| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Ulica Celna
2/4
3

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Ulica Celna w Warszawie - Ulica warszawskiego Starego Miasta, biegnąca od Rynku Starego Miasta i ul. Jezuickiej do ul. Brzozowej.
Utworzona w końcu XIII wieku jako bardzo wąska droga prowadząca do furty w murach miejskich. Pod koniec XIV stulecia u wylotu ulicy wybudowana została brama włączona w ciąg murów obronnych miasta, zwana Bramą Gnojną, od pobliskiego wysypiska śmieci - Gnojnej Góry. Owo wysypisko śmieci funkcjonowało do roku 1774, kiedy to zostało obłożone darniną i obsiane trawą. Po tym okresie funkcjonowało też określenie: Zielona Góra.

W następnych latach ulica została poszerzona i wydłużona aż od ul. Bugaj, i biegła po stoku dawnego wysypiska, gdzie wybudowano drewniane schody.

Zachodnia część ulicy uzyskała zabudowę już u schyłku średniowiecza;
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
† ML
 
+2 głosów:2
Przepraszam za jakość. Czy ktoś pamięta aparat "Druh"? No własnie, to jest ta jakość.
2012-05-26 23:57:20 (14 lat temu)
No ma sie wi. Szóstka za szczere słóweczka :)
2012-05-27 00:54:09 (14 lat temu)
yani
 
+20 głosów:20
Dziś otrzymałem smutną wiadomość. Napisał do mnie syn użytkownika ML z informacją, iż Marek zmarł w zeszłym tygodniu.
Będzie mi bardzo brakowało Jego komentarzy, zwłaszcza dotyczących Starego Miasta...
2026-04-15 13:24:44 (2 miesiące temu)
da signa
 
+8 głosów:8
[*]
2026-04-15 13:41:38 (2 miesiące temu)
Desperado
 
+10 głosów:10
Marka poznałem ponad 10 lat temu. Zawsze był chętny do pomocy i takiej mi, w sprawach Warszawy, udzielał. Wymienialiśmy maile dosyć często. Ostatnio zaniepokoiłem się długą nieobecnością Marka. Pisałem nawet o tym z Zosią gdy nagle, na drugi dzień, Marek odezwał się. Niestety ostatni raz. Ogromny smutek. Odpoczywaj w pokoju Marku.
2026-04-15 14:49:15 (2 miesiące temu)
fantom
 
+12 głosów:12
Kiedyś, lata temu, na fotce którą wrzuciłem, Marek rozpoznał swoich rodziców idących poprzez zrujnowaną Starówkę w 1946 : Teraz do nich dołączył... Bardzo pozytywnie Go wspominam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Litery
2026-04-15 14:57:38 (2 miesiące temu)
Woj11
 
+7 głosów:7
Smutna informacja. [*] [*] [*]
2026-04-15 16:39:33 (2 miesiące temu)
Balbina
 
+8 głosów:8
Rozmawiałam z Nim jeszcze 2 miesiące temu, był już w bardzo złym stanie, ale wciąż miał nadzieję na wyzdrowienie ... [*]
2026-04-15 17:03:13 (2 miesiące temu)
Wacław Grabkowski
 
+10 głosów:10
Marku, szacunek szczególny.
Kto dobrze robi śmierci się nie boi.
R.I.P.
2026-04-15 17:28:31 (2 miesiące temu)
Dana
 
+11 głosów:11
Bardzo mi smutno ..., zostanie w naszej dobrej pamięci.
2026-04-15 18:02:46 (2 miesiące temu)
ZPKSoft
 
+12 głosów:12
Marek należał do tych, którzy czynili tylko dobro. Wielu osobom pomógł i teraz po Nim w sercach uczyniła się pustka... Marku, spoczywaj w pokoju.
2026-04-15 18:33:17 (2 miesiące temu)
nyskadolniak
 
+9 głosów:9
Spacerów w przeszłość po warszawskiej staromiejskiej skarpie, jakie odbyłem dzięki @ML-owi, nigdy nie zapomnę... [i][i][i]
2026-04-15 21:58:45 (2 miesiące temu)
Rado-NDM
 
+3 głosów:3
[*]
2026-04-15 22:11:24 (2 miesiące temu)
4elza
 
+4 głosów:4
Marek był spokojnym, niekonfliktowym, wrażliwym człowiekiem, ale nadszedł już Jego czas, mam nadzieję że nie cierpiał.
Pozostają tylko zdjęcia, dawne rozmowy, wspomnienia, ale i te kiedyś niestety zatrą się w naszej pamięci...
2026-04-16 06:59:06 (2 miesiące temu)
zygmunt_ra
 
+9 głosów:9
Odszedł kolejny Warszawiak "z krwi i kości" w najlepszym tego słowa znaczeniu. Wysoka kultura osobista i ogromna wiedza na temat swojego miasta - takim Go zapamiętam. Kondolencje dla Rodziny.
2026-04-16 14:13:31 (2 miesiące temu)
vetinari
 
+6 głosów:6
do yani: 🕯️
2026-04-15 14:10:02 (2 miesiące temu)
Neo[EZN]
 
+13 głosów:13
do yani: Ogromna szkoda, bardzo fajny i pozytywny człowiek. Nie pamiętam, żeby nawet z kimś się o coś kłócił a wiadomo, że gdzie są dyskusje tam łatwo dać się ponieść złym emocjom. Na Fotopolsce od 2012.5.9 czyli prawie 14 lat... Tu jest ostatni komentarz Marka a tu pierwszy

2026-04-15 14:37:50 (2 miesiące temu)
Bogdan JS
 
+10 głosów:10
do fantom: Smutek. Jeszcze jakiś czas temu często dodawał komentarze dotyczące Bemowa, gdzie mieszkał ponad 20 lat, w tym bloku:
2026-04-15 16:30:46 (2 miesiące temu)
† ML
 
+21 głosów:21
do fantom: To było dla taty bardzo ważne zdjęcie. Bodajże jedyne na którym jego rodzice są razem. Dziadek zmarł w wieku 26 lat gdy jego syn miał niecałe dwa lata.

Wszystkim Państwu bardzo dziękuję za dobre słowa i pamięć o moim ojcu. Ta strona była istotną częścią jego świata przez ostatnie lata. Gdy już z nami mieszkał i zaglądałem do niego idąc spać to często kończyło się godziną oglądania ostatnio dodanych przez kogoś z Was, nieznanych mu wcześniej zdjęć.

Jeszcze raz dziękuję
Łukasz
2026-04-16 00:04:16 (2 miesiące temu)
† ML
 
do fantom: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-04-16 00:05:52 (2 miesiące temu)
LL
 
do fantom: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-04-16 00:15:16 (2 miesiące temu)
Balbina
 
+4 głosów:4
do ZPKSoft: Tak ... Był obdarzony wysoką kulturą osobistą, miał bardzo ciekawe życie ...
2026-04-15 20:45:16 (2 miesiące temu)
TW40
 
+4 głosów:4
do 4elza: Kolejny, zasłużony dla strony Fotopolanin już po drugiej stronie... "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą " - ale też śpieszmy się do naszej pracy na FP, tak szybko przemijamy...
2026-04-16 21:28:40 (2 miesiące temu)
† ML
 
+1 głosów:1
Jedyne, co pozostało do dzisiaj, to dom w podwórzu po prawej stronie (Bugaj 5) o adresie dzisiejszym Brzozowa 6/8A :-(
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełnienie
2012-12-09 00:04:38 (13 lat temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
Autor: J. Wołyński --> przed 1929.
2025-09-24 11:22:22 (9 miesięcy temu)
† ML
 
Odpisałem od D.M. PKO i ul. Bugaj, bo ich tu praktycznie nie ma.
2025-09-24 13:50:47 (9 miesięcy temu)
pianogeek
 
+4 głosów:4
Opis mistrzowski :)
2024-07-27 16:07:06 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
Dopisałem Bugaj 5.
2023-11-17 00:20:11 (2 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do yani: Dzięki.
2023-11-17 06:38:04 (2 lata temu)
† ML
 
+2 głosów:2
Ta kupa gruzów to strona Barssa, a w tle ul. Celna.
2024-10-09 05:26:09 (rok temu)
4elza
 
do † ML: Dzięki.
2024-10-09 06:26:23 (rok temu)
† ML
 
do 4elza: To jest widok wzdłuż strony Zakrzewskiego na perspektywę ul. Celnej i stronę Barssa w postaci gruzowiska. Widoczne ruiny to głównie ul. Brzozowa.
2024-10-09 11:22:55 (rok temu)
4elza
 
do † ML: Wcześniej było przypisane do Zakrzewskiego. Koryguję.
Spójrz proszę czy teraz jest ok.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2024-10-11 06:41:46 (rok temu)
† ML
 
+2 głosów:2
Według mnie to ul. Celna. Porównaj I zdjęcie dużo wcześniejsze.
2023-11-22 23:00:39 (2 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do † ML:
A dokładnie kamienica Bornbachów: . Skorygowałem przypisanie.
2023-11-23 00:41:23 (2 lata temu)
† ML
 
+4 głosów:4
Te białe "mostki" to pomby gipsowe połączone paskiem ze szkła. Pan inżynier wytłumaczył mi, że wskazują one czy mur się rusza, Wieża Bramy Gnojnej jest fragmentem kamienicy Bornbachów w tamtym czasie podpartej drewnianym rusztowaniem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2024-11-05 01:43:06 (rok temu)
† ML
 
Żeby było jasne. Ja Pana Inżyniera pytałem, gdy oni zakładali te plomby. Kamienica Bornbachów była również opieczętowana takimi plombami
2024-11-06 00:55:42 (rok temu)
max
 
+3 głosów:3
† ML
 
do max: Dzięki. Jednak nie była to ściema, co mówił Pan Inżynier.
2024-11-05 13:31:36 (rok temu)
max
 
+3 głosów:3
do † ML: Inżynier nie ma po co ściemniać, nie to co np. pisarzyna ...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2024-11-05 19:23:36 (rok temu)
† ML
 
do max: Nie rozumiem. Czy piszesz o mnie?
2024-11-05 21:22:43 (rok temu)
max
 
+2 głosów:2
do † ML: W życiu! No nie mów, że jesteś pisarzem ... Miałem na myśli kogoś całkiem innego. Jak czyta, to wie. Ma mi bardzo za złe mojego inżyniera :)
2024-11-05 22:54:26 (rok temu)
† ML
 
+2 głosów:2
To jest ul. Celna.
2025-09-29 07:30:45 (8 miesięcy temu)
4elza
 
Dziękuję.
2025-09-30 06:09:12 (8 miesięcy temu)
yani
 
do † ML:
Skorygowane.
2025-09-29 11:05:52 (8 miesięcy temu)
yani
 
Jeśli to ulica Kamienne Schodki, to w którym miejscu?
2025-11-27 23:55:33 (7 miesięcy temu)
mokotofil
 
+2 głosów:2
Wygląda na schodki z Gnojnej Góry.
2025-11-28 01:06:27 (7 miesięcy temu)
Ewqa100
 
Poprawiłam przypisanie obu fotek.
2025-11-28 17:19:20 (6 miesięcy temu)
yani
 
+2 głosów:2
do mokotofil:
Zgadza się, to ulica Celna. Tu widać ten dom:
2025-11-28 06:57:15 (7 miesięcy temu)
yani
 
do Ewqa100:
Mam wątpliwości czy to dobre przypisanie... Te schody do których przypisałaś, to współczesny obiekt. Przypisałbym te zdjęcia do ulicy Celnej.
2025-11-28 18:30:28 (6 miesięcy temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do yani: Ok, poprawiłam przypisanie obu fotek, nie wiedziałam, że to współczesny obiekt :) Dobrze, że czuwasz, bo nie znam Warszawy, no i też często podpisy pod zdjęciami wprowadzają w błąd.
2025-11-28 21:30:05 (6 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Ewqa100:
:)
2025-11-29 00:27:08 (6 miesięcy temu)
yani
 
+2 głosów:2
To też jest ul. Celna, a nie Kamienne Schodki.
2025-11-28 07:40:41 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
26 Dyskusji (ostatnia 2 miesiące temu)
Ulica Celna - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet