| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...
Ulica Bonifraterska jest dawnym fragmentem drogi wiodącej do dawnej Szosy Marymonckiej (obecnie ul. Marymoncka) i pojawia się na planach już w wieku XVIII. Początkowo uregulowana tylko na odcinku od ul. Franciszkańskiej do ul. Konwiktorskiej przy zabudowaniach Bonifratrów.

Najdawniejszymi zabudowaniami w ciągu ulicy Bonifraterskiej były dwór architekta Józefa Fontany, oraz projektowany przez niego, wraz z Antoniem Solarim zespół klasztoru i kościoła Św.Jana Bożego, należących do ojców Bonifratrów. Prowadzili oni również zlokalizowany tutaj przytułek dla obłąkanych, w gmachu wzniesionym w roku 1757 u zbiegu z Konwiktorską, również według projektu Józefa Fontany.

Po roku 1770 przy ulicy pojawiły się domy mieszkalne, dworki i kamieniczki. Jeden z nich należał
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345678następna
4elza
 
+1 głosów:1
Uzupełniłam autora.
2024-08-28 06:49:30 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
Wyglada na ruiny szpitala św. Jana Bożego, w tle kościół Franciszkanów.
2023-03-26 22:02:54 (3 lata temu)
yani
 
Tak się jeszcze zastanawiam... Mogą to być jeszcze ruiny w okolicach Bonifraterskiej, Muranowskiej, Przebieg. Ale czy one stały jeszcze w 1950 roku?
2023-03-28 14:26:21 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
Jednak to szpital św. Jana Bożego.
2024-07-21 02:53:37 (rok temu)
do yani: Da się zidentyfikować te dwa bloki ?
2023-03-28 13:09:50 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Desperado:
Oczywiście. Zaraz dodam znaczniki.
2023-03-28 13:10:54 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Desperado:
Gotowe.
2023-03-28 13:15:15 (3 lata temu)
† ML
 
+1 głosów:1
do yani: Ruiny Kościoła pw. Jana Bożego stały jeszcze w czasie budowy Ambasady Chińskiej. Odpisałem od niezidentyfikowanych.
2024-07-20 18:32:25 (rok temu)
yani
 
do † ML:
Miałem na myśli ruiny po przeciwnej stronie Bonifraterskiej, niż kościół Jana Bożego.
2024-07-20 23:09:22 (rok temu)
yani
 
do † ML:
Po szybkim sprawdzeniu na fotoplanach, jest jak przypuszczałem - zdjęcie zrobione z ruin przy Muranowskiej, nie ze szpitala.
Koryguję przypisanie.
2024-07-20 23:48:18 (rok temu)
yani
 
2024-10-12 15:45:05 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
Z lewej zabudowa Bonifraterskiej - 27, 29, 31.
2024-10-12 15:59:22 (rok temu)
yani
 
2024-10-12 16:00:26 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
Naniosłem kilka znaczników.
2024-10-13 02:54:42 (rok temu)
4elza
 
Dodałam jeszcze dwa, spójrzcie proszę...
2024-10-14 08:01:09 (rok temu)
† ML
 
do yani: Dopisuję do Parku Traugutta.
2024-10-12 22:30:18 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
do † ML:
Ale Parku Traugutta nie ma na zdjęciu, bo go wtedy nie było... Tylko do czego to w takim razie przypisać?
I ktoś dodał znacznik Fortu Legionów... Jeśli to Fort Legionów, to Wisła musiałaby ówcześnie płynąć dużo bardziej na wschód. Już prędzej to Fort Traugutta.
2024-10-13 02:10:49 (rok temu)
4elza
 
do yani: Dzięki. To wobec tego odpisujemy od Parku Traugutta?
2024-10-13 06:56:22 (rok temu)
yani
 
do 4elza:
Myślę, że przy tym zdjęciu pasuje przypisanie do stoków Cytadeli.
2024-10-13 13:59:56 (rok temu)
† ML
 
do yani: Przecież Cytadela jest po północnej stronie torów kolejowych. Już prędzej przypisałbym do obecnego parku Janusza Kusocińskiego. Widać zarys przyszłej Międzyparkowej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2024-10-13 20:25:53 (rok temu)
yani
 
do † ML:
Chyba masz rację... Stok na którym stał fotograf, to stok Fortu Legionów, nie Cytadeli. W takim razie proponuję przypisanie do widocznego tu Fortu Traugutta.
A swoją drogą, z opisu wynika, iż otaczające Cytadelę forty kiedyś do niej zaliczano.
2024-10-13 21:25:23 (rok temu)
yani
 
Fortu Traugutta tu nie widać. Ujęcie z Fortu Legionów, w połowie kadru Zakroczymska, a w tle zabudowa Bonifraterskiej.
2024-10-14 09:56:06 (rok temu)
yani
 
Dodałem jeszcze kilka znaczników.
2024-10-14 14:27:03 (rok temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do yani: I super.
2024-10-15 06:24:31 (rok temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Bonifraterska 14
2025-01-10 10:28:48 (rok temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do Woj11: dzięki, przypisuję :)
2025-01-10 10:45:29 (rok temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
Nader skromny lokal z obsługą walczącą o jako takie utrzymanie go w porządku, z dopisywaniem kolejnych wymogów kultury na kartce. Uwagę zwraca kobieta z niemowlęciem (na zdjęciach z tej serii rzadko się trafiają dzieci w wieku przed szkolnym) i wbity w groteskowo wielką kufajkę bodaj dorożkarz (tragarze mieli dopisek świadczący o fachu, dorożkarze chyba tylko numer dorożki i rok koncesji).
2025-04-15 11:14:25 (rok temu)
† ML
 
+7 głosów:7
Na przełomie lat 50-tych i 60-tych w Forcie istniał mini-tor saneczkowy. Klasyczna zalodzona rynna z wirażem jak na torze bobslejowym, który powodował liczne kraksy i eliminacje co niektórych, słabszych sanek. Moje sanki przetrwały i mam je do dzisiaj.😁
2025-06-22 08:37:49 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do † ML: Ciekawe. Nie wiedziałem. Rozumiem, że jechało się do fosy?
2025-06-22 08:57:11 (rok temu)
yani
 
+2 głosów:2
do † ML:
Pamiętam z lat 60-tych tor saneczkowy w tym miejscu. A właściwie dwa równoległe tory ziemne z zakrętem 180 stopni w lewo. Kiepsko się tam jeździło ze względu na małe pochylenie, ale co prawda nie pamiętam aby kiedykolwiek był zalodzony, był tylko śnieg. Chyba jeszcze do dziś ślad tego toru istnieje, widać go na zdjęciach lotniczych, np. tu:
2025-06-22 13:11:01 (rok temu)
† ML
 
+2 głosów:2
do polskup: Nie, końcówka toru była na poziomie boiska. Startowało się z grzbietu któregoś z budynków, ale którego - nie pamiętam.
2025-06-22 11:35:02 (rok temu)
† ML
 
+2 głosów:2
do yani: Ja pamiętam zalodzony, ale nie bywałem tam często, bo z Brzozowej na Międzyparkową to spory kawałek, niemal przez całą Starówkę. Drugim powodem absencji było to, że nie można było "najeździć się". Zwłaszcza, że po drodze była Panny Marii Górka. W Kusociniaku zjeżdżaliśmy w krótkich odstępach jedno z drugim i na wirażu robiła się przeważnie kraksa, nadjeżdżający wpadali na wyeliminowanych, bo z racji rynny nie było możliwości uciec. Rynna była z pewnością zalodzona w tym roku, w którym z powodu mrozów nie chodziliśmy do szkoły.
2025-06-22 17:51:07 (rok temu)
marekantoniusz
 
+5 głosów:5
Pomimo swego tragizmu świetna fota - ta samotna spłuczka sedesowa na szczycie :D
2025-08-29 14:32:41 (9 miesięcy temu)
Tomasz Trzosek
 
+2 głosów:2
2025-09-26 11:29:02 (9 miesięcy temu)
Woj11
 
+4 głosów:4
do marekantoniusz: Górnopłuk górą
2025-08-29 16:31:39 (9 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Tomasz Trzosek:
Brawo! A ta balustrada tak mi znajomo wyglądała... I teraz nawet fragment kościoła św. Franciszka zobaczyłem.
2025-09-26 12:20:17 (9 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
2026-02-23 02:16:57 (4 miesiące temu)
Lebiega
 
+1 głosów:1
Bonifraterska
2026-04-01 20:02:11 (2 miesiące temu)
yani
 
do Lebiega:
Przecież jest przypisane do Bonifraterskiej.
2026-04-01 20:34:30 (2 miesiące temu)
Pokaż na mapie
75 Dyskusji (ostatnia 2 miesiące temu)
Autobus linii "L" marki Chevrolet przejeżdżający przez pl. Krasińskich. Widoczny budynek Sądu Okręgowego przy pl. Krasińskich 12.
Granica getta na ul. Bonifraterskiej przy ulicy Konwiktorskiej.
1917
-
1938
1917
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1939
1938
-
1939
1939
-
1941
1939
-
1942
1940
-
1943
1941
-
1943
1943
-
1943
Ulica Bonifraterska na innych zdjęciach
1948
-
1948
1948
-
1948
Ulica Bonifraterska - obiekty i wydarzenia
10 10
31
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet