| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Urząd Miasta
Obiekty w okolicy
Zwycięstwa 18
55
m
Sosnowiec
Zwycięstwa 16
56
m
Sosnowiec
Mościckiego 20
60
m
Sosnowiec
Zwycięstwa 14/I
66
m
Sosnowiec
Zwycięstwa 25-29
71
m
Sosnowiec

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Urząd Miasta

Architekt: Stanisław Dankowski (1 realizacja)
Zbudowano: 1933
Dawniej: Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, Ratusz
1 subskrypcja
Budynek powstał w 1933 r., autorem jego projektu był sosnowiczanin Stanisław Dankowski. Gmach w swej historii zawsze był siedzibą miejscowych władz. Do 1939 r. nosił miano Ratusza, po drugiej wojnie światowej mieściła się tu Miejska Rada Narodowa a ostatnio- Urząd Miasta Sosnowca. Położony w centrum miasta, przy Al.Zwycięstwa (pierwotnie ul.Bronisława Pierackiego) . Solidny gmach , jednak nie przytłaczający swoją wielkością. Jak pisano : " funkcjonalnie spójny, otrzymał symertyczną 11-osiową , wertykalnie uporządkowaną elewację z uproszczonymi pilastrami pozbawionymi głowicy i bazy, wspierającymi płaski fryz zamknięty prostym gzymsem".
W jedej ze ścian w 1998 r. wmurowano tablicę upamiętniającą pomoc udzieloną przez mieszkańców Sosnowca i Zagłębia
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345następna
Banita
 
Szyby powybijane i RATHAUS to jedyne widoczne pozostałości po faszystach. Polska flaga na maszcie i strażnica przy wejściu w barwach polskich. Drzewek brak, symbolicznie oznaczyłbym rokiem 1945...zanim ruscy wzięli się za plądrowanie
2023-04-18 12:04:17 (3 lata temu)
do Banita: A jak się mają do tego niemieckie napisy na widokówce?
2023-04-18 12:28:14 (3 lata temu)
Banita
 
do mirekjot: Opieram się na losach strażnicy przy wejściu głównym której ewidentnie nie było przez cały okres okupacji a pojawia się w 1945 na tle zwisających polskich flagach. Nie sugeruję się opisami które można na zdjęcie nałożyć, bo nie znam losów każdej z fotografii po jej zrobieniu
2023-04-18 13:21:55 (3 lata temu)
Banita
 
do mirekjot: Polska flaga na maszcie to przeoczenie Niemców? Nazwa RATHAUS ważniejszy ?
2023-04-18 13:30:34 (3 lata temu)
do Banita: Aha, czyli faszyści złapali zdjęcie z polską flagą, walnęli swój napis w rogu i poszło w świat? Teraz rozumiem :)
2023-04-18 13:41:39 (3 lata temu)
Banita
 
do mirekjot: Ile osób do tej pory rozpoznało że Polska flaga na maszcie powiewa ? Sam tego także nie odkryłeś. Przyjąłeś do głowy niemiecki opis i w bajer uwierzyłeś
2023-04-18 13:53:10 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: Ten bajer także w świat poszedł, ktoś zaprotestował ? Ktoś sprawdzał ? Weryfikował? No komu by się chciało to zanalizować ?
2023-04-18 13:59:19 (3 lata temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do Banita: Nie widać, że to polska flaga. Obraz ma za dużo zniekształceń.
2023-04-18 14:21:42 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: widzisz tu by strażnica stała ? Sosenki już podrosły, to ich ostatnia zima w Sosnowcu w mojej ocenie.
2023-04-18 14:23:16 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: Na omawianym zdjęciu masz człeka po lewej. Porównaj sobie ich wysokość z sadzonkami z początku okupacji. Sosna szybko rośnie
2023-04-18 14:25:10 (3 lata temu)
Banita
 
do Jazzek: Obstawiam że oba zdjęcia są bliskiego końca okupacji. Zalinkowane tuż przed wykopaniem faszystów a omawiane krótko po ich wykopaniu
2023-04-18 14:36:29 (3 lata temu)
do Banita: Tamten bajer różni się jednak od powyższego tym, że tam na polskiej widokówce wykonanej dużo wcześniej faszyści dołożyli swój stempel, przedłużając "ważność" widoku, gdy miasto było już ich. Jakoś trudno mi uwierzyć, żeby faszyści widok z polską flagą podpisali, jako swój. Pozostaje kwestia, czy to polska flaga, bo powyższe foto nie grzeszy wyrazistością. No i jeszcze kwestia budki wartowniczej - faszyści malowali je w pasy czarno-białe, albo jeśli wolisz w biało-czarne. Nie neguje rezultatów Twoich analiz szczegółowych, ale warto wziąć pod uwagę opinie innych. A poza tym wciąż jesteś niemiły :)
2023-04-18 14:41:41 (3 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Banita: Strażnica stała w czasach niemieckich:
2023-04-18 14:44:03 (3 lata temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do Banita: Moim zdaniem to świerki, rosną wolniej. Tylko i tak, jeśli posadzone w roku 1940, to 1944 powinny już być znacząco wyższe. Tymczasem na wszystkich zdjęciach są mniej więcej jednakowe (może rok różnicy). Tak myślę, że rok 1940 jest dobry na zdjęcia z propagandowego punktu widzenia - trzeba się pochwalić nowymi nabytkami.
2023-04-18 14:46:17 (3 lata temu)
Banita
 
do mirekjot: Porównałeś z zalinkowanym ? Wziąłeś pod uwagę wysokość sosen z początku okupacji ? Czy dalej będziesz się opierał nad czymś na co pewnie i Niemiec nie zwrócił uwagi opisując fotografię. No kto by się skapnął? Nie jestem na forum sympatia.pl.
2023-04-18 14:46:54 (3 lata temu)
do Banita: Wiem, że z Twoją bystrością trudno mi się równać, a już z pewnością nie zauważyłbym powybijanych szyb, bo wziąłem je za pootwierane "lufty". Nie, nie jesteś na forum sympatia.pl. Z takimi manierami stamtąd byś po prostu wyleciał :) Jesteś na FP, tu można się pienić do woli. Wiem coś o tym, parę lat już tu jestem...
2023-04-18 14:54:41 (3 lata temu)
Banita
 
do fantom: Dzięki fantom. Taki argument do mnie przemawia
2023-04-18 14:54:59 (3 lata temu)
Banita
 
do Jazzek: I ten aspekt wezmę pod uwagę. Przejrzę jeszcze pozostałe z tego okresu, są porozrzucane
2023-04-18 14:57:49 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: Może z tą strażnicą to jest tak: raz stała, raz nie stała, znowu stała, po czym znikła. Zapewne Niemcy wnosili ją do środka żeby Polak nie ukradł 😜
2023-04-18 15:13:40 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: u góry po prawej teren pod przyszły Zwycięstwa 12. Ani jednego świerka czy sosny. Rabatki kwiatowe w północnej części placu.
2023-04-18 15:27:10 (3 lata temu)
Banita
 
do mirekjot: No to wiesz jakie maniery tu panują i jeszcze się dziwisz ? Czy też może na sympatia.pl są zbyt sympatyczni że tu siedzisz ?
2023-04-18 15:35:40 (3 lata temu)
do Banita: A skąd wniosek, że się dziwię? Siedzę tu zupełnie z innych względów, ale nie będę tego Ci tłumaczył, bo może nie zrozumiesz? Oczywiście ze względu na niedostatki własnego intelektu :)
2023-04-18 15:46:32 (3 lata temu)
Banita
 
do mirekjot: Wybacz, zgodnie z twoją radą pomijam puste słowa, pustogłowia, pustostany, pustaki czy jak tam raczyłeś to ująć. Pa
2023-04-18 15:58:52 (3 lata temu)
do Banita: Nie zrozumiałeś. Pisząc "własnego intelektu" nie miałem na myśli mojego. Paaa.
2023-04-18 16:03:43 (3 lata temu)
Banita
 
rdx0 Jak pisałeś. Szczęśliwy przystojniak uroczej Pani.
2023-04-18 20:14:08 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Banita: Mój ojciec ;-) W rodzinnym archiwum zachowało się wiele zdjęć owej pani, w większości wykonane przez ojca.
2023-04-18 20:22:27 (3 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Przypuszczam, że bylina kwitnąca w tle to Aster. Zakwita w październiku (mama lekko ubrana, może było dość ciepło). Za plecami ojca widoczny jest już budynek Zwycięstwa 18, postawiony zdecydowanie jako ostatni przy Zwycięstwa przed wybuchem wojny. To prowadziłoby do wniosku że zdjęcie rodziców pochodzi z września/października 1938
2023-04-19 01:05:02 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Banita: Ta pani była znajomą ojca przed poznaniem mojej mamy ;-))) Datę mogę skorygować.
2023-04-19 09:43:04 (3 lata temu)
Banita
 
do ZPKSoft: Aaa widzisz...jak to trza "wyciągać" od Ciebie nieco więcej informacji 😀 A skąd tato pochodził jeśli można spytać ? 😊
2023-04-19 10:28:11 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
do Banita: Z Włocławka, mama też ale spotkali się po wojnie we Wrocławiu ;-)
2023-04-19 13:59:41 (3 lata temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
Ładna dziewczyna! Ma niezwykle wyraziste oczy.
2011-06-03 22:54:54 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Kaziu, a jakie miała piękne nogi ;) Mój tata miał dobry gust.
2011-06-04 08:34:39 (15 lat temu)
Banita
 
+1 głosów:1
Te zdjęcia z uroczą Panią oznaczyłbym tylko 1938. Faszystów jeszcze nie było, drzewka i krzewy z kwiatami znikły, wyparły je sadzonki iglaste zanim wkroczyli. Max to wiosna 1939
2023-04-18 12:35:06 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Banita: To zmieniam na 1938-39.
2023-04-18 15:44:58 (3 lata temu)
Banita
 
do ZPKSoft: Dzięki.
2023-04-18 16:34:35 (3 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Banita: zobacz cień i okno otwarte w ratuszu na ostatnim piętrze
2023-04-18 17:23:18 (3 lata temu)
Banita
 
do rdx0: Toteż wystukałem że otwarte okno o rama skrzydeł to różne stany. Jest jeszcze dodatkowy czynnik jak odbicie w szybach budynków które sprawia że szyba jest ciemna. Tylko których budynków ?
2023-04-18 17:43:07 (3 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Banita: Tak jakoś mnie się wydaje że oni nawzajem pstrykneli sobie fotkę.
2023-04-18 17:51:38 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: Może to być lustrzane odbicie budynków przy Zwycięstwa zarówno po lewej jak i po prawej stronie
2023-04-18 17:52:46 (3 lata temu)
rdx0
 
do Banita: chodzi mi o cienie postaci i otwarte w tym czasie drugie od lewej na ostatnim piętrze okno w Ratuszu
2023-04-18 20:46:38 (3 lata temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
A tam w głębi, to cerkiew?
2012-02-18 00:04:57 (14 lat temu)
mar
 
+2 głosów:2
2012-02-18 00:08:26 (14 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
Dzięki Maryś!
2012-02-18 00:19:33 (14 lat temu)
Banita
 
1933
2023-04-17 10:37:11 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: Z lewej jest nasyp ale w 1936 istniał tu także ładny płot
2023-04-17 10:46:50 (3 lata temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do Banita: OK.
2023-04-17 22:29:34 (3 lata temu)
Banita
 
do TW40: "1 października 1934 szkoła przenosi się do budynku przy ul. Parkowej 1, gdzie ma siedzibę do dziś." Dotyczy Platerki. Zatem w 1933 bryła szkoły mogła już istnieć i faktycznie na zdjęciu wygląda na świeży obiekt. Nie wykluczam zimy 1933/1934 na zdjęciu
2023-04-17 23:12:39 (3 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
do Banita: Budowa magistratu to ostatecznie: październik 1933 - grudzień 1934 Drzewa gołe, być może resztki śniegu. Początek 1935 tego zdjęcia
2023-05-11 17:59:22 (3 lata temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do Banita: OK.
2023-05-11 21:47:26 (3 lata temu)
Banita
 
do TW40: Dzięki. A szpica w dali po lewej stronie ratusza to wieża kościoła św. Tomasza Apostoła na Pogonii
2023-05-12 02:22:06 (3 lata temu)
Banita
 
Tu rozumiem, trzeba się pokazać, jakaś szycha się zjawiła za słupem z lewej u góry dwa drzewka, świerków brak No byłaby hańba gdyby czarnych szmat z ratusza jeszcze nie spuścili na tę okoliczność. Czy też może to był początek okupacji i Niemiec nakazał świerkami obsadzić ?
2023-04-18 16:31:59 (3 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Banita: 27 stycznia 1943 r. Sosnowiec odwiedził Fritz Bracht gaulaiter, nadprezydent Górnego Śląska, który w sali sesyjnej sosnowieckiego ratusza wygłosił przemówienie. Popatrz tutaj na stronę 21

2023-04-18 17:45:33 (3 lata temu)
Banita
 
do rdx0: Sprawdź proszę link czy poprawny
2023-04-18 18:47:12 (3 lata temu)
rdx0
 
do Banita: no mnie się otwiera
2023-04-18 20:42:42 (3 lata temu)
rdx0
 
do Banita: Spróbuj tak MY CITY DURING
THE II WORLD WAR
MOJE MIASTO
PODCZAS NIEMIECKIEJ OKUPACJI
2023-04-18 20:43:43 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do rdx0: No, ale styczeń to nie jest...
2023-04-25 06:15:31 (3 lata temu)
Banita
 
Po prawej w tle za postaciami zabudowa przy Zygmunta z nr 1 i 3, całkiem na prawo wieżyczka Sądu przy 1 Maja oraz dwa kominy w kwadracie do Partyzantów/Przemysłowej. Papiernia Lamprechta niewidoczna, przysłonięta drzewami. Po lewej w dali za Magistratem budynek Łaźni za Przemszą przy Legionów.
2022-04-16 09:04:17 (4 lata temu)
rdx0
 
do Banita: Te kominy są napewno z przędzalni bo za wieżą z sądu. Ale ani grama jakiegoś komina z papierni.
2022-04-16 09:13:22 (4 lata temu)
rdx0
 
do Banita: Papiernia w parku, przy rzece aż się wierzyć nie chce że nikt nie cyknął tam fotki.
2022-04-16 09:20:05 (4 lata temu)
Banita
 
do rdx0: Nie no. Widać że drzewa "dymią". Nikt nie panikuje, czyli to nie pożar :D
2022-04-16 09:22:56 (4 lata temu)
Banita
 
do Banita: Zresztą, dygnitarze to przeważnie mają wszystko w "tle"
2022-04-16 09:28:05 (4 lata temu)
Banita
 
do Banita: Postawili sobie pałacyk i pajacują. Nawet cała Aleja wyłożona cegłami. A jakaś pamiątka z Cegielni na Ceglanej ? Nie. Poza kadrem. 😉
2022-04-16 09:42:46 (4 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Banita: Elzie podobały się ostatnio te ceglane drogi. U mnie na Wysokiej zerwali asfalt do remontu i też cegła. Na pogoni jest parę takich uliczek na Kazimierzu również.
2022-04-16 11:38:11 (4 lata temu)
Banita
 
do rdx0: Zbudować taki gmach to nie jest kwestia kilku dni. Tymczasem nie zetknąłem się z ani jedną fotką z fazy budowy. Na takich zdjęciach więcej szczegółów byłoby widocznych które magistrat przysłania. Za to zdjęć ze swastyką rozwieszoną na budynku nie brakuje. No pamiątka na "wagę złota" !
2022-04-17 22:09:45 (4 lata temu)
rdx0
 
2022-04-17 22:12:25 (4 lata temu)
rdx0
 
2022-04-17 22:14:24 (4 lata temu)
Banita
 
1935-1936. Drzewka są, cegła leży, rabatki kwiatowe podrosły a budowy po brzegach chyba tylko na planach
2023-04-17 10:43:16 (3 lata temu)
Banita
 
Czy jest tu może jakiś znawca kwiatów, botanik, i czy mógłby potwierdzić czy te krzewy aczkolwiek byliny to Aster ?
Jest zwany kwiatem jesieni, jako że zakwita w październiku. Potrafi urosnąć do 150 cm i lubi miejsca nasłonecznione.
2023-04-19 00:55:42 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Banita:
Nie jestem botanikiem, ale moim zdaniem te kwiaty to właśnie astry.
2023-04-19 01:13:55 (3 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
do yani: Dzięki yani. Po burzliwej i wnikliwej dyskusji (dziękuję wszystkim za argumenty) dobrnąłem wreszcie do wniosku, że wzdłuż centralnej Alei nie było drzewek z prostego powodu - bylina Astry lubi nasłonecznione miejsca. Zatem wszystkie zdjęcia ze świerkami widocznymi w środkowym "pasażu" zostały wykonane do czasu wizyty tego fryca (Fritz) w Magistracie. To na okoliczność tej wizyty wykopano świerki i postawiono drzewka wzdłuż środka Alei. W takim też stanie dotrwały do końca okupacji
Algorytm zapodałem - można teraz posortować zdjęcia datami aby te z początku okupacji nie wisiały pod rocznikiem końca okupacji
2023-04-19 02:29:05 (3 lata temu)
Banita
 
I tu zgryz. Istniała tu także latarnia z trzema zwisającymi kloszami. Przypuszczam że na krótko one istniały
2023-04-17 11:06:52 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: W prawym górnym rogu chyba liście wierzby. Coś mi świta że na tych klombach po bokach głównej alei stały na początku lat 90-tych toporne drzewa
2023-04-17 12:23:54 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: Jednak coś w tej łepetynie jeszcze pozostało 😀 I widać na jednym ujęciu dwa typy latarni
2023-04-17 12:28:27 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: I wywrotka. Tak mi coś z tym Magistratem nie pasowało. "Budowę ratusza rozpoczęto w połowie października 1933 r. a zakończono 7 grudnia 1934 r. Koszt budowy zamknął się w kwocie 620 000 zł"
2023-05-09 22:07:21 (3 lata temu)
Banita
 
W tej chwili można już mówić o przebudowie Alei Zwycięstwa. Zostanie ona, po wprowadzeniu zakazu dla ruchu kołowego, przemieniona w miejski dep­tak. Zlikwidowany będzie plac przed Urzędem Miejskim, który w przyszłości zostanie wysadzony kwiatami, krzewami i drzewami. Zieleni przybędzie zresz­tą całej alei, zmienionej również przez likwidację sklepów, zamiast których znajdą tam pomieszczenie kawiarnie i bary, miejsca 'spotkań i relaksu.
w Artykule "Zielona Obręcz Otoczy Sosnowiec 10 styczeń 1974
2025-04-06 13:18:27 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Sanitarka na 125p MR75 - 1975+.
2024-09-01 14:48:24 (rok temu)
rdx0
 
górna część szklenia drzwi UM Sosnowiec taka sama
2025-07-04 21:02:53 (11 miesięcy temu)
Banita
 
Zanim ten gołębi deptak zamienił się w parking na początku lat 90-tych to był tu zieleniec z kwiatami, krzewami. W obrębie murka, jakieś 20-30 cm wysoki. Nie ma ani jednej fotki z tego okresu a to były lata 80-te. Betonowe donice także pamiętam. Nawet łaziłem po ich obwodzie. 🤫
2026-03-12 10:37:05 (3 miesiące temu)
Pokaż na mapie
41 Dyskusji (ostatnia 3 miesiące temu)
Urząd Miasta na innych zdjęciach
1936
-
1940
1936
-
1959
1940
-
1965
3
1980-1985
1960
-
1985
1967
-
1985
1985
-
2005
1985
-
2026
2026
-
2026
2021
-
2026
Urząd Miasta - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet