| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Gnojna Góra
Obiekty w okolicy
Brzozowa 4
13
m
Warszawa
Brzozowa 2
26
m
Warszawa
Rzeźba "Siłacz"
27
m
Warszawa
Brzozowa 1-3
30
m
Warszawa
SCEK Galeria Brzozowa
30
m
Warszawa

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Góra Gnojna, także Góra Gnojowa – wzniesienie znajdujące się na skarpie wiślanej na Starym Mieście w Warszawie między wylotami ulic Celnej i Dawnej a ul. Bugaj. Dawne wysypisko śmieci i nieczystości Starej Warszawy. Nazwa Gnojna Góra pochodzi od odpadków i gnoju, które trafiały w to miejsce z terenu całego miasta. W murach obronnych nad wysypiskiem znajdowała się furta oraz wieża Gnojna.
Wysypisko funkcjonowało w tym miejscu do 1844. Podejmowane wcześniej próby jego zamknięcia kończyły się niepowodzeniem gdyż mieszkańcy w dalszym ciągu z uporem używali Góry Gnojnej jako miejsca pozbywania się śmieci i nieczystości.
Lokalizacja wysypiska była bardzo dogodna dla mieszkańców, jednocześnie było ono źródłem okropnego smrodu; zagrażało także zatruciem wód znajdujących się w pobliżu. Było również wylęgarnią szczurów.
W wysypisku zakopywani byli po szyję ludzie chorzy na syfilis – wierzono, że ma to właściwości zdrowotne.
W 1691 wysypisko osiągnęło tak duże rozmiary, że uchwałą magistratu postanowiono je „szarwarkiem chędożyć i do Wisły znieść”. Nie przyniosło to jednak żadnego rezultatu. Pod koniec XVII wieku rozrastająca się góra śmieci zagroziła „zasypaniem budynków ks. jezuitów” i budynków gospodarczych znajdujących się u jej podnóża. W 1744 wysypisko obłożono darnią, a od końca XVIII wieku ograniczano wywóz śmieci. Po 1831 właściciele posesji przy ul. Jezuickiej i ul. Bugaj skarżyli się w pismach do namiestnika na trujące wyziewy, niemożność wynajęcia lokali oraz zasypywanie domów przez obsuwającą się górę.
W 1834 inżynier miasta Klopmann opracował projekt zjazdu do Wisły przez ulicę Celną, którego realizacja wymagałoby likwidacji wysypiska, ale w 1843 został on odrzucony (zrealizowano projekt Feliksa Pancera).
Wysypisko zostało zamknięte w 1844. Po zamknięciu stok góry został obłożony ziemią.
Miąższość odpadków w górze wynosi około 23 metrów.
W 1923 na Górze Gnojnej wzniesiono wielki zespół domów mieszkalnych i magazynowych Pocztowej Kasy Oszczędności zaprojektowany przez Mariana Lalewicza. Utworzony na rzucie podkowy, otaczał z trzech stron zbocze góry. Uszkodzony w 1939 i zniszczony w 1944 kompleks nie został odbudowany po II wojnie światowej, gdyż jego górny budynek zasłaniał panoramę Starego Miasta. Skrócono ulicę Brzozową i ponownie otwarto widok na rzekę.
W latach 1962–1968 przeprowadzono tam badania archeologiczne. W 2004 koronę skarpy wyremontowano. Obecnie pełni ona funkcję tarasu widokowego, z którego można oglądać dolinę Wisły.
W południowej części tarasu znajduje się posąg Siłacza wykonany w 1908 przez Stanisława Czarnowskiego. Rzeźba przedstawiająca nagiego mężczyznę dźwigającego głaz została tam ustawiona w 1972.
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Gnojna

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
verbensis
 
+2 głosów:2
2023-02-20 10:23:24 (3 lata temu)
Nie wiem czy datowanie dobre jest.
Nie mam tez pojęcia czy to betonowanie Gnojnej Góry, miało mniejszy czy większy związek z odbudową Zamku Królewskiego, jak sądzę dokonywanej w tym samym lub podobnym okresie.
2015-01-04 11:40:24 (11 lat temu)
† ML
 
+4 głosów:4
Bo to faktycznie pierwotna wersja tarasu widokowego po rozbiórce "pałacu", jak to z przekąsem napisał Rando. Pozostałe po domu PKO schody (schowane za drzewkiem) na ul. Bugaj miały być wykorzystane do łatwej komunikacji na ulicę Steinkellera i dalej nad Wisłę. Mam słabość do tego miejsca, ale ta "linia Zygfryda" faktyczne szpeci. Datowałbym zdjęcie na koniec lat 60-tych, bo w 1963 dom PKO definitywnie rozebrano.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2015-01-04 15:26:12 (11 lat temu)
Bazia
 
+1 głosów:1
TAK, dobrze datowane jest do zdjęcie, tak własnie to pamiętam, prawie codziennie chodziliśmy tam na spacer -koniec lat szedziesiatych- na plac zabaw z karuzelą wśród topoli przy ul.Bugaj...
pamiętam te betonowe tarasy i wysoką bramę pośrodku góry ze schodami...potem poczatek lat siedemdzisiątych po lekcjach też to były tereny spacerów i zabaw, intrygowało mnie czemu brama stoi u podnóża góry- taka donikąd.... a potem schody zagrodzono, brama zaczęła pękać... w szkole i poza szkołą dodatkowe zajęcia, kółka zainteresowań, rzadzie tam bywałami ... Górka Gnojna została ogrodzona płotem, prace wykopaliskowe archeologiczne ciągnęły się... i kiedys pana ML pytalam sie o te schody i bramę czy to nie wytwór mojej wyobrażni i skąd się tam wzięła... Czytam nowe komentarze i wielokrotnie oglądam widoki ulic i murów starego miasta :-)
2020-11-22 13:59:20 (5 lat temu)
Rado-NDM
 
+1 głosów:1
do † Yanek: Ja w ogóle nie miałem pojęcia, że tam taki beton jest pod spodem. Myślałem, że po rozbiórce ruin "pałacu" PKO usypano z powrotem dawną Górę Gnojną i tyle.
2015-01-04 11:52:00 (11 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
do Rado-NDM: Dlatego tez z początku, gdy chciałem dokładniej wycelować lokalizację zdjęcia, miałem kłopot widząc pięknie "wygładzoną" górkę, w porównaniu z tym co widać powyżej ;)
2015-01-04 12:00:06 (11 lat temu)
† ML
 
do Bazia: Proponuję przejrzeć na FP materiały na temat Domu Mieszkalnego PKO. Powinny wyjaśnić powstanie i sens istnienia tej bramy.
2020-11-22 23:11:51 (5 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
Kiedy ten taras wyburzono ?
2022-06-28 19:38:51 (3 lata temu)
Balbina
 
do bonczek_hydroforgroup: Wg zdjęć gdzieś pomiędzy 1977 a 1996 r.
2022-06-28 20:23:29 (3 lata temu)
† ML
 
+3 głosów:3
Cóż za znajomy widok!!!! Stojąc przy południowej ścianie domu PKO można było z łatwością dorzucić kamieniem na dach koszar, w których kwaterowała orkiestra i zespół tańca LWP.. Cały dach był pokryty kawałkami cegieł tworząc kolorową mozajkę, bo ambicją każdego z nas było dorzucić dalej niż inni. A ile szyb przy tym poszło... A dzisiaj co - szara, smutna powierzchnia dachu i całe szyby... :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2018-02-02 00:23:13 (8 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do † ML: No cóż, dziś młodzież nie ma już tej radości i inwencji w zabawie co kiedyś ;)
2018-02-02 07:05:05 (8 lat temu)
ZPKSoft
 
Wózek dla Tereski ;-)
2019-06-10 17:15:44 (7 lat temu)
† ML
 
+2 głosów:2
Zmieniłem na Brzozową, bo do ul. Bugaj jest parę metrów z górki *gnojnej" :-)
2019-06-10 23:43:17 (7 lat temu)
TW40
 
do ZPKSoft: Świetny wózek!!! Hmm - agrafki też mnie interesują ;-)
2019-06-10 18:38:09 (7 lat temu)
do † ML: słusznie, dzięki!
2019-06-10 23:52:19 (7 lat temu)
† ML
 
Balbino, czy czytałaś te bzdury wytłuczone na widocznym kamieniu?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2020-06-05 00:40:38 (6 lat temu)
Balbina
 
do † ML: Nie przypominam sobie, więc raczej nie.
2020-06-05 19:01:21 (6 lat temu)
† ML
 
+1 głosów:1
Ten kamień powinien leżeć koło "Czerwonego Domu" Bugaj 14, bo tam działała AL. Tutaj, w domu PKO Ich nigdy nie było, nie zakładali tutaj AL. To jest przykład tworzenia nieprawdziwej historii.
2021-04-07 23:22:39 (5 lat temu)
Ja wiem, że to co widzimy nie zgadza się z datowaniem ale....co robić ? Tak podaje autorka.
2022-06-28 11:24:51 (3 lata temu)
yani
 
Datowanie raczej '72-'74, a nie '82-'84.
2022-06-28 14:04:47 (3 lata temu)
yani
 
+2 głosów:2
Datowanie przed 1972 - nie widać rzeźby "Siłacz".
2022-06-28 15:53:51 (3 lata temu)
A czy słynny "Bal na Gnojnej" to tutaj się odbywał ?
2022-06-28 21:41:35 (3 lata temu)
Bogdan JS
 
+1 głosów:1
do Desperado: Widok na Stare Miasto od strony skarpy wiślanej.
2022-06-28 11:33:31 (3 lata temu)
yani
 
do Desperado:
A kto jest tą autorką? Nie widzę tej informacji przy zdjęciu...
2022-06-28 12:17:00 (3 lata temu)
do Desperado: A widok jakie datowanie sugeruje?
2022-06-28 13:50:07 (3 lata temu)
yani
 
do Desperado:
Datowanie zdjęć Rutowskiej w NAC najczęściej jest określane przez archiwistów, a nie przez autorkę, więc często jest od czapy...
2022-06-28 14:06:44 (3 lata temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Sądząc po aucie i tablicach przed 1976
2022-06-28 13:56:43 (3 lata temu)
Jazzek
 
do Desperado: Jedna tablica wzór 1956 jeszcze nie przesądza, ale że na innych zdjęciach blachy gierkowskie też sie nie pojawiają, to już wiele mówi.
2022-06-28 15:21:28 (3 lata temu)
do Desperado: Nie byłbym tak stanowczy - auto w takiej postaci mogło istnieć w 1982, podobnie tablice w/g wzoru z 1956 roku były używane do 1983.
2022-06-28 15:30:08 (3 lata temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do yani: tu na liście zdjęć jest opis pasujący do tego kadru, datowany na 1971 r., tylko kolejność opisów nie pokrywa się z kolejnością zdjęć -
2022-06-28 15:35:45 (3 lata temu)
Woj11
 
do yani: Widziałem datowanie tej serii wstawionej dzisiaj przez Desperado na 1974 rok.
2022-06-28 14:29:21 (3 lata temu)
yani
 
do marekantoniusz:
I grudzień pasuje, w przeciwieństwie do maja, biorąc pod uwagę brak liści na drzewach.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2022-06-28 16:00:43 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do Desperado: Nie. Ul. Gnojna była w innym miejscu
2022-06-28 21:55:41 (3 lata temu)
roox
 
+3 głosów:3
do Desperado: Nie, w piosence chodziło o ul. Gnojną przemianowana później na Rynkową a zlokalizowana przy pl. Zelaznej Bramy.
2022-06-28 21:57:15 (3 lata temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do roox: Dzięki. Wiem, że tekst mówi o ulicy Gnojnej ale ponieważ nie mamy jej na FP, pomyślałem, że to jakaś historyczna odmiana Góry. Teraz znowu się czegoś dowiedziałem. Dzięki :)
2022-06-29 10:00:51 (3 lata temu)
† ML
 
+1 głosów:1
Taras powstały na miejscu domu PKO na Brzozowej. W tle widać "Czerwony Dom" na ul. Bugaj 14.
2024-08-26 10:36:02 (rok temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Ujęcie zdecydowanie nie jest "od strony Wisły" (opis) - już prędzej "w", a najlepiej "widok na płn-wsch".
2024-08-26 15:40:07 (rok temu)
4elza
 
do † ML: Dziękuję, za pozostałe również.
2024-08-26 14:07:50 (rok temu)
fantom
 
+3 głosów:3
do 4elza: A czy nie lepiej przypisać fotkę do tarasu na tzw. Gnojnej Górze?
2024-08-26 14:10:53 (rok temu)
† ML
 
Pod Zamkiem prekursor Arkad Kubickiego.
2025-10-23 22:05:36 (8 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
13 Dyskusji (ostatnia 8 miesięcy temu)
Zabudowa ul. Brzozowej. Widok z ul. Bugaj. Po prawej widoczny Dom Mieszkalny Pocztowej Kasy Oszczędności
Kamienice przy ulicy Brzozowej po prawej w prześwicie miedzy kamienicami ulica Celna, widok od podnóża skarpy
1656
-
1967
1656
-
1968
1968
-
1969
17
1971
1968
-
1972
1968
-
1972
1972
-
1972
1972
-
1975
1973
-
1977
1977
-
2009
1996
-
2009
Gnojna Góra - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet