| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat gliwicki
OBIEKTY - Wschodnia pierzeja rynku
22
Najbliższe atrakcje turystyczne
Kaplica Matki Boskiej Bolesnej
4310
m
Wiśnicze
Kościół św. Stanisława Biskupa i N...
5295
m
Płużnica Wielka
Kościół św. Marcina Biskupa
6294
m
Paczyna
Pałac
8128
m
Pławniowice
Spichlerz dworski
8327
m
Pławniowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ratusz

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1836
Zabytek: A/377/60

Ratusz jest przykładem budownictwa municypalnego w stylu klasycystycznym z pierwszej połowy XIX w. Stanowi integralny element przestrzenny zabytkowej zabudowy rynku, która zachowała swój średniowieczny układ.

Historia

Toszek, niewielkie miasto znajdujące się dawniej na szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa do Wrocławia, otrzymało prawa miejskie w drugiej połowie XIII wieku. Wykształcony w średniowieczu układ urbanistyczny z szachownicową siatką ulic i prostokątnym rynkiem otaczały mury obronne z bramami miejskimi. Miasto, wielokrotnie naznaczone pożarami, silnie ucierpiało podczas pożogi w 1833 roku. Obecna zabudowa przyrynkowa o zachowanym układzie pochodzi z XIX i XX w. Pierwszy drewniany ratusz pochodzący przypuszczalnie z XIV lub XV wieku był usytuowany pośrodku rynku. W 1767 roku drewniany ratusz został zastąpiony murowanym, wzniesionym z wykorzystaniem materiału z rozebranych murów i bram miejskich. Nowy gmach usytuowano w zmienionej lokalizacji w południowym narożniku wschodniej pierzei rynku. Obecny ratusz w Toszku został wzniesiony w 1834-1836 w miejscu wcześniejszego, który spłonął podczas wielkiego pożaru miasta w 1833 roku. W czasie II wojny światowej ratusz wraz z miastem uległ zniszczeniu. W latach 1958-1959 został odbudowany wgedług projektu Ireneusza Sławińskigo. W latach 70. i 90. XX w. był doraźnie remontowany. W latach 2015-2024 został poddany kompleksowym pracom remontowo-konserwatorskim.

Opis

Budynek ratusza położony jest we wschodniej pierzei rynku pomiędzy ulicami Bolesława Chrobrego i Ratuszową. Obiekt usytuowany jest na wydłużonej parceli od strony wschodniej zabudowanej budynkiem gospodarczym. Przestrzeń pomiędzy budynkami wypełnia dziedziniec w kształcie prostokąta, zamknięty od strony ul. Chrobrego oraz Ratuszowej murowanym ogrodzeniem z dwiema bramami. Wejście do budynku znajduje się od strony ul. Bolesława Chrobrego. Ratusz jest wolnostojący, murowany z cegły i  otynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta z pseudoryzalitami w narożnikach. Dwupiętrowa podpiwniczona bryła z poddaszem zaakcentowana jest od strony rynku (zachodniej) parą kwadratowych wież, nieznacznie występujących przed lico muru. Budynek nakrywa czterospadowy dach w konstrukcji drewnianej o poszyciu z blachy. Wieże zwieńczone balustradami nakrywają dachy płaskie. Podziały horyzontalne elewacji podkreślają cokół zwieńczony gzymsem oraz gzymsy kordonowy i wieńczący obiegające budynek dookoła. Kondygnację przyziemia akcentuje psudorustyka. Okna na kondygnacji parteru są półkoliste, a powyżej – prosto zamknięte. Wieże zdobione są detalem architektonicznym przypominającym machikuły. Elewację zachodnią na poziomie przyziemia urozmaica niewielki taras. Układ wnętrza jest dwutraktowy, z sienią na osi prowadzącą do dwubiegowej klatki schodowej w tylnym trakcie. Piwnice nakrywają sklepienia kolebkowe i krzyżowo-kolebkowe. Sień nakrywają sklepienia krzyżowe na gurtach, wsparte na czworobocznym filarze, korytarze  sklepienia kolebkowe (parter) i żaglaste na gurtach (I i II piętro), a klatkę schodową sklepienia – kolebkowe i żaglaste.

Oprac. Dorota Folan, OT NID w Katowicach, 05.2025 r.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
ZPKSoft
 
2:1 czyli na dwóch zegarach godz. 12, na jednym 16.47, czy jest jeszcze czwarta możliwość ? ;)
2014-04-14 11:21:03 (12 lat temu)
Osobiście wyciąłbym ten kosz po lewej. :-)
2014-04-14 11:50:56 (12 lat temu)
fantom
 
+3 głosów:3
Też bym wyciął ten kosz. W skupie za taki kosz to parę złotych dają....
2014-04-14 12:00:59 (12 lat temu)
Hellrid
 
do Andrzej G: Ale kwietnik zostawił!
2014-04-14 11:54:41 (12 lat temu)
do Hellrid: Fakt. Kwietnik może zostać. szkoda, że nie mamy odrębnego zdjęcia tej studni (kraniku) miejskiej.
2014-04-14 12:00:36 (12 lat temu)
Niemiecka nazwa tego miasta, jest kulinarną w języku polskim, wielu lubi...Tosty
2014-04-16 16:51:32 (12 lat temu)
kodens79
 
+2 głosów:2
A z naszego ... jak masz ptoszka jedź do Toszka :)
2014-04-16 17:52:08 (12 lat temu)
Stenek
 
Obiekt jest z 1836r.
To się rzadko - o ile w ogóle - zdarza, żeby Ratusz miał 2 wieże.
Dodatkowo obie pokazują różny czas, widać nie ma komu korygować, o ile te zegary w ogóle tam jeszcze pracują?
Na dwie wieże dałoby się zastosować tylko jeden mechanizm, jest tylko kwestia mechanicznego "rozrządu" obrotu wskazówek godzinowej i minutowej na obie wieże. Wtedy czas byłby na obu wieżach taki sam. Dziś zrealizować to nie jest żaden problem
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Correecta
2014-04-17 18:36:39 (12 lat temu)
do Stenek: Zdjęcie to zrobione zostało o godz. 12:17 - żaden z zegarów tego czasu nie pokazuje. Porównując ze zdjęciem widać różnicę w czasie na prawej wieży, choć i tak niezgodne wskazania z danymi exif.
2014-04-17 19:11:35 (12 lat temu)
Dana
 
Datowanie należy dostosować do
2023-04-21 08:10:14 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
4 Dyskusje (ostatnia 3 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet