| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Radio Wrocław

Rundfunk Breslau

Polskie Radio Wrocław

OBIEKTY - Radio Wrocław
Obiekty w okolicy
Krasnal „Radiowiec”
28
m
Wrocław
Wiosenna 1
95
m
Wrocław
Wiosenna 2-2a
96
m
Wrocław
Żołnierska 7
102
m
Wrocław
Żołnierska 12
114
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Radio Wrocław

Zbudowano: 1925, 1942
Dawniej: Schlesische Funkstunde AG
1 subskrypcja
Rozgłosnia Polskiego Radia tuż po wojnie mieściła się w kamienicy Rynek 15. Otwarcie rozgłośni i radiostacji na Partynicach nastąpiło 29 IX 1946.
Pierwsza Grupa Operacyjna 13-14 kwiecień 1945
dodano: 2005-07-19, autor: bonczek_hydroforgroup
Kantyna
dodano: 2005-10-18, autor: bonczek_hydroforgroup
na podstawie informacji ze strony www.wroclaw.pl
dodano: 2012-09-17, autor: † ☻
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234następna
† Festung
 
+2 głosów:2
Można stosunkowo dokładnie ustalić datę tej fotki, bowiem falę o długości 418 m (określoną w podpisie zdjęcia), emitowano z anteny rozgłośni przy al. Karkonoskiej od 15 grudnia 1925 do listopada 1926 r., tj. do zmiany jej długości na 322, 6 m (930 kHz). Czyli: grudzień 1925 - listopad 1926, a najdokładniej to środek 1926 roku, bo sfotografowane drzewo jest w okresie wegetacji:)
2010-12-22 17:35:53 (15 lat temu)
tomekk
 
do † Festung: No można stosunkowo łatwo ustalić datę, nawet co do konkretnego dnia, albowiem widnieje ona na zdjęciu - 20.05.27
2023-04-18 18:24:44 (3 lata temu)
tomekk
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-02-18 16:19:36 (9 lat temu)
tomekk
 
+1 głosów:1
Jest to najprawdopodobniej pierwsze "duże" studio w nowym (rok 1925) obiekcie rozgłośni przy obecnej ul. Karkonoskiej 10. Najprawdopodobniej jest to dzisiejsze studio słuchowiskowe. Na zdjęciach typowy wygląd studia radiowego w latach 20-tych XX wieku - duże i ciężkie kotary. Brak innych elementów adaptacji akustycznej - te pojawiły się dopiero w lata 30-tych. Studio z tego zdjęcia, analizując padające światło, było większe od obecnego. Z pierwotnego studia "wykrojono" w latach późniejszych pomieszczenia techniczne na parterze - reżyserkę, i na 1 piętrze (licząc od poziomu tego studia) gdzie przez dziesięciolecia mieściły się małe, dodatkowe studia - jedno "głuche" (z maksymalną adaptacją akustyczną - wytłumieniem wszelkich odbić), zaś drugie wręcz przeciwnie - puste, z płytkami na ścianach, co pozwalało na uzyskanie reverbu w sposób naturalny (innego przez dziesięciolecia nie było). Górne studia były połączone z dołem schodami "kręconymi" - schody są w tym studiu do dziś, ale nie ma już przejścia do góry, bo drzwi zostały zamurowane a pomieszczenia pełnią już inną rolę; w jednym z nich jest m.in. studio ZE3.
Schody i drzwi "na pięterku" widoczne na zdjęciu zlikwidowano gdzieś na przełomie lat 20 i 30 lub w latach 30. W roku 1935 to studio wyglądało już tak:
(zdjęcie wykonane w przeciwną stronę - od tych przeszklonych drzwi widocznych na dole po prawej za usiesionymi kotarami).
2023-04-18 19:00:15 (3 lata temu)
† Festung
 
+3 głosów:3
Na tym zdjęciu widzimy niewątpliwie pierwszą salę koncertową studia radiowego w nowo zbudowanym obiekcie przy al. Karkonoskiej 10. Pierwsze studio, wspomniane w moich wcześniejszych komentarzach (przy pl. Powstańców Śl. 20) było niewielkie, miało powierzchnię zaledwie 60 m², było kłopotliwe, bo musiano je szczelnie zamykać i izolować grubą tkaniną (tzw. flauszem), bowiem przed budynkiem hałasowały tramwaje skręcające z pl. Powstańców w ul. Sudecką. Przy okazji dodam, że rozgłośnię przy al. Karkonoskiej zbudowano w rewelacyjnie krótkim czasie: od czerwca do 15 grudnia 1925 r., czyli w pół roku! Rozbudowywano ją jednak aż do 1942 r. - obecna wielka sala koncertowa z organami, czyli dzisiejsze tzw. wielkie studio oddano do użytku właśnie w tym roku.
PS. Proszę uściślić datę tego zdjęcia: 1925 -1942. W pozostałych z tej serii, rokiem startu na pewno jest rok 1924.
2010-12-22 11:23:56 (15 lat temu)
To realizacja Konwiarza? Jeśli tak to dopiszemy go do architekta tego obiektu.
2013-03-06 20:18:28 (13 lat temu)
Ten fragment - skrzydło to 1942. Wydaje mi się, że autorem wejścia nawiązującego do Bramy Brandenburskiej jest Konwiarz.
2013-03-06 20:28:13 (13 lat temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
Chyba jedyna taka fotka na FP. Fajnie.
2013-03-06 21:18:09 (13 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
Właśnie o tego jednego z berlińskich architektów chodzi. Nie wiem czy prof Dobesz na jednym z wykładów nie sugerował prawdopodobieństwa autorstwa Konwiarza. Pewności jednak nie mam.
2013-03-07 14:29:20 (13 lat temu)
Proszę porównać fasadę budynku PR z roku 1948 r. z tą,
2013-03-08 00:00:02 (13 lat temu)
† ☻
 
+3 głosów:3
do Neo[EZN]: Konwiarz nie miał z tym nic wspólnego. budynek zaprojektował w roku 1925 Max Mathis, jego rozbudowę w roku 1935 Paul Häusler, dobudowa portyku i detali w stylu obowiązującym w trzeciej Rzeszy zostały zrealizowane na zlecenie centrali radia Rzeszy przez jednego z berlińskich architektów.
2013-03-07 14:25:29 (13 lat temu)
do Neo[EZN]: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: Dubel
2013-03-07 14:27:44 (13 lat temu)
mamik
 
+4 głosów:4
do bonczek_hydroforgroup: Dobesz w książce o architekturze III Rzeszy pisze, że całe skrzydło wybudowano w 1942, autor NN.
2013-03-10 22:15:05 (13 lat temu)
tomekk
 
+1 głosów:1
do mamik: A przynajmniej oddano do użytku (łącznie z nowym, dużym studiem) w roku 1942. Ośrodek wrocławski, po przejęciu prywatnej stacji "Schlesische Funkstunde" w roku 1933 i nacjonalizacji został włączony do sieci radiowej III Rzeszy i zmienił się w "Reichssender Breslau", będący po za "Reichssender Danzig" jednym z głównych ośrodków antypolskiej propagandy. To właśnie tu produkowano sporą część programów, retransmitowanych przez inne stacje na terenie okupowanej Polski. Z małym wyjątkiem ... z wyjątkiem Krakowa, gdzie Hans Frank nie chciał aby nadawano duże ilości tępej propagandy.
2024-11-02 01:28:22 (rok temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Główna "Amplifikatornia" stąd sygnał AM "szedł" do masztu w Żórawinie.
2016-01-22 17:20:00 (10 lat temu)
tomekk
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Stąd nie wychodził sygnał AM tylko zwykły sygnał foniczny w paśmie naturalnym, który następnie linią telefoniczną był kierowany do Żórawiny i dopiero tam stawał się sygnałem AM.
2023-04-18 18:53:32 (3 lata temu)
mamik
 
+10 głosów:10
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Gratulacje Piotrze!
To miłe, że epizodycznie znalazłem się w tym artykule, ale trochę szkoda, że moje nazwisko jest z błędem. Chociaż trzy linijki dalej napisali poprawnie :)
2024-10-28 11:00:29 (rok temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
Gratulacje Piotr. Reprezentacja czy reprezentant ? Kto jeszcze był z FP z Tobą ?
2024-10-28 11:14:26 (rok temu)
vetinari
 
+13 głosów:13
Czuje się zaśczycony źe jestem w takiej grupie pozytywnie walniętych, poprostu fotopolan to brzmi dumnie, dziękuje Piotrze za super pomysl i super zabawe. Choć jestem Czechem, to się moge pochwalić tym źe znam więcej Polske jak co drógy Polak ☺☺☺
2024-10-28 14:45:56 (rok temu)
ZPKSoft
 
+5 głosów:5
do mamik: Maćku, a może uda się jakoś dodać linkowany artykuł do naszego zbioru ?
2024-10-28 10:35:07 (rok temu)
Dana
 
+4 głosów:4
do mamik: Dzięki za linka - już sporo czasu jestem na FP i mam z tego dużo przyjemności, ale dopiero teraz dowiedziałam się, jaką renomę ma Fotopolska i to oczywiście cieszy !
2024-10-28 10:56:43 (rok temu)
mamik
 
+4 głosów:4
do ZPKSoft: Zrobiłem poprzez zrzut całej strony. Wyglada dziwnie ale jak się powiększy jest ok.
2024-10-28 11:00:58 (rok temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do mamik: Super ! Artykuł jest świetny i dobrze by przetrwał.
2024-10-28 11:06:35 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do bonczek_hydroforgroup: Dzięki. To było odświeżenie artykułu sprzed 6 lat, byłem tylko ja.
2024-10-30 08:32:38 (rok temu)
ZPKSoft
 
Czy inni też mają tak słaby dźwięk ? Prawie nic nie słychać.
2018-04-17 22:10:51 (8 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Zawsze zastanawiałem się skąd wziął się Twój nick - teraz już wiem :)
2018-04-17 23:30:42 (8 lat temu)
vetinari
 
+7 głosów:7
Fajne Cie widzieć tak na źywo. Sluchajac ta edicie mam wraźenie, źe chociaź jestem malym kólkiem zebatym, to i moje male otaczanie sie jest teź waźne i potrzebne. Dobrze mieć tych mojich paru zdjieć w tej ilośczi 1 200 000 zdjiećiach. Dobrze źe Cie Piotrze mamy i dziekujemy za to co znas zrobileś ☺
2018-04-18 10:05:36 (8 lat temu)
Licho
 
Neo, popraw autora :-)
2018-04-18 16:33:29 (8 lat temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
Skromny, przyjazny człowiek. W pewnym sensie masz zdjęciowe imperium w swoich rękach, a dalej jesteś gościem z aparatem, przemierzającym okolicę na rowerze w poszukiwaniu nowych ujęć. To według mnie nie lada sztuka- jak Ty to robisz Neo?
2018-04-18 19:36:06 (8 lat temu)
jurek59
 
Dziękuję i pozdrawiam
2018-04-19 06:16:24 (8 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
Neo, jak było widać i słychać to waść nie byłeś przygotowany na drążenie tematu z historii mojego nicka, ktoż by się spodziewał iż "Eskimos" wzbudzi tyle pytań :) A tak gwoli ścisłości, ponad Florydę czy Luizjanę stawiam Alaskę, Yukon, Bristish Columbia. Następną razą, w razie pytań o Eskimosa to dzwoń, dowiesz się na bieżąco u źródeł - co, gdzie, jak i dlaczego :)
2018-04-19 08:55:10 (8 lat temu)
do ZPKSoft: Ja usłyszałem wszystko, może niezbyt głośno ale wyraźnie.
2018-04-17 22:50:33 (8 lat temu)
do ZPKSoft: Teraz odsłuchałem, żadnych problemów.
2018-04-18 20:59:38 (8 lat temu)
Neo[EZN]
 
+3 głosów:3
do vetinari: Dzięki za te miłe słowa - bez Ciebie i wielu Fotopolan tej strony też by nie było.. no chociaż może by była ale gdzieś tak 15 razy mniejsza :)
2018-04-18 21:38:18 (8 lat temu)
do Licho: Poprawione :)
2018-04-18 21:36:02 (8 lat temu)
Neo[EZN]
 
+11 głosów:11
do chrzan233 : Lubię to robić - zdarzyła się taka "pula genów" która lubi i programować i robić zdjęcia i znalazła koleżanki oraz kolegów którzy lubią podróżować, robić zdjęcia i nie potrzebują z tego czerpać korzyści materialnych (tylko duchowe :) i co najważniejsze - którzy mieli na tyle sił żeby przebrnąć przez skomplikowaną obsługę strony i którzy potrafią prowadzić dyskusje (czasem bardzo "zażarte") bez obrażania się na wszystkich (jeżeli pokrzyczą na siebie to później robią dalej swoje :) Dzięki Wam po niemałym kryzysie nabrałem wiary w to że może się wszystko udać - prawie od nowa.
2018-04-18 21:50:14 (8 lat temu)
ZPKSoft
 
do Marek Kuliński: To znaczy, że problem tkwi w komputerze. Na moim nie da się obejrzeć filmu a na Pawła - odtwarza prawie bezgłośnie.
2018-04-18 21:07:46 (8 lat temu)
Licho
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: To jeszcze Ci trochę zdjęć zostało, któ©e na autoportrety nie wyglądają :-) Ordnung muss sein.
2018-04-18 22:44:18 (8 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Fajnie jest miedzi Wami wszytkimy, daleś nam swoja wizia kierunek i sesns. Ja to tak odbieram. Mnie fotopolska dala wiele. I za to powinienem Ci podziekować. Mam nadzieje źe kiedyś osobiśczie...☺
2018-04-19 07:05:54 (8 lat temu)
Ciekawe skąd je tu zwieźli? (bo nie sądzę że to pozostałość po budowli która tutaj dawniej stała, chociaż może...? )
2019-01-12 22:03:31 (7 lat temu)
sebasr
 
Na wprost wejście na zaplecze sceny.
2019-01-12 20:26:13 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
2021-11-30 21:14:28 (4 lata temu)
do ZPKSoft: Ale wszystkie inne, również budynek, są z Wrocławia.
2021-11-30 21:18:09 (4 lata temu)
Woj11
 
do ZPKSoft: Maszt w Partynicach miał chyba kątowniki pojedyńcze. Ten bardziej pasuje do Twojej lokalizacji.
2021-11-30 21:21:54 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
do Desperado: Bo należał do rozgłośni wrocławskiej.
2021-11-30 21:29:52 (4 lata temu)
2021-11-30 21:23:46 (4 lata temu)
Petarda, niezłe znalezisko. O tym filmie nikt do dziś nie słyszał? Te anteny to jak pamiętam na terenie dzisiejszego kompleksu TV/Radio. Jest problem z filmami bo kontrolki od np pełnego ekranu zasłania > następne zdjęcie i 404 wali, nie da się dać na pełen ekran prosto. Strona jakby przystosowana do zdjęć a nie filmów osadzonych. Tak samo przycisk wysłania tego komentarza ucieka :/ jak ktoś nie wyjada w przeglądarce to nie wyśle dłuższego komentarza. Rynek zatłoczony jak dziś! 5/5!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Edycja
2026-02-04 15:09:24 (4 miesiące temu)
Pokaż na mapie
39 Dyskusji (ostatnia 4 miesiące temu)
Budynek rozgłośni radiowej przy ul.Karkonoskiej.
Aleja Karkonoska, widok spod wiaduktu kolejowego w kierunku Bielan Wrocławskich.
1925
-
1928
1925
-
1930
1925
-
1930
1924
-
1940
1924
-
1940
1924
-
1942
1924
-
1942
1935
-
1945
1940
-
1948
1946
-
1948
Radio Wrocław - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet