| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat chojnicki
OBIEKTY - Stanica Wodna PTTK Swornegacie
Obiekty w okolicy
Pompa
13
m
Zbrzyca
Pomost
66
m
Zbrzyca
Budynek gospodarczy
95
m
Zbrzyca
Budynek murowany
96
m
Zbrzyca
Przepompownia ścieków "Zbrzyca"
114
m
Zbrzyca

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Stanica Wodna PTTK Swornegacie

Stanica Wodna w Swornychgaciach jest kultowym obiektem dla kajakarzy i turystów preferujących aktywny wypoczynek nad wodą. Położona jest nad jeziorem Witoczno, które łączy się z jeziorem Karsińskim rzeką Zbrzycą, stanowiąc fragment popularnego szlaku kajakowego. Można tu wypoczywać stacjonarnie, bądź zostawić samochód i udać się na jeden ze spływów kajakowych.
Na turystów czekają m.in. charakterystyczne domki na "Kurzych Stopach", które gościły wiele pokoleń wodniaków i na stałe wrosły w krajobraz Brdy i jeziora Witoczno.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
... stanica PTTK na brzegiem Jeziora Witoczno, domki wypoczynkowe tzw. "kurze stopki" ... w pierwszym domku znajduje się recepcja i kawiarenka ...
2013-12-23 23:54:19 (12 lat temu)
... miejscowość SWORNEGACIE- od swory czyli warkocza plecionego z korzeni sosnowych, który wykorzystywany był do umacniania - czyli gacenia - brzegów jezior i rzek przez mieszkańców ...
... natomiast SWORNIGACIE (nie Swornegacie !) to dawna gromada czyli najmniejsza jednostka podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954-1972 ...
... reasumując - na pocztówce nie jest uwieczniona miejscowość SWORNEGACIE tylko GROMADA SWORNIGACIE (ta stanica znajduje się około 2 km od miejscowości Swornegacie nad Jeziorem Witoczno czyli na ówczesnym terenie gromady).
2013-12-26 10:05:28 (12 lat temu)
do Dariusz Milka: no to stare dzieje ! ...ja tam bywam kilkanaście razy w roku ... Funka, Bachorze, Stary Młyn to miejscowości terytorialnie "przypisane" do Charzykowy natomiast Małe Swornegacie, Chocimski Młyn to już miejscowości "przypisane" do Swornychgaci. Dużo się pozmieniało - wypadałoby odwiedzić te tereny powtórnie... zapraszam !
2013-12-26 10:49:03 (12 lat temu)
... polana pozostała - pola namiotowego już nie ma ... teraz jest tam takie ogólno dostępne miejsce wypoczynku z wiatami i miejscem na ognisko (barakowozu też już nie ma) ... ośrodek naprzeciwko to był ośrodek PBRol-u - PBRol "upadł" i teraz jest to ośrodek wypoczynkowy "Mikomania" w prywatnych rękach ...
2013-12-26 20:18:18 (12 lat temu)
do Dariusz Milka: ...zgadza się ! ... jest tam przejście do jeziora, tylko, że to "jeziorko"-jak je nazwałeś- ma "tylko" 1363 ha ... widzę, że chyba większość z nas w latach młodości będąc mieszkańcem pola namiotowego korzystało z "gościnności" pobliskich ośrodków wypoczynkowych ( czy to w kwestii kapieli czy też w kwestii jedzenia) ...takie życie na "sępa" !
2013-12-26 22:51:47 (12 lat temu)
Kavikvs
 
+1 głosów:2
Sworni czy sworne te gacie?
2011-01-01 14:42:45 (15 lat temu)
Swornegacie - of course. Słyszałem, że to od gacenia, czyli uszczelniania (czym?) domów. Mówią, że jest to b. urokliwa okolica.
2011-01-01 18:40:27 (15 lat temu)
Kavikvs
 
+1 głosów:2
do † Festung: Na pewno urokliwa. Jak Swornogacianie zaczynają swoje CV?
2011-01-01 18:49:33 (15 lat temu)
do Kavikvs: Dobre pytanie. Nie podejmuję się odpowiedzi, w końcu jesteśmy na FP:)
2011-01-01 18:57:39 (15 lat temu)
do legion: Nie do końca. Osobiście byłem tam w 1977 roku, zamieszkując w namiocie w miejscowości Funka. Byłem też w "Małych Sworach" i "Dużych Sworach", jak nazywali je tambylcy. Jeździły autobusy podmiejskie z tablicami SWORNIGACIE i były też takie tablice na wjeździe do miejscowości.
2013-12-26 10:11:33 (12 lat temu)
do legion: Dla mnie to wspomnienia młodości. W tej Funce to pole namiotowe było naprzeciw jakiegoś ośrodka ale za to sklep w barakowozie stał na polu namiotowym; eh ten gulasz z makaronem w puszce!!! Przez tydzień nie było innego namiotu.
2013-12-26 13:24:47 (12 lat temu)
do legion: Przez ten ośrodek wędrowałem nad jeziorko, a do ośrodka przemycałem na kąpiel.
2013-12-26 21:49:38 (12 lat temu)
...to Stanica wodna, tzw. "kurze stopki" nad jeziorem Witoczno a nie Swornegacie (ok. 3 km od wioski Swornegacie) i jeżeli się nie mylę to administracyjnie przypisana jest do osady Zbrzyca a nie Swornegacie ale muszę to posprawdzać.
Jezioro Witoczno o powierzchni ok 100 ha, ma maksymalną głębokość 10 m. Na Witocznie znajduje się przystań kajakowa tzw. Kurze stopki wyposażona w sanitariaty, prysznice, domki na „kurzej stopce” i tawerna, gdzie można zjeść obiad.
2014-11-17 01:00:18 (11 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
Przy okazji dzisiejszego grzybobrania zajrzałem na stanicę aby uzyskać trochę informacji i tak jak wspominałem już wcześniej - oficjalna nazwa to "Stanica wodna PTTK Swornegacie" ale administracyjnie przypisana jest do osady Zbrzyca (pod nr. 17) i tam też przeniosłem obiekt.
2015-09-15 21:30:58 (10 lat temu)
do legion: Jeśli tak, to w wydawnictwie źle opisali kartkę.
2014-11-17 01:04:00 (11 lat temu)
do Mariusz Brzeziński: ...założyłem obiekt i umiejscowiłem znacznik na mapie. Jestem tam kilka razy w roku - najlepsze lasy grzybowe na Kaszubach ! Ciekawa fotografia bo to początki działalności stanicy wodnej. Dzisiaj jest tam już "trochę" inaczej ale domki na "kurzych stopkach" stoją nadal. Chyba administracyjnie przypisane są do osady Zbrzyca - posprawdzam przy okazji.
2014-11-17 01:18:58 (11 lat temu)
mamik
 
do legion: Grzyby były?
2015-09-15 21:31:55 (10 lat temu)
do mamik: Były !!! Mimo lipcowych i sierpniowych upałów ( bez deszczu !) grzybnia przetrwała i teraz owocuje , sezon grzybowy zapowiada się dobrze. :-)
2015-09-15 23:26:49 (10 lat temu)
fralat
 
Super miejsce. Bywałem tam w we wczesnych latach 70-tych.
2017-09-28 21:16:45 (8 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do fralat: Ja tam jeżdżę do dnia dzisiejszego :) Najwięcej jesienią na grzyby.
2017-09-29 06:14:35 (8 lat temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 8 lat temu)
Stanica Wodna PTTK położona nad jeziorem Witoczno w miejscowości Zbrzyca.
Stanica Wodna PTTK Swornegacie - budynek recepcji.
1968
-
1974
12
1970-1980
1968
-
1980
1970
-
1984
1977
-
2015
1985
-
2015
2015
-
2015
2015
-
2018
2015
-
2018
2018
-
2018
2018
-
2018
Stanica Wodna PTTK Swornegacie - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet