| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Mauzoleum Piastów Wrocławskich

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Mauzoleum Piastów Wrocławskich

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1260
Dawniej: Kaplica św. Kłary
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Jeszcze nigdy tu nie byłem - to jest w kościele św. Klary?
2014-01-12 23:28:42 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Budowla jest dwunawowa. Północna część to mauzoleum, południowa kościół.
2014-01-13 00:54:22 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Dzisiaj o godz. 19.00, będzie można zwiedzić mauzoleum w ramach Nocy Kościołów.
2015-06-21 16:19:20 (11 lat temu)
do Cristoforo: Oprócz tego, także dzisiaj odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem w kościele św. Maurycego i w kościele św. Idziego. Wieczorne godziny zwiedzania, podane prawie na końcu tej strony
2015-06-21 16:21:24 (11 lat temu)
do Cristoforo: Szkoda, że tak późno o tym przeczytałem :(
2015-06-21 21:38:28 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Ja żałuję, że dopiero dzisiaj dowiedziałem się o tej imprezie - w jej ostatni dzień - kilka dni przepadło, a można było dużo zwiedzić :( Zdążyłem jednak polecieć do urszulanek. Bardzo ciekawy obiekt. Można było wejść na piętro klasztoru, gdzie jest urządzone małe muzeum - jest stamtąd wejście na chór kościelny. Oprócz tego kościół, mauzoleum i wirydarz. Pierwszy raz widziałem kościół od północnej strony. Nigdzie indziej nie wpuszczano. Prawie udało się z jedną siostrą wejść do krypt klarysek i urszulanek, ale inna chyba wyższa rangą gdy zobaczyła co się kroi, to niestety zabroniła.
2015-06-21 23:09:58 (11 lat temu)
do Cristoforo: To za rok może będziemy pamiętać o tej imprezie i pewnie kilka osób chętnie tam się przejdzie :) Udało Ci się zrobić jakieś fotki? O nocy muzeów pamiętam, w październiku będzie impreza z SARP ale mam nadzieję, że nie zrobią znów zapisów przez facebooka jak rok temu dyskryminując tych, którzy z tego narzędzia bardzo rzadko korzystają lub w ogóle...
2015-06-21 23:34:30 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Niestety, nie mam odpowiedniego sprzętu. Moja idiotkamera nie radzi sobie w takich ciemnych pomieszczeniach. Kompletnie nic nie wyszło. Wiedziałem, że tak będzie więc nastawiłem się na oglądanie. Okazuje się, że ta impreza jest organizowana cyklicznie od kilku lat - a ja przeczytałem o niej dopiero dziś. W przyszłym roku koniecznie trzeba tego przypilnować - napewno zbierze się grupa fotopolan :) Co do SARPu to niestety takie mamy czasy, że wszystko odbywa się na facebooku, co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. W tym roku pewnie nie będzie inaczej. Chcąc, nie chcąc mam tam konto, bo dzięki niemu mam w formie "gazety" większość wrocławskich wątków w jednym miejscu i często mogę dać znać, że stanie się czy dzieje się to czy tamto. Za chwilę dojdzie do tego, że nie dowiemy się o niczym jeśli nie będziemy mieli facebooka...
2015-06-22 00:17:07 (11 lat temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Znalazłam informacje, że to była Elżbietą, a nie Jadwiga. Czy ktoś wie, która wersja jest prawidłowa?
2026-04-11 21:10:59 (2 miesiące temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do da signa: Mam wraźenie, źe wtedy dodawalem opisy wedlók informacji które otrzymalem na miejscu...
2026-04-11 22:22:12 (2 miesiące temu)
do vetinari: Chodzi mi o ustalenie, wikipedia mówi, że to Jadwiga.
2026-04-11 22:25:10 (2 miesiące temu)
do da signa: No....tutaj nic nieporadze, przypadkowej zmianie opisu się oczywiście niebronie ☺
2026-04-11 22:31:22 (2 miesiące temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do vetinari: Ale to Twoja wersja jest prawidłowa, a w moim źródle jest błąd :)
2026-04-11 22:37:28 (2 miesiące temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do da signa: No wiesz jak to mam nastawione, tylko przypadkiem przechodzilem z aparatem naokolo ☺☺☺
2026-04-11 22:38:33 (2 miesiące temu)
da signa
 
+3 głosów:3
Założyłam obiekt.
2026-04-07 14:29:38 (2 miesiące temu)
Jeśli Ofka to Eufrozyna, to była siostrą króla Przemysła ll.
2026-04-11 22:44:45 (2 miesiące temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do da signa: O, dziękuję...mialem teraz inne obowiązky poza domem, więc niezauwaźylem wszystkie komentarze mojich zdjięć....
2026-04-11 22:23:29 (2 miesiące temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do Mariusz Brzeziński: Ksieniami klasztoru były kolejno:
- Jadwiga - córka Henryka II i księżnej Anny, druga ksieni klasztoru klarysek. Przebywała w
klasztorze od początku jego istnienia, najpewniej z woli matki, księżnej Anny, aż do swej śmierci 3 IV
1318 roku.
- Trzecia ksieni, również Jadwiga, jej rządy przypadają na okres 1280-1318. Była ona córką księcia Konrada głogowskiego.
- księżniczka Jutta była córką księcia gnieźnieńskiego Przemysława I, rządziła klasztorem sześć
lat, do 1324;
- księżniczka Anna (1324-1343) córka Henryka V,
- Księżniczka Elżbieta, córka Henryka V, siostra poprzedniej ksieni Anny w klasztorze przebywała od około 1300 roku, a ksienią była tylko kilka miesięcy: między 20 V a 27 X 1356 r.
- Z kolei zaszczytnego urzędu ksieni dostąpiła Piastówna, najmłodsza córka Henryka VI, Małgorzata, która sprawowała go przez 19 lat między 1359 a 1378 r.;
- w 1379 r. opatką została Jadwiga, córka Bolka, księcia niemodlińskiego, i pełniła swą funkcję do
1413 roku;
- Po niej źródła wymieniają księżniczkę Juttę, córkę Mikołaja ziębickiego, która zmarła anno electionis, tj. w 1413 r.
- Następnie przez 35 lat ksienią pozostawała księżna opolska, córka Mikołaja I, Elżbieta. Zmarła
ona w 1507 r.
- Okres średniowiecza zamykają rządy księżnej Małgorzaty, córki Przemka na Toszku, pełniła
urząd od 1508 do 1531 z kilkumiesięczną przerwą w 1515 roku. Zmarła w 1531 roku, jako ksieni klasztoru35
.
- ponadto mniszkami były: Ofka (Eufemia) i Jutta – córki książąt wielkopolskich, Anna, Jutta
niemodlińskie
Z opisu Mauzoleum Piastów Śląskich
.
2026-04-11 23:26:50 (2 miesiące temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do Mariusz Brzeziński: Ofka to zdrobnienie od Eufemii
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2026-04-11 23:37:24 (2 miesiące temu)
do Woj11: Napisz to do Wiki ..
2026-04-12 00:19:16 (2 miesiące temu)
Woj11
 
2026-04-12 06:58:29 (2 miesiące temu)
ZPKSoft
 
Epitafium ale nie wiem czyje, nigdzie nie natrafiłam na jego opis.
2021-07-13 15:13:09 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: No, moja wina, siostra zakonna która mnie tam oprowadzala mi powiedziala co to jest, ale....zapomnialem. Poprostu bylem tak zafascinowany tą atmosferą tego Mauzolea i takym tym "zderzeniem z historią" piękne i klimatyczne miejsce.....polecam.
2021-07-13 15:29:30 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vetinari: Nie martw się, postaramy się zasięgnąć języka i uzupełnimy opis ;-)
2021-07-13 15:34:05 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Nietrzeba pojimacz języka, siostry są bardzo mile i ochotne się podzielicz i wiedze która maja.
2021-07-13 15:36:02 (4 lata temu)
4 Dyskusje (ostatnia 2 miesiące temu)
Mauzoleum Piastów Śląskich w kościele św. Klary.
W Wielkanoc 1945 roku, na skutek ciężkiego ostrzału artyleryjskiego i zmasowanych nalotów sowieckich ucierpiała znaczna część świątyń Wrocławia. Kościół ursz...
2014
-
2021
2014
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2021
Mauzoleum Piastów Wrocławskich - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet