| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (11)
Obiekty w okolicy
Katedralna 16
22
m
Wrocław
Papieski Wydział Teologiczny
25
m
Wrocław
Miniatura katedry św. Jana Chrzcic...
31
m
Wrocław
Portal głównego wejścia
34
m
Wrocław
Krasnal „Księgarz”
44
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Statua Maryi

Dawniej: Marienstatue
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
pawulon
 
+1 głosów:1
Podmianka na trzy razy większy skan + dodany autor.
2013-04-29 23:47:25 (13 lat temu)
pawulon
 
Skan tej fotki jest eksponowany na bocznej ścianie Księgarni Archidiecezjalnej, czyli jest upubliczniony ;)
2013-04-29 23:55:41 (13 lat temu)
Pogrzeb kardynała i biskupa wrocławskiego - Georga Koppa (1837-1914)
2013-06-23 14:10:11 (13 lat temu)
Stenek
 
Niemal na 1-szym planie widzę przepiękną oprawę oświetleniową z równie pięknym słupem i przepiękną jego bazą. Czegoś tak pięknego w branży oświetleniowej jeszcze nie widziałem, a widziałem juz niejedno, jak niejeden z Was wie lub się domyśla. Ponieważ po prawej stronie widać uliczną latarnię gazową, więc się zastanawiam, jakiego typu jest ta latarnia na 1-szym planie. Przypomina mi mocno podobną w Warszawie, a ta z kolei była na prąd. Jest też taka możliwość, że jest to latarnia rewerberowa, (olejowa), która na przełomie wieków zamieniła się w naftową, a później w elektryczną.
Co by nie było, latarnia jest prześliczna!


Jest ta latarnia widoczna także tutaj:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: correcta
2013-06-24 01:13:12 (13 lat temu)
do Cristoforo: Kardynał zmarł 4 marca. Jedna z tych pocztówek została wysłana 10, a druga 16 marca. Zatem pogrzeb odbył się pomiędzy 4 a 10 marca.
2013-06-23 14:22:02 (13 lat temu)
do Cristoforo: Może być marzec - suche badyle sugerują chłodną porę roku:
2013-06-23 20:30:06 (13 lat temu)
do Neo[EZN]: Napewno. W górnym prawym rogu widać ciepło ubraną grupę ludzi, której policja nie dopuszcza dalej póki orszak nie dotrze do katedry.
Na trumnie widać poduszkę na której leży kapelusz kardynalski.
2013-06-23 20:54:44 (13 lat temu)
Stenek
 
do Stenek: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-06-24 01:17:45 (13 lat temu)
do Stenek: Faktycznie bardzo ciekawa ta latarnia - dosyć nietypowa jak na Wrocław, nie widziałem takich na innych zdjęciach (może nie zwróciłem na nie uwagi) - w tym roku to chyba w grę wchodzi tylko i wyłącznie oświetlenie gazowe. Muszę zajrzeć do książki - "Wrocław 1945 - 1965" - tam było zestawienie ile było % oświetlenia elektrycznego i gazowego bodajże w 1945 i 1965 - o ile dobrze pamiętam to w 1945 roku w ogóle takiego oświetlenia nie było? choć nie wiem czy te latarnie - nie były może elektryczne?
2013-06-24 20:51:59 (13 lat temu)
Stenek
 
do Neo[EZN]: No i tak, rzuciłem okiem na linkowane zdjęcie: - Słup na środku, na którym wiszą 3 oprawy oświetleniowe był też w Rynku...Wg mnie to są oprawy oświetlenia elektrycznego (gazowe powieszone TAK wysoko, nie spełniły by swej funkcji). Zatem wracając do pytania o rodzaj oświetlenia tej samotnej oprawy wygląda mi ona na elektryczną (bardzo podobne były w Warszawie). Gazowe miały inne kształty, poza tym musiały mieć otwory na dolot powietrza, a w tej samotnej latarni tego nie widać. Nie znam historii oświetlenia Wrocławia, ale być może jest możliwe, że ta właśnie latarnia była jaskółką oświetlenia elektrycznego we Wrocławiu
2013-06-24 22:13:02 (13 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: W 1914oswietlenie elektxyczne już było znane, a kulisty baniaty klosz kojarzy się z elektryczną lampą łukową (choć na 100% pewności nie ma). Co do opraw z linka - oczywiście były elektryczne i na dodatek zapewne rtęciowo-żarowe (żarówka robiła za balast do rtęciówki).
2013-06-24 22:21:07 (13 lat temu)
Stenek
 
do Jarosław Dubowski: To raczej nie jest lampa łukowa, gdyż ona musiała mieć dużo miejsca zarówno na elektrody, jak i mechanizm kompensowania zmniejszającej się długości elektrod. Muszę odnaleźć w moich zbiorach bardzo starą książkę, tam coś o nich było.
Ta tutaj była raczej tylko wyposażana w żarówkę, niekoniecznie był to układ lampy rtęciowo-żarowej dziś zwanej MIX-em lub "żarówką rtęciową". Lampy typu MIX lub MIXF podczas pracy znacznie się nagrzewają, zaletą jest to, że nie potrzebują żadnego układu zapłonowego i są dość wytrzymałe, co się bierze i stąd, że np. w Mix-ach 100 W jest jarznik z LRF 50 W. Produkowano je w mocach od 100W do 1250 W.

Lampy łukowe powstały, o ile wiem, w USA, w Baltimore.

Źródłem światła były 2 elektrody węglowe, podłączone do źródła napięcia. Przez odpowiednie ich zbliżenie powstawał przepływ prądu, widoczny jako łuk elektryczny. Problemem było kompensowanie odległości między elektrodami, w wyniku ich spalania się. Ale były różnorakie mechanizmy do tego celu.
Zbyt długo się nie utrzymały w użyciu, bo pewnie sprawiały wiele kłopotu, sypały się z nich iskry, sypał się popiół z palonych w łuku elektrod, trzeba je było wymieniać, nie wiadomo, jak i czy działały w deszczu itd.
Lampy łukowe jeszcze w latach 60-tych XX w. stosowane były w wojskowych reflektorach przeciwlotniczych.

Dodam, że była też dawniej używana tzw. lampa magnetytowa.
Składała się z dwóch elektrod umieszczonych pionowo: masywna anoda miedziana u góry i katoda wykonana
z cienkościennej rurki stalowej wypełnionej magnetytem Fe3O4 u dołu.
Spalała się w tempie ok. 2-3mm. na godzinę i dawała niezłe jakościowo światło.


Polecam Rozdział XII na stronie , tam o lampach łukowych jest co nieco ...
2013-06-25 00:38:26 (13 lat temu)
esski
 
No... to nie te lata. W drugiej połowie roku 1908 ustawiono rusztowania celem odbudowania hełmu wieży północnej. Później zaś tak papier jak i jakość druku znacznie odbiegła od tego co widać na tej kopii. Na maxa 1908... acz i to obniżyłbym do wczesnych lat pierwszej dekady.
2015-08-06 01:36:44 (10 lat temu)
augiasz
 
+3 głosów:3
Podmiana na lepsze
2017-08-08 20:07:08 (8 lat temu)
Skąd ta iglica na wieży ?
2019-04-05 20:16:02 (7 lat temu)
do Mariusz Brzeziński: Z (poprzednika?) tego budynku - tu ją widać całkiem nieźle
2019-04-05 22:25:58 (7 lat temu)
do Neo[EZN]: Dzięki. Zgadza się.
2019-04-05 22:43:45 (7 lat temu)
do Neo[EZN]: Z innej beczki, to biorąc pod uwagę : drzewka , odboje, lampę i wysepkę to fotki tego obiektu są bardzo chronologicznie pomieszane.
2019-04-05 22:46:24 (7 lat temu)
Pokaż na mapie
5 Dyskusji (ostatnia 7 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet