Prev
Ostatnie komentarze
|
|
Nowogród Nadnarwiańska Izba Pamięci Narodowej w Nowogrodzie |
|
da signa (2026-06-22 17:05:18)
Budynku nie ma już pod podanym adresem. Czy wiadomo co się z nim stało?
|
|
verbensis (2026-06-22 17:15:36)
Może uznali, że jeden taki wystarczy?
|
|
verbensis (2026-06-23 14:29:45)
Tu wpisany w tabelę - z przeznaczeniem na rozbiórkę (rok 2016, s. 29). Czyli zapewne rozebrany, i to przed 2022. Bo w planie na lata 2022-2027 wpisano zrobienie tam siłowni zewnętrznej i placu zabaw (obecnie faktycznie istniejącego) (s. 72 tu: )
|
|
da signa (2026-06-23 14:35:49)
Miałam nadzieję, że został przeniesiony do skansenu. w końcu to nie był 'zwykły' dom.
|
|
|
Jeziorko Cmentarz Leśny |
|
da signa (2026-06-22 17:47:41)
|
|
|
Przytuły ul. Supska |
|
Woj11 (2026-02-05 08:25:02)
Już jest
|
|
MichałLew (2026-02-05 13:12:56)
Tutaj w Przytułach? Nie mogę znależć.
|
|
Woj11 (2026-02-05 13:14:50)
Jest chyba w NN, bo wstawca nie wiedział do których Przytuł wstawić
|
|
MichałLew (2026-02-05 15:20:56)
Te drugie Przytuły były przed wojną w Prusach
|
|
Woj11 (2026-02-05 15:53:36)
Są jeszcze w mazowieckim
|
|
a%3A3%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%228%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22podlaskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2219980%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22Nowogr%C3%B3d%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
Nowogród – miasto w woj. podlaskim, w powiecie łomżyńskim, nad Narwią, ok. 15 km od Łomży. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nowogród. Wprawdzie dzisiejszy Nowogród położony jest na wzgórzu, jednak pierwotnie miasto zlokalizowane było u zbiegu rzek Narwi i Pisy.
Prawa miejskie Nowogród uzyskał w 1427. W 1869 je utracił, a następnie wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, zostały one przywrócone. W okresie przedrozbiorowym miasto było siedzibą kasztelanii i jednym z ważniejszych grodów Mazowsza. Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego w województwie mazowieckim. W Nowogrodzie mieścił się także sąd bartny. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. łomżyńskiego.
W IX wieku w widłach Pisy i Narwi powstał pierwszy gródek obronny, który istniał do XII wieku. Miejsce lokalizacji pierwszego grodu leży po drugiej stronie rzeki Narwi w stosunku do dzisiejszego Nowogrodu, po lewej od ujścia Pisy. W miejscu grodu znalezione zostały groty strzał oraz topory bojowe. W XIII wieku na wysokim brzegu Narwi, gdzie obecnie znajduje się skansen, wybudowano nowy gród o umocnieniach drewniano-ziemnych.
Pierwsze pisemne wzmianki o Nowogrodzie pochodzą z 27 grudnia 1355. Z 1320 pochodzi pieczęć Nowogrodu, która jest świadectwem istnienia kasztelanii. Na pieczęci widnieje wizerunek trzech murowanych baszt z otwartą bramą i napisem łacińskim „Signum Novogrodensis”.
W 1794 podczas Insurekcji kościuszkowskiej miasto było jednym z punktów polskiej obrony na linii Narwi. W czasie powstania listopadowego w mieście i okolicy doszło do bitwy, w trakcie której oddziały polskie zaatakowały garnizon rosyjski stacjonujący w mieście.
W czasie I wojny światowej na Narwi koło Nowogrodu utrzymywał się przez 3 miesiące front rosyjsko-niemiecki co spowodowało poważne zniszczenie miejscowości.
W 1937 mieszkało tutaj 260 rolników, 60 kupców, 15 stolarzy, 17 szewców, 6 młynarzy, ponadto funkcjonowały 34 sklepy. Po wybuchu II wojny światowej miasto było miejscem zaciętych walk, toczonych w ramach kampanii wrześniowej. Do obrony wykorzystane były m.in. schrony bojowe, wybudowane latem 1939 w granicach miasta i na przyległych do niego terenach (odcinek Nowogród-Szablak). W następstwie walk Nowogród doznał bardzo poważnych zniszczeń. W 1978 miejscowość odznaczono – za zasługi w wojnie obronnej z 1939 – Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.
więcej 
|
proszę czekać...
|