| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...
Ulica Inflancka - długa na niespełna 500 metrów ulica osiedlowa na północnym Muranowie, przy tak zwanym Osiedlu Inflancka. Zaczyna się od Pokornej i jest ulicą ślepą.

Współczesna nazwa, nadana w 1770 roku, pochodzi od dawnego właściciela okolicznych gruntów, biskupa inflanckiego Antoniego Kazimierza Ostrowskiego.

Przy ulicy Inflanckiej mieści się Szpital Ginekologiczno-Położniczy Inflancka (nr 6) oraz zespół krytych i otwartych basenów (nr 8) należących do WOW Wisła. Na południowym krańcu mieściła się kiedyś także zajezdnia autobusowa "Inflancka", w miejsce której powstaje teraz osiedle.
Źródło:
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
verbensis
 
+2 głosów:2
Autor: P. Krassowski.
2025-10-05 20:50:15 (8 miesięcy temu)
yani
 
Datacja 1960-1970 za szeroka, skorygowałem.
2025-10-06 01:25:06 (8 miesięcy temu)
roox
 
+1 głosów:1
Inflancka róg Klopot.
2017-10-24 13:15:45 (8 lat temu)
yani
 
Przypisałem do obiektu.
2023-03-21 12:47:31 (3 lata temu)
Kuba Jastrzębski
 
+1 głosów:1
Dlaczego jest w nieopisanych? Przecież lokalizacja jest w opisie...
2019-04-09 07:54:26 (7 lat temu)
yani
 
Znaczniki.
2025-11-05 17:40:17 (7 miesięcy temu)
yani
 
Wymiana (poprawa kontrastu).
2025-11-05 18:38:17 (7 miesięcy temu)
El_Jot
 
+1 głosów:1
do Kuba Jastrzębski: Jest takich sporo, i co jakiś czas ktoś to zauważa, ale jakaś niezidentyfikowana organizacyjna niemożność sprawia, że nic się w tej kwestii nie zmienia.
2019-04-09 08:17:02 (7 lat temu)
roox
 
do El_Jot: Zidentyfikowaleś, to sam sobie przenieś ;)
2019-04-09 10:09:15 (7 lat temu)
El_Jot
 
+3 głosów:3
do roox: A to przepraszam. To przez wstręt do czytania regulaminów i instrukcji. Sądziłem, że skoro ktoś wrzuca zdjęcie to jest nim zainteresowany i chce sam zdecydować co z nim dalej robić.
2019-04-09 12:02:48 (7 lat temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
1927+, skoro budynek oddany do użytku w listopadzie 1926.
2025-02-17 15:54:22 (rok temu)
yani
 
O ile pamiętam, to w drugiej połowie lat 70-tych basen już był zadaszony namiotem.
2023-07-17 22:36:42 (2 lata temu)
yani
 
2023-07-17 22:38:08 (2 lata temu)
Woj11
 
do yani: Piszą, że "namiot" to 1977.
2023-07-17 22:42:18 (2 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Woj11:
No, tak - otwarcie było w styczniu 77:
2023-07-17 22:44:41 (2 lata temu)
† ML
 
Ujęcie z ulicy Stawki.
2024-02-11 03:12:33 (2 lata temu)
yani
 
do † ML:
A na wprost Pokorna. Pamiętam pięknie zachowany bruk na niej.
2024-02-11 12:57:58 (2 lata temu)
† ML
 
Musiały być naprawdę 'Trudności obiektywne" skoro film kręcono przy tak ponurej pogodzie.
2024-02-11 03:09:16 (2 lata temu)
yani
 
+2 głosów:2
Ten zakład widać tu:

Lokalizacja to mniej więcej miejsce pomiędzy Słomińskiego 17, a Inflancką 19.
2025-09-27 10:42:54 (9 miesięcy temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do yani: Dzięki :) założyłam obiekt.
2025-09-29 02:29:10 (8 miesięcy temu)
† ML
 
Zaznaczyłem "Błękitny Wieżowiec" ale wtedy był on "Złocistym".
2025-10-05 18:44:56 (8 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
Ulica Żoliborska, zajezdnia autobusowa. Zdjęcie przedwojenne.
2025-11-03 15:41:50 (7 miesięcy temu)
lipton
 
+2 głosów:2
W żadnej mierze nie jest to foto powojenne - przecież tam kamień na kamieniu nie został. Są zdjęcia z ul. Żoliborskiej i z terenu zajezdni "Muranów" robione zaraz po wyzwoleniu i tam nawet nie było czego zbierać zasadniczo... Zdjęcie jest wykonane na pewno przed 11.1944 r., kiedy to Niemcy wysadzili ten budynek. Zresztą tramwaje po wybuchu Powstania tam już nie pojechały. Czy jest przedwojenne? Trzeba by głębszą analizę przeprowadzić :) Rzeczywiście okolica wygląda na mało-wojenną jakoś. Ale jeśli faktycznie to nie okupacja, to zdjęcie co najmniej z końcówki 1938 roku, choć osobiście stawiałbym wtedy na rok 1939. Ogólnie ładna fotka. Aukcja jeszcze dostępna?
2025-11-04 21:35:11 (7 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Przy datowaniu warto wziąć pod uwagę, że od listopada 40 do stycznia 42 przebiegała tu granica getta, więc zdjęcie jest raczej wcześniejsze (chyba, że między przykrojeniem getta w styczniu 42 a Powstaniem, ale to się wydaje mniej prawdopodobne).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-11-04 22:54:27 (7 miesięcy temu)
yani
 

Będę nadal drążył temat i upierał się, że to lata 1938-39. Na tym zdjęciu widać, iż zajezdnia mocno ucierpiała już w 1939:
2025-11-05 18:40:22 (7 miesięcy temu)
roox
 
+1 głosów:1
do yani: Zgadza się, choć foto raczej powojenne, po odbudowie, Widać tylko jeden segement budynku administracyjnego i zamurowane przejazdy pod nim
2025-11-03 16:26:22 (7 miesięcy temu)
yani
 
do roox:

Segmenty budynku administracyjnego ja widzę dwa - jest wyraźna przerwa między nimi. Ale jeśli to rzeczywiście byłoby zdjęcie powojenne, to przed 1950 rokiem, bo później w tym miejscu budowano nową zajezdnię.
2025-11-03 16:35:06 (7 miesięcy temu)
yani
 
do roox:
I jeszcze zdjęcie z roku 1950: . Nie ma rzekomo odbudowanej zajezdni, są tylko jej ruiny.
2025-11-03 16:55:14 (7 miesięcy temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
do yani: Zdjęcie raczej powojenne (sprzedający nie miał w seriach puszczanych zdjęć niczego przedwojennego, w sensie - to najwyraźniej było po osobie biegającej z aparatem od 1945 roku), ale datowanie było robione na oko - albo przez fotografa, ale po latach, albo przez sprzedającego. Z drugiej strony - po wojnie chyba nie odtwarzano hal (tutaj mają kompletne pokrycie dachowe), żeby je zaraz potem wyburzyć. Może to jakaś końcówka okupacji albo co?
Natomiast najfajniejsze na tym zdjęciu są wielgachne, grubaśne słupki z ostrzeżeniem o przecinaniu jezdni przez tory tramwajowe,
2025-11-03 17:15:52 (7 miesięcy temu)
yani
 
do verbensis:
Ja twierdze, że to jednak przedwojenne foto. Moim zdaniem wyraźnie widać słupek z tabliczką "Przystanek autobusów miejskich". Ulicą Żoliborską kursowała ówcześnie linia C. Przedwojenne latarnie jak nowe, no i zabudowa w tle też moim zdaniem przedwojenna.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2025-11-03 17:51:37 (7 miesięcy temu)
do yani: No właśnie nie do końca byłem pewien, czy to słupek przystanku czy jakieś ostrzeżenie dla pieszych.
Przez zamurowanie przyziemi obstawiałbym jednak mimo wszystko późną okupację...
2025-11-03 17:57:18 (7 miesięcy temu)
yani
 
do verbensis:
A sieć trakcji tramwajowej? Też odbudowano po wojnie i po co?
2025-11-03 17:58:43 (7 miesięcy temu)
yani
 
do verbensis:
Przyziemie budynku administracyjnego wcale nie musi być zamurowane. Może to tylko jakiś szalunki albo zamknięcie przestrzeni deskami w czasie budowy? Ten budynek na zdjęciu z 1941 roku wygląda na nigdy nie ukończony.
2025-11-03 18:02:52 (7 miesięcy temu)
do yani: Późna okupacja to nie powojnie.
2025-11-03 18:00:15 (7 miesięcy temu)
do yani: Z brzegu są widoczne niezdjęte szalunki. Wisiały ewidentnie podczas okupacji (widoczne tutaj w tle, jako narośl na murze: )
Nie podejrzewam, żeby przed wojną budowa była tak rzucona na pastwę, bez najmniejszego ogrodzenia.
2025-11-03 18:10:06 (7 miesięcy temu)
yani
 
do verbensis:
To prawdopodobnie końcówka budowy, pewnie prace wykończeniowe. Jeśli rzeczywiście widać tu przystanek (a będę się upierać, że tak), to w rachubę wchodzą tylko lata 1938-1939.
2025-11-03 18:21:40 (7 miesięcy temu)
do yani: Ale uważasz, że po wrześniu ktoś jeździł po mieście i zdejmował przystanki, a nie jedynie tabliczki z rozkładem jazdy?
2025-11-03 18:23:23 (7 miesięcy temu)
yani
 
do verbensis:
Raczej nie. Ale w czasie okupacji na Żoliborskiej był bazar:

Tak czy owak, moim zdaniem to zdjęcie nie jest powojenne, a ta zajezdnia nigdy nie została odbudowana.
2025-11-03 18:32:10 (7 miesięcy temu)
do lipton: Nie. Wygrzebana z archiwum (aukcja była z 2021).
2025-11-04 21:47:50 (7 miesięcy temu)
lipton
 
do verbensis: Jasne, thx.
2025-11-04 21:56:10 (7 miesięcy temu)
do yani: No już, już. Wcześniej nie było znacznika na tej fotce, to i nie było pewności. ;)
2025-11-05 18:41:50 (7 miesięcy temu)
yani
 
do verbensis:
:))
2025-11-05 18:53:40 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
18 Dyskusji (ostatnia 7 miesięcy temu)
Ulica Inflancka - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet