| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - 1945 - walki o Dolny Śląsk

1945 - Festung Breslau

1945 - walki o Guben

1945 - walki o Lubań (Lauban)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
VIII Korpus Armijny
dodano: 2006-11-13, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...1718następna
Hanf75
 
+1 głosów:1
To jest Olesno, ul. Jana Jaronia, widok od rynku.
2026-02-10 13:50:24 (4 miesiące temu)
Koniot
 
Na zdjęciu widać Ołbin, Nadodrze i Plac Grunwaldzki? oraz dlaczego cień samolotu jest taki duży?
2024-10-09 04:02:16 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+4 głosów:4
do Koniot: Bo to zapewne nie cień a samolot.
2024-10-09 08:20:16 (rok temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: I zapewne He111 ;)
2024-10-09 09:49:26 (rok temu)
Koniot
 
do Jarosław Dubowski: Rzeczywiście jest to prawdopodobne, dziękuje!
2025-01-07 01:43:47 (rok temu)
PMM
 
+1 głosów:1
To zdecydowanie nie jest ciężki szybowiec transportowy. W kategorii transportowych szybowców Luftwaffe byłby raczej lekki, średnie to Gotha Go 242 (też latały do Wrocławia), zaś ciężkie to Messerschmitt Me 321.
2026-06-05 16:53:52 (22 dni temu)
yani
 
+1 głosów:1
Skorygowałem opis.
2026-06-05 19:06:17 (22 dni temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do PMM: Nie zgadza się określenie "ciężki". Na zdjęciu zdecydowanie lekki szybowiec transportowy DSF 230
2026-06-05 17:24:26 (22 dni temu)
Woj11
 
do yani: Dzięki
2026-06-05 19:09:02 (22 dni temu)
Bubziom
 
+2 głosów:2
Krótki materiał filmowy dokumentujący tę ucieczkę wykorzystano w filmie "Niebo nad Berlinem". Może tamte rejony? Scenę można obejrzeć tu: bądź wpisując na youtube "Wings of Desire Chaos Scene".
2026-06-03 20:07:29 (24 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Bubziom: Ciekawe czy te wszystkie archiwalne ujęcia pochodzą z Wrocławia?
2026-06-03 21:19:05 (24 dni temu)
Hellrid
 
Czwarta scena od początku - udało mi się znaleźć co się pali - budynek widać tutaj: - poniżej fary jest kamienica z placem, na nim jest ciężarówka. Fasada od rynku to budynek poczty, podejrzewam, że i te skrzydła były jakoś związane z pocztą.
2015-05-06 00:54:52 (11 lat temu)
Krzyś_
 
Film lub kadr z niego przestał być dostępny.
2025-02-07 17:57:19 (rok temu)
do Hellrid: Świetnie! Ten film jest niesamowity, tak jak i inne z ostatnich chwil III Rzeszy. Czyli są w tym filmie kadry nakręcone po obecnej polskiej stronie.
2015-05-06 21:04:01 (11 lat temu)
Hellrid
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Dziś będę się starał opracować gubiński przemysł, póki co poszukiwania to wolna amerykanka. Może przypadkiem coś kolejnego się znajdzie.
2015-05-06 21:10:35 (11 lat temu)
Dürgoy Marcin
 
+4 głosów:4
Raczej odwierty osuszania budynku.
2026-05-31 06:51:00 (28 dni temu)
Anneob
 
Czy bardziej widoczne są dla Pana, otwory niż duża, stalowa kurtyna?
2026-06-01 18:20:03 (26 dni temu)
do Dürgoy Marcin : Tak,.
2026-06-01 19:37:33 (26 dni temu)
Antek Czechow
 
+2 głosów:2
do Anneob: Te odwierty to ślady po wykonanych procedurach osuszania budynków. W latach 70, 80 wykonywane za pomocą "kołków cieplnych" podłączanych do sieci energetycznej, , obecnie, od kilku dekad stosuje się środki chemiczne, iniekcja krystaliczna, dla przykłądu , jedna z nich , SikaMur InjectoCream-100..
2026-06-01 19:37:16 (26 dni temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Spalone ISU-122 na ul. Wrocławskiej w Lubaniu
2025-01-22 14:26:12 (rok temu)
do Woj11: Dzięki, oszczędziłeś mi czas którym bym poświęcił ma szukanie tego miejsca (ten kadr był wraz z innymi nakręconymi we Wrocławiu), wieczorem poprawię przypisanie / opis i wrzucę jeszcze jeden kadr ale już z Wrocławia. Ciekawe jest to, że niemieckim kronikarzom udało się jakoś uciec z oblężonego Lubania i Wrocławia i dostarczyć te materiały do Berlina.
2025-01-22 14:34:24 (rok temu)
Marcinie, przypiś prosie i do konkretnego obiektu, wydarzenie jest malo....
2025-02-10 18:58:54 (rok temu)
Dürgoy Marcin
 
+3 głosów:3
do vetinari: Prosie to mała świnka ale zrozumiałem. Dziękuję
2025-02-10 19:25:12 (rok temu)
do Dürgoy Marcin : ☺☺☺
2025-02-10 19:26:45 (rok temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Myśle źe warto dopisać i do podobiektu
2025-05-18 16:27:45 (rok temu)
Anneob
 
+2 głosów:2
Spółdzielnia wytwarzała (w zasadzie, ‘’montowała’’w całość) głównie lalki. Ubrane w stroje ludowe z różnych regionów Polski. Zatrudniała pracownice w tzw. systemie chałupniczym. Wyroby wysyłała do kilku krajów na zamówienie tamtejszej Polonii (jednak z dużej…). W tamtym czasie było to trochę zadziwiające. Na podobnych zasadach działały w latach 90 firmy tzw. polonijne…
2025-05-22 15:14:02 (rok temu)
Anneob
 
Nie chodziło o to, co wytwarzano- produkowano, tylko o to, kto mógł to robić i miał ‘’przyzwolenie wodzów na handel z tymi, paskudnymi rewanżystami’’. Choćby wspomniana Plecionka, Otis, Polmark, itd.
2025-05-23 02:58:24 (rok temu)
Anneob
 
+2 głosów:2
do vetinari: Dziękuję - dodam:) Tak poważne uszkodzenia i resztki budynków widziałem (także) z okna mieszkania (Prądzyńskiego 11) przez całe dzieciństwo. Tutaj jednak, to sytuacja wyjątkowa. Budynek przez dziesiątki lat był ’’nie ruszony’’. Mimo poważnego naruszenia stabilności konstrukcji i był zasiedlony. W tym rejonie podczas wojennej Wielkanocy odbywało się masowe bombardowanie. Pisze o tym Proboszcz Kościoła św. Maurycego i świadkowie obozu pracy przymusowej skoszarowanych przy Hauke-Bosaka. Na terenie dawnej szkoły działy się rzeczy niewyobrażalne.
2025-05-21 14:59:26 (rok temu)
HMarek
 
do Anneob: Bardzo długo "nie ruszony" stał też ten budynek - a ten pewnie niedługo zostanie odnowiony a w takim stanie może być od 1945 roku.
2025-05-21 15:27:24 (rok temu)
Anneob
 
do HMarek: Takich ruin była bez liku. Nieopodal wskazanej kamienicy przy Włodkowica w latach 50-60 istniała Spółdzielnia Pracy Plecionka (kamienica nr 21) dla amerykańskiej Polonii. Natomiast, przy Krakowskiej to budynek przemysłowy. Straszyły zwłaszcza budynki okazałe, niegdyś piękne - takie jak np. pałacyk Websky czy giełdy. Zerwane dachy i stropy, ’’ślepe okna i odkryte’’, zalane piwnice. Ponadto smród i szczury… Wysokie hałdy gruzowisk po kamienicach z samosiejkami na szczycie nikogo nie dziwiły.
2025-05-22 02:29:50 (rok temu)
do Anneob: W jakim sensie spółdzielnia dla amerykańskiej polonii?
2025-05-22 07:00:09 (rok temu)
Dürgoy Marcin
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: "Plecionka" swoje wyroby eksportowała do USA gdzie nabywcami najczęściej byli ludzie mający korzenie w Polsce.
2025-05-22 14:23:56 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Anneob: Firmy polonijne działały nieco na odwrót, pomysł zwykle polegał na sprowadzaniu jakiegoś istotnego komponentu z tzw. II obszaru, produkcji wyrobu z użyciem tego komponentu i sprzedaży na rynku krajowym.
2025-05-22 17:16:24 (rok temu)
ZPKSoft
 
Wypadałoby przypisać też do budynku.Podobnie i tu ,
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dod.
2026-05-31 08:57:57 (27 dni temu)
173 Dyskusji (ostatnia 22 dni temu)
Jednostki niemieckiej 8 Dywizji Pancernej (8 korpus rozpoznawczy) w południowej części Niwnic (Bartniki) szykują się do ataku na Wolbromów i Mściszów w dniac...
Niemieccy jeńcy na ulicach Lubska. Luty 1945 r.
1945
-
1945
1945
-
1945
1945
-
1945
1944
-
1945
1944
-
1945
1945
-
1945
1945
-
1945
1945
-
1945
1945
-
1945
1945
-
1945
1945 - walki o Dolny Śląsk - obiekty i wydarzenia
1945 - walki o Dolny Śląsk w powiatach:
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet