Dąbrówka - Budowa wału hydrotechnicznego, Zdjęcie jest fatalne,wiem. Admini zadecydują o jego losie. Ale póki co postaram się go opisać.
Jest to widok z przysiółka Bogacze w Tarnawie Dolnej na południowy kraniec przyszłego zalewu, który powstanie przez spiętrzenie wód Skawy zaporą wodną w Świnnej Porębie. Cyfrą 1 jest oznaczone miejsce przyszłej budowy wału hydrotechnicznego. Będzie to wał ziemny przebiegający wschodnim brzegiem przyszłego jeziora z miejscowości Zembrzyce w powiecie suskim (widoczne tu jako skupisko domów z wieżą kościoła w głębi doliny) poprzez Tarnawę Dolną i dalej w powiecie wadowickim przez Skawce, Dąbrówkę i Stryszów. Budowa tego wału ma na celu przeniesienie fragmentu linii kolejowej Zakopane-Kraków na odcinku Zembrzyce-Stryszów. Obecnie linia ta przebiega we wspomnianym fragmencie dnem doliny wzdłuż Skawy. Na zamieszczonym zdjęciu cyfrą 2 jest zaznaczone miejsce przyszłej budowy nowego wiaduktu drogowego na nowym odcinku drogi krajowej nr 28. http://malopolskie.fotopolska.eu/Tarnawa_Dolna/b66807,Nowy_most.html . Od tego miejsca do wału hydrotechnicznego czyli od cyfry 2 do 1 będzie zbudowany nowy, prawie półkilometrowej długości most kolejowy, który przeprowadzi linię kolejową na drugi brzeg zalewu. Po nowym wale linia będzie przebiegać aż do miejscowości Stryszów. Równolegle do niej będzie poprowadzona nowa droga lokalna z tym, że właśnie w punkcie 1 droga i linia kolejowa rozejdą się. Długość nowego wału to ok. 5,5 km, długość nowej linii kolejowej to ok. 8 km. Dodam jeszcze, że cyfrą 3 oznaczono miejsce budowy nowego odcinka drogi krajowej nr 28 http://malopolskie.fotopolska.eu/Tarnawa_Dolna/b65938,Nowy_odcinek_drogi_krajowej_nr_28.html . Tu widoczna jeszcze stara z jadącym autobusem.
1997
- Ryszard Kumorek - 2012-02-11 21:14