku Jordanki w jego pn-wsch części. Zlikwidowane w 2011 r. Założyłem obiekt i dałem lokalizację.
2022-04-13 17:05:39 (4 lata temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Czeski błąd w datowaniu - zamiast 67 powinno być 76 ;-)
2023-08-20 14:36:19 (2 lata temu)
Fotografia pochodzi z wystawy plenerowej obrazującej historię Torunia (zdjęcie z tablicy wystawowej) , prezentowanej przy Bulwarze Filadelfijskim.
2020-06-16 23:20:48 (6 lat temu)
Dokładnie - to dawny pawilon KS Start Wisła Toruń, przypisałem do obiektu.
2022-04-13 17:10:28 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
12 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Przystanek tramwajowy przy alei Solidarności.
Widok z al. Solidarności w kierunku placu Teatralnego.
1900
-
1978
1900
-
2011
2011
-
2014
2011
-
2017
2017
-
2017
2017
-
2022
2017
-
2022
2022
-
2023
2023
-
2023
Aleja Solidarności - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet