| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Osiedle Młodego Górnika
ul. Gwarecka
ul. Młodego Górnika
ul. Nowaka-Jeziorańskiego Jana
ul. Pod Borem
ul. Szybowa
ul. Ziemska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Osiedle Młodego Górnika

Religia
Sport
Kolej
Woda
Inne
 
Edukacja
Transport
Budowle
Przemysł
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456następna
W latach 90 dokładnie w tym miejscu było przejście kolejowe z płotkami. Natomiast możliwość wjazdu pod domki na gwareckiej znajdował się od strony DK88. Miałby ktokolwiek jakieś fotki z dokładnie tego miejsca oraz przejazdu kolejowego na szybowej który jeszcze kiedyś posiadał szlabany. Bardzo mi na tym zależy ponieważ z dokładnie tego miejsca rozpoczął się mój sentyment do kolej. Poszukuję jeszcze fotek z dużego przejazdu kolejowego na ulicy Ziemskiej dokładnie za szybem gigant oraz Haldex Rokitnica. Będę wdzięczny za pomoc lub jakiekolwiek informacje o danych obiektach.
2023-03-22 14:30:00 (3 lata temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
Super te lochy, chętnie bym brodził w woderach :)
2022-12-21 13:54:13 (3 lata temu)
Mateo87Pl
 
+1 głosów:1
Znajdował się tutaj zakład przeróbki węgla z Pstrowskiego. Dokładnie był to Haldex Rokitnica. Powstał on z tego co wyczytałem w 1967 roku a upadł w połowie lat 90. Poszukuję fotek z czasów panowania tego właśnie zakładu. Posiadałby ktokolwiek jakieś informację oraz fotki choćby kiepskiej jakości? Byłbym wdzięczny.
2023-03-24 23:49:19 (3 lata temu)
Soravia
 
do Mateo87Pl: Haldex to nie Pstrowski -
2023-03-25 00:45:12 (3 lata temu)
do Mateo87Pl: Haldex to była polsko-węgierska spółka zajmująca się przeróbką materiału eksploatowanego z hałd na podstawie węgierskiej technologii - wzbogacanie w hydrocyklonach w cieczy ciężkiej ("w sosie własnym" - ciecz nie była przygotowywana z zewnętrznego obciążnika a z iłów będących czescią nadawy).
2023-03-25 18:45:08 (3 lata temu)
do Soravia: Mamy obiekt "Haldex - Zakład Rokitnica"?
2023-03-25 18:45:51 (3 lata temu)
Soravia
 
do Jarosław Dubowski: Nie wiem czy była taka jednostka organizacyjna w Haldexie, mogli tylko eksploatować hałdy kopalni Pstrowski, siedzibę mieć gdzie indziej.
2023-03-26 12:05:58 (3 lata temu)
do Soravia: Na kop. Makoszowy też mieli , ale gdzie była siedziba nie wiem
2023-03-26 12:20:47 (3 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do Soravia: Mój Tato do 1960 do 1992 roku był pracownikiem Haldexu i Haldex miał zakład w Rokitnicy.
Zakłady działały każdy pod wodzą własnego kierownika. Hałd "lokalnych" wystarczało zwykle na kilka pierwszych lat pracy, potem materiał był dowożony koleja (PMP PW zwykle).
Kolejno powstawały zakłady:
Z-1 Haldex-Michał - przy KWK Michał w Siemianowicach
Z-2 Haldex-Szombierki- przy KWK Szombierki w Bytomiu
Z-3 Haldex-Makoszowy - w Zabrzu
Z-4 Haldex-Dymitrow - przy KWK Dymitrow w Bytomiu
Z-5 Haldex-Rokitnica - właśnie tu
Z-6 Haldex-Brzezinka - w Mysłowicach-Brzezince
Oprócz tego powstał zakład produkcji kruszyw budowlanych (przez przepalanie łupka powęglowego) koło Z-1.
I tyle by było w PRLu, później nadeszła era instalacji przewoźnych, największy zakład tego typu dziąłał na hałdzie w Panewnikach.

2023-03-26 18:26:59 (3 lata temu)
Soravia
 
2023-03-26 14:19:54 (3 lata temu)
Mateo87Pl
 
+2 głosów:2
Mieszkałem za bajtla na OS. Młodego górnika i jedyne co pamiętam z tego zakładu to wielki mór rozciągający się wzdłuż alejki leśnej. Natomiast z tego co wiem znajdował się tam zakład prefabryki betonu. Nie wiem niestety jak wyglądał i kiedy upadł.
2023-03-23 12:07:12 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do Mateo87Pl: Są wspomnienia :-).
2023-03-24 18:42:37 (3 lata temu)
do piotr brzezina : Zgadzam się. Nie potrafię się pogodzić z końcem lat 90 a w szczególności upadku Śląskiego przemysłu.
2023-03-24 23:13:59 (3 lata temu)
Stenek
 
Styl - typowy PRL
2021-07-03 13:09:27 (4 lata temu)
Dana
 
Ktoś może wie, jaki zakład widać na zdjęciu?
2021-10-08 18:21:44 (4 lata temu)
do Dana : Na pewno wie ritterswalder :)
2021-10-08 18:25:22 (4 lata temu)
2021-10-08 18:53:08 (4 lata temu)
Dana
 
do Desperado: Na 100% :)) Pytanie tylko, czy zechce się odezwać.
2021-10-08 18:54:58 (4 lata temu)
Dana
 
do Rafał Eckiert (Beuther) : Rafale! W obiekcie "Droga krajowa nr 88" mamy jako podobiekty różne wiadukty, a ja tego nijak nie potrafię przypasować.
2021-10-08 19:16:26 (4 lata temu)
do Dana : To może być to miejsce ,ale wiadukt ceglany po prawej linia kolejowa,a obecnie jest betonowy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-10-08 20:03:43 (4 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do Rafał Eckiert (Beuther) : Też mam wątpliwości, wydaje mi się, że to musiało być bliżej koksowni. Może ten wiadukt został zlikwidowany? Chyba tylko pewna jest "Jadwiga" - dałam tam znacznik (mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko).
2021-10-09 08:07:48 (4 lata temu)
do Dana : Niespecjalnie blizej koksowni - koksownia jest przy stacji Zabrze Biskupice, tu mamy dopiero wskaźnik z trzema pasami zapowiadający tarczę ostrzegawczą przy wjeździe na stację, a gdzie tam jeszcze od tarczy do semafora...
2021-10-09 09:13:59 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
Zmieniłem przypisanie szyb nigdy nie należał Kopalni "Siltech" po zakończeniu wydobycia jest tam pompownia CZOK.
2022-07-26 22:28:11 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Dzięki
2022-07-27 12:37:49 (3 lata temu)
Mateo87Pl
 
+2 głosów:2
Witam.Jak miło jest zobaczyć archiwalne zdjęcia Osiedla z lat mych narodzin. Piękne czasy, przepiękna roboto. Probsy za udostępnienie. Jeśli miałby pan więcej zdjęć tamtych czasów z osiedla Młodego Górnika Kopalni Pstrowski ulic Szybowej i Pod Borem Okoliczne przejazdy kolejowe szczególnie na szybowej oraz dużego za szybem Gigant. Byłbym wniebowzięty bardzo bym prosił w miarę najlepszych oczywiście możliwości. Pozdrawia fan kolej oraz os. Młodego Górnika okolic które mi dały przepiękne dzieciństwo.
2025-02-10 11:11:02 (rok temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do Mateo87Pl: Już zakończyłem dodawanie 'tych" zdjęć. Młody Górnik kiedy powstał ?, (chodzi mi o te bloki mieszkalne). Dodam jeszcze trochę może coś tam znajdziesz dla siebie. Znalezisko posiada tylko budynki, próbujemy dojść, czyje to było. Poszukujemy jeszcze zdjęcia innych dzielnic, podejrzewam że przepadły. . Ale nie poddajemy się, kilof, ryl i szufla i do roboty, zanim wjadą tam buldożery.
2025-02-10 14:05:28 (rok temu)
Mateo87Pl
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Jedne jedyne co wiem to to że główne te 4piętrowe bloki budowano w latach 1965-7 około. Skończono te 11 bloków być może do 1970. Pierwszy blok który powstał z tych 11 to był blok o numerze 29. Pamiętam bo moja rodzina była jedną z pierwszych którzy się wprowadzali.
2025-02-10 14:24:00 (rok temu)
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
Piotrze, pododawałam daty budowy domów z dodanych przez Ciebie archiwalnych zdjęć. Opierałam się na zapisanych informacjach pod zdjęciami.
2025-02-10 14:49:38 (rok temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Nie pomyślałem o tym, będę dodawał. Dzięki
2025-02-10 15:01:49 (rok temu)
Czy to może chodzić o szyb "Gigant" w Zabrzu ? Rocznikowo by pasowało.
2026-01-13 14:06:59 (5 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
51 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Osiedle Młodego Górnika - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy Osiedle Młodego Górnika
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet