Prev
Ostatnie komentarze
|
|
Zawady Kościuszki 3a |
|
da signa (2026-06-26 14:41:21)
To jest ul. Kościuszki 3a. Skorygowałam.
|
|
|
Wasilków ul. Wojtachowska |
|
WW (2026-03-20 15:42:13)
Wg mnie to jest ul. Wojtachowska w stronę Rynku:
|
|
Woj11 (2026-03-20 16:16:25)
Lokalsi potwierdzają
|
|
|
Supraśl Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera |
|
verbensis (2026-01-22 09:53:50)
Autor: J. Tymiński.
|
|
a%3A3%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%228%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22podlaskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2221223%22%3Bi%3A1%3Bs%3A7%3A%22Wojszki%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Wieś byłą pierwotnie zlokalizowana nad rzeką Narwią,w uroczysku "Prystań", zwanym też "Cerkwiskiem".. Tu też mieściła się cerkiew i cmentarz. Obecne położenie Wojszki uzyskały w wyniku pomiary włócznej (XVI w). Na rzece Narwi były dwa młyny wodne - Chwiedki Momotowicza i braci Radkowiczów. Do dziś mieszkańcy wsi nazywają to miejsce Mlinisko.. Lustracja z 1664 r. obrazuje zniszczenia wojenne i zapaść gospodarcvzą tych terenów. W Wojszkach zasianych było tylko 4 włóki ziemi. Wieś zaczęła się odradzać dopiera za rządów starosty bielskiego J.K. Branickiego. Austeria wojszkowska ze stacją pocztową, obsługująca szlak z Warszawy przez Bielsk do Grodna, mogła pomieścić 100 koni. W XVIII w we wsi funkcjonował browar. Ponad sto lat później, w 1888 r. Wojszki liczyły 467 mieszkańców. Działała tu kuźnia i 5 wiatraków. W szkole gramoty uczyły się 23 dzieci. W okresie międzywojennym Wojszki były jedną najludniejszych wsi nadnarwiańskich. W 1931 r. liczyły przeszło 800 mieszkańców. W tym czasie zaczęły tu powstawać pięknie zdobione domy. Wiele ornamentów na chatach w Wojszkach wykonał Aleksy Ryżyński, który drewniane wzory tworzy już od 60 lat.
więcej 
|
proszę czekać...
|