| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
1900-1917 4 zdjęć z lat 1900-1917
1918-1938 7 zdjęć z lat 1918-1938
1951-1980 4 zdjęć z lat 1951-1980
2000+ 30 zdjęć z lat 2000+
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 98 99 »
Prev
Ostatnie komentarze
Bogdanowice
Pałac
Petrus (2026-05-31 15:47:31)
Nie wiem co jest grane, każde inne zdjęcie mogę zamieścić, dwa pozostałe zdjęcia pałacu za każdym razem "dziękuje za publikację" a po wrzuceniu nie ma śladu!
da signa (2026-05-31 15:53:15)
Może jest za małe, musi mieć co najmniej 800 pikseli an jednym boku.
Petrus (2026-05-31 15:59:42)
Wrzucam modną ostatnio rozdzielczość 2500, te same warunki jak dla pozostałych fototekowych zdjęć, kilka prób, na nowo ściągnięte i przerobione zdjęcia i ciągle to samo. Niech ktoś inny spróbuje je wrzucić
yani (2026-05-31 16:01:11)
A to jest jpeg, czy może inny standard??
Petrus (2026-05-31 16:03:32)
Tak, tak samo jak te kilka innych, które przed chwilą zamieściłem.
da signa (2026-05-31 16:27:12)
Dodałam zalinkowane. Drugie też poszło.
Petrus (2026-05-31 16:37:24)
Dzięki! No właśnie przed prośbą o dodanie portalu spróbowałem go wrzucić po raz kolejny - nadal ten sam efekt. Dobra, jakiś wyjątek widocznie, reszta działa... Aha - w Byczynie nie ma po lewej zakładki "Wszystkie obiekty" jak w innych miejscowościach, wrzucałem coś i tak się rzuciło w oczy?
da signa (2026-05-31 16:50:24)
Faktycznie. Napisz na forum technicznym, bo tutaj Neo może nie zauważyć.

Kietrz
Kolumna Nawiedzenia NMP
Desperado (2026-05-23 17:38:04)
8008 x 5171 ? Błagam :)
yani (2026-05-24 02:14:05)
Na monitorze 8K będzie doskonale. Patrz przyszłościowo - przecież dokumentujemy nie dla siebie, a dla potomnych.
verbensis (2026-05-24 02:30:08)
No, khem, żebyż to jeszcze było ostre jak brzytwa (znaczy: jak zdjęcia Poddębskiego na ten przykład, te ze szklanych negatywów). ;)
yani (2026-05-24 02:51:14)
Poddębski to wysoka poprzeczka... :))
4elza (2026-05-24 08:28:44)
Jakiś czas temu Neo pisał, że nie ma przeszkód w dodawaniu zdjęć o dużych rozmiarach bo "nowe serwery teraz dużo wytrzymają", oczywiście jak sądzę w granicach rozsądku ;-) yani ma rację, robimy to nie tylko dla siebie.
Desperado (2026-05-24 11:44:39)
8K ? O czym Ty do mnie rozmawiasz ? :))

Pilszcz
Spichlerz
Desperado (2026-05-23 17:44:33)
Podmiana.
wczytywanie danych...

Wódka dawniej Hochkretscham (46 zdjęć)

województwo opolskie
powiat głubczycki
Religia
Zieleń
Edukacja
Budowle
 
W 1223 r. miejscowość nazywano Dubowa (Dębowa) Vodka. W 1377 r. nazywano ją Hoecretschim, najprawdopodobniej od położonej na wzgórzu, z dala widocznej gospody, jaka tam wtedy istniała. Wódka przeszła w roku 1355 z rąk Pawła Bressein, jako wieś czynszowa, w posiadanie zakładu panien w Opavie, który zwany był również klasztorem Klarysek. W 1781 rozwiązano ów klasztor, a właścicielem został baron Gruttschreiber, do którego należało również Klisino i Turków. On zaś sprzedał wieś niejakiemu Schimonskyemu, a ten w 1825 r. hrabiemu Sprintzensteinowi z Goszczyc Wielkich w Raciborskiem. W 1855 r. majątek został w kawałkach sprzedany chłopom z Wódki. W 1723 r. we wsi było 17 chłopów, 8 małorolnych i 16 chałupników. W r. 1783 już 24 chłopów, 26 małorolnych
więcej
proszę czekać...
Dodane od Dodane do
Wykonane od do
Dodane
Wódka - Kościół św. Tekli, Centralnym punktem kościoła jest ołtarz główny. Wykonał go w 1906 r. stolarz artystyczny Schiller z Ząbkowic Śląskich za 2730 marek. Usytuowany jest w prezbiterium, oraz utrzymany w stylu neobarokowym, całość wykonana została w drewnie. Jest to ołtarz architektoniczny, przenośny, kondygnacyjny. Mensa ołtarza umieszczona jest na drewnianym podeście. Po bokach ozdobiona zastała kolumnami-po dwie z każdej strony. Antepedium mensy ozdobiono roślinnym, płaskorzeźbionym ornamentem o złoconej polichromii. W centrum antepedium znajduje się płaskorzeźba posrebrzanego baranka. W centralnym punkcie predelli ołtarza głównego umieszczone jest pancerne tabernakulum. Wprawione zostało tam 6 XII 1969 roku, a poświęcone 24 XII tego samego roku. Tabernakulum ozdobiono wizerunkiem kielicha eucharystycznego oraz dwoma greckimi literami: Α i Ω. Nad tabernakulum widoczna jest mała edikula, pod którą stoi krzyż łaciński. Kolumny edikuli ustawione na malutkich postumentach; baldachim ozdobiono płaskorzeźbionymi ornamentami. Po obu stronach krzyża, oraz edikuli, w mniejszych niszach znajdują się figurki dwóch aniołów, ukazanych frontalnie ze złożonymi do modlitwy dłońmi. W górnej kondygnacji nastawy ołtarzowej znajduje się obraz przedstawiający patronkę kościoła- św. Teklę. Po bokach obrazu, widoczne kolumny o złoconych głowicach. Dekorację retabulum ołtarza uzupełniają dwie figury w niszach umieszczonych po bokach, przedstawiające dwie postaci, najprawdopodobniej chodzi o świętych. Są to jednak święci trudni do zidentyfikowania, a nie zachowały się niestety żadne zapiski, które wyjaśniałyby, kim owi święci są. U szczytu ołtarza znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca pelikana karmiącego młode własną krwią.
2009
- panVodka - 2011-01-25 21:23
Wódka - Kościół św. Tekli, Przed północnym filarem świątyni( po prawej stronie od ołtarza głównego) w nawie, znajduje się ołtarz boczny, poświęcony Matce Bożej. Jest to ołtarz ruchomy, architektoniczny i kondygnacyjny. Został on postawiony w roku 1907. Mensa ołtarza ozdobiona jest po obu stronach kolumnami, z kapitelami w formie liści. Między tymi kolumienkami, znajduje się odsuwane antepedium zdobione złoconymi, płaskorzeźbionymi ornamentami, oraz w jego środkowej części- złoconymi inicjałami Marii. Nad mensą ołtarzową znajduje się predella, która stanowi dolną część retabulum ołtarza. Predella zdobiona jest złoconymi ornamentami roślinnymi. W jej środkowej części wprawiony został portret. Niestety nie zachowały się żadne zapiski mówiące o tym, kim sportretowana osoba jest. Najważniejszym elementem retabulum jest oczywiście obraz autorstwa Emila Hudka, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu, oraz berłem w drugiej ręce. Obraz ten, podobnie jak obraz w ołtarzu głównym ma wymiary 1x2 m. Prostokątny obraz wprawiony został w owalne, złocone obramienie. Po obu stronach obrazu znajdują się kolumny ze złoconymi kapitelami w formie liści, po dwie kolumny z każdej strony. W zwieńczeniu ołtarza widoczna jest korona zdobiona gzymsikiem, który w górnej części zwielokrotniono, oraz dodatkowo ozdobiono złoconym ornamentem. Koronę zwieńcza krzyż łaciński.
2009
- panVodka - 2011-01-25 17:28
koniec
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet