2026-06-27
| + SejnyBSE |
1930-1934 |
|
Klasztor o.o. Dominikanów Bazylika Nawiedzenia NMP
|
|
| + SejnyBSE |
1930-1934 |
|
Klasztor o.o. Dominikanów Bazylika Nawiedzenia NMP
|
|
2026-06-13
| ● SejnyBSE |
1990-1994 |
|
pl. Agaty, św. Klasztor o.o. Dominikanów
|
|
| ● SejnyBSE |
1993-1994 |
|
|
ul. Piłsudskiego Józefa, marszałka
|
|
2026-06-12
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
ul. Piłsudskiego Józefa, marszałka 20 Piłsudskiego 20
|
   |
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
ul. Piłsudskiego Józefa, marszałka 17 Piłsudskiego 17
|
   |
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
ul. Piłsudskiego Józefa, marszałka 17 Piłsudskiego 17
|
   |
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
ul. Strażacka 1 Strażacka 1
|
   |
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
pl. Agaty, św. 4 św. Agaty 4
|
   |
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
pl. Agaty, św. 6 św. Agaty 6
|
   |
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
ul. Piłsudskiego Józefa, marszałka 16 Piłsudskiego 16
|
   |
| + SejnyBSE |
1974-1979 |
|
pl. Agaty, św. Klasztor o.o. Dominikanów
|
|
2026-06-11
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
ul. Piłsudskiego Józefa, marszałka Biała Synagoga
|
   |
| + SejnyBSE |
1978 |
|
pl. Agaty, św. Klasztor o.o. Dominikanów
|
|
| + SejnyBSE |
1978 |
|
pl. Agaty, św. Klasztor o.o. Dominikanów
|
|
2026-06-10
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
Klasztor o.o. Dominikanów Wnętrze
|
|
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
Klasztor o.o. Dominikanów Wnętrze
|
|
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
Klasztor o.o. Dominikanów Wnętrze
|
|
| ● SejnyBSE |
2023 |
|
Klasztor o.o. Dominikanów Wnętrze
|
|
| ● SejnyBSE |
2021 |
|
Klasztor o.o. Dominikanów Klasztor podominikański
|
|
Prev
Ostatnie komentarze
|
|
Sejny Bazylika Nawiedzenia NMP |
|
suwal (2026-06-27 10:28:36)
Zdjęcie w wersji kolorowej ukazało się w "Na Szerokim Świecie" z 1935 w wydaniu styczniowym
Podpisane jako Suwałki. Pierwsza litera imienia autora też jest inna w podpisie fotki niż w opisie Szukaj w archiwach.
|
|
|
Sejny Wyższe Klasyczne Gimnazjum Biskupie im. św. Kazimierza w Sejnach |
|
suwal (2026-02-25 14:20:17)
Pocztówka już jest, tylko ta z polskim opisem.
|
|
|
Sejny Sejny |
|
Dana (2025-12-21 10:56:31)
To chyba są skutki pożaru z 1941 roku
|
|
yani (2025-12-21 21:12:39)
Na to wygląda. Koryguję datę.
|
|
a%3A3%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%228%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22podlaskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2220621%22%3Bi%3A1%3Bs%3A4%3A%22Giby%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Wieś Giby dawniej nosiła nazwę Heret tak jak i pobliskie jezioro. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1594 roku. Osada została założona przez osoczników, którzy zajmowali się opieką nad puszczą królewską (chronili zwierzynę łowną, ścigali nielegalne wyręby lasów oraz wywóz płodów leśnych). W niedługim czasie wieś stała się największą w okolicy wsią osocką. Na początku XVII wieku był tu młyn i karczma, oraz od 1640 roku rudnia Milewskich. Kilka kilometrów na północ od Gib znajduje się nadleśnictwo Pomorze, które było od połowy XVI wieku siedzibą nadleśniczych przełomskich i stanowiło centrum zarządzania Puszczą.Wieś została założona w 1594. Dawniej była siedzibą osoczników, strzegących Puszczy Przełomskiej. Mieścił się w niej ośrodek tkacki, w którym wyrabiano lniane obrusy, ręczniki, dywany wełniane oraz lniano-bawełniane.
Krzyż w Gibach, poświęcony pamięci zamordowanych podczas obławy augustowskiej w 1945
Obecnie to miejscowość turystyczna z licznymi ośrodkami wczasowymi oraz polem biwakowym. We wsi znajduje się pomnik ofiar NKWD, zamordowanych w lipcu 1945, projektu Andrzeja Strumiłły. Niedaleko wsi znajduje się ścisły rezerwat wodny „Tobolinka” oraz grodzisko Posejnele, oddalone o ok. 2 km. W Gibach mieści się kościół św. Anny z 1912, ozdobiony porożami zwierząt puszczańskich. Świątynia jest dawną molenną, przeniesioną w 1982 z Pogorzelca.
źródło:
więcej 
|
proszę czekać...
|