| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Bulwar Filadelfijski

Dawniej: Graf-Spee-Ufer, Am Pilz, Uferstr. Nadbrzeżna
Bulwary nadwiślańskie, ciągnące się wzdłuż Wisły na całej długości murów miejskich i dalej w obie strony, są jednym z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych. Zostały zbudowane na miejscu dawnego nabrzeża portowego, funkcjonującego od początku istnienia miasta aż do lat 70. XX w. W 1976 r. nadano obecną nazwę nawiązującą do amerykańskiego miasta partnerskiego Torunia. Główną część dawnego portu od Bramy Ducha Św. do Bramy Żeglarskiej zajmowały urządzenia portowe, 200-metrowy drewniany pomost wyładunkowy, żuraw, magazyny towarowe i inne, a od 1585 r. całe nabrzeże portowe było wybrukowane. Tętniło więc tu niegdyś bujne życie, wypełnione gromadkami żeglarzy i kupców uwijających się przy dziesiątkach żaglowców przycumowanych do nabrzeża, skąd
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345678910następna
Jasiud2
 
+1 głosów:1
Ciekawy opis, bo samego zamku widać niewiele
2023-10-24 13:36:29 (2 lata temu)
Peter Pajkert
 
+2 głosów:2
To już musi być po wrześniu '39, nazwy ulic już po niemiecku
2023-10-31 11:58:24 (2 lata temu)
Jasiud2
 
Wyburzanie bramy rozpoczęto w 1900 roku.
2024-05-12 01:27:37 (2 lata temu)
Podmiana na szerszy kadr.
2024-08-29 14:54:36 (rok temu)
do Mariusz Brzeziński: tnx :)
2024-08-29 18:24:08 (rok temu)
BMW 326 w widoku en face - od 1936-go.
2024-06-30 16:51:29 (rok temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
Kadr flipnięty.
2024-08-27 23:37:30 (rok temu)
Jasiud2
 
Nie Jakubskie Przedmieście tylko Stare Miasto, nie ul. Traugutta tylko Bulwar Filadelfijski a ówczesna Nadbrzeżna. Zgadza się tylko most i Wisła
2023-05-05 11:53:44 (3 lata temu)
MichałLew
 
+1 głosów:1
Piękne zdjęcie, w powiększeniu widać na moście wozy konne, wtedy most miał jedną stronę przeznaczaną dla ruchu kołowego i pieszego.
2024-02-27 12:27:39 (2 lata temu)
do Jasiud2: Skorygowałam.
2023-05-05 12:22:01 (3 lata temu)
legion
 
+3 głosów:3
Poler do cumowania ma w/g archeologów pochodzić z przełomu XIX i XX w. - jest on posadowiony w miejscu, w którym spełniał swoją funkcję. Dookoła niego widoczny jest XIX-wieczny bruk kamienny a jeszcze poniżej cegła gotycka (posadzka ?). Poler jest elementem infrastruktury portu, który tutaj niegdyś funkcjonował. Służył do cumowania statków - stały one rzędami zazwyczaj na nabrzeżu.
2023-09-14 14:01:49 (2 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Autokar na zdjęciu wyprodukowano najwcześniej pod koniec lipca 1974, zatem widzimy tu raczej rok 1975 lub później. Co prawda już w 1973 jeździło po Polsce
kilkadziesiąt sztuk przedseryjnych (tzw. serie próbne) Autosanów H9, ale tylko w barwach PKS-u.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2024-08-29 17:01:27 (rok temu)
da signa
 
+2 głosów:2
Mile widziane znaczniki.
2026-06-14 13:58:34 (13 dni temu)
Jasiud2
 
W Toruniu nie ma czegoś takiego jak skwer Rapackiego.
2026-06-25 00:48:44 (3 dni temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do da signa: Włala :)
2026-06-14 16:11:26 (13 dni temu)
Michał. K
 
+1 głosów:1
do polskup: Dobra robota !
2026-06-14 16:12:27 (13 dni temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do polskup: merci !!!!!
2026-06-14 16:15:20 (13 dni temu)
polskup
 
+2 głosów:2
do da signa: Noblesse oblige :)))
2026-06-14 16:18:35 (13 dni temu)
Woj11
 
+4 głosów:4
do polskup: Czyżby to wstęp do tete a tete :)))
2026-06-14 16:25:06 (13 dni temu)
Michał. K
 
+1 głosów:1
do Woj11: :-)
2026-06-14 16:29:47 (13 dni temu)
polskup
 
+4 głosów:4
do Woj11: No, monsieur, Po prostu na widok Torunia dostaję małpiego rozumu :P
2026-06-14 16:30:30 (13 dni temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do polskup: Da signa ma na to receptę ;)
2026-06-14 16:46:13 (13 dni temu)
da signa
 
+7 głosów:7
do Woj11: Mam jedną , dobra na wszystko : recipe : dobry humor quantum satis , da, signa : 3x dziennie :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2026-06-14 16:52:14 (13 dni temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do da signa: Już biorę pierwszą dawkę
2026-06-14 16:58:26 (13 dni temu)
polskup
 
+3 głosów:3
do da signa: Bardzo dobra recepta. Leczy naturalnie dręczące choroby. Dziękuję Wam za popołudniową dawkę :) Mógłbym taką infuzję ciągłą przyjmować, ale to też nie jest bezpieczny schemat terapeutyczny.
2026-06-14 17:07:03 (13 dni temu)
da signa
 
+3 głosów:3
do Jasiud2: Sprawdziłam. Opis zdjęcia podałam dokładnie tak jak brzmi w źródle. Nie znalazłam nigdzie informacji jakoby takie określenie kiedykolwiek było stosowane . Przypuszczam, że to skrót myślowy autora lub po prostu błąd. Prawdopodobnie chodzi o skwer przy placu Rapackiego.
2026-06-25 02:46:02 (3 dni temu)
Jasiud2
 
do da signa: Zapewne jest tak jak mówisz.
2026-06-26 02:01:57 (2 dni temu)
Pokaż na mapie
100 Dyskusji (ostatnia 2 dni temu)
Most kolejowy w Toruniu. Z lewej fragment Bulwaru Filadelfijskiego (wówczas ul. Nadbrzeżna).
Fragment murów miejskich przy bulwarze Filadelfijskim.
1903
-
1935
1903
-
1935
1930
-
1939
1930
-
1962
1940
-
1962
1960
-
1970
1960
-
1973
1969
-
1974
1972
-
1980
1975
-
1980
Bulwar Filadelfijski - obiekty i wydarzenia
STR.1 3
18
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet